Pátý Nikon kalendář – s vročením 2014 – je na světě!

Minulou středu, 13. listopadu, proběhlo v prostorách Autoklubu ČR v Praze slavnostní vyhlášení výsledků již pátého ročníku fotografické soutěže Nikon kalendář, s podtitulem Moje srdeční záležitost – letos na téma Život je barevná vitráž. Letos se do soutěže přihlásilo 650 soutěžících, kteří poslali 1 739 snímků, což je mimochodem o 120 autorů a více než 300 snímků více než v loňském ročníku.

Návštěvníky velkého finále v nádherných secesních prostorách Autoklubu ČR přivítalo kromě moderátorky Simony Babčákové také padesát semifinálových snímků, které vybrala porota v čele se Stanislavem Pokorným – fotografem a prezidentem Asociace profesionálních fotografů. Následovalo tedy „odtajnění“ dvanácti vítězů, jejichž fotografie zdobí stránky jednotlivých měsíců Nikon kalendáře 2014.

Autory vítězných fotografií pro rok 2014 jsou: Markéta Butalová (Zimní krajina), Lucie Drlíková (Resignation), Jana Pražanová (Matterhorn), Ctibor Košťál (Sám), Jan Žižka (Barevná melodie), Adriana Ryzí (Tron), František Tůma (Joker), Martin Votava (Siida), Petr Šedý (Sameček vážky při východu slunce), Marek Dunajský (II/II/I/I), Milan Faja (Sezónní), Zuzana Vitvarová (Úplné bezvětří).

Absolutním vítězem soutěže se stal František Tůma s fotografií Joker. Od společnosti Nikon získal šek na nákup produktů této značky v hodnotě 50 000 Kč.

Nikon kalendář 2014
Vítězná fotografie Joker Františka Tůmy
Poprvé, podruhé, a potřetí…

Na internetových stránkách probíhala pro širokou veřejnost také tipovací soutěž. Úkolem soutěžících bylo správně označit fotografie, které vybere odborná porota do kalendáře Nikon kalendář 2014. Výhercem této soutěže se stal Marian Dombovič. Od společnosti Nikon získal šek na nákup zboží této značky v hodnotě 10 000 Kč.

Po křtu následovala dražba dvanácti vítězných fotografií z kalendáře pro rok 2014. Díky velkému zájmu přítomných hostů došlo na slavnostním večeru v Autoklubu ČR také k vydražení některých semifinálových fotografií. Výtěžek z dražby fotografií pro Nadační fond Jakuba Halíka na rozšíření programu mechanických srdečních podpor navázaného na transplantační program SRDCE v IKEM se vyšplhal až do výše 301 545 Kč. Společnost Nikon navíc přispěla této nadaci částkou 10 000 Kč.

Nikon kalendář 2014
Křest Nikon kalendáře 2014 | Foto Libor Jiřinec

Nadace se zabývá hlavně péčí o pacienty s těžkým srdečním selháním. Vydražená částka včetně příspěvku společnosti Nikon bude využita ke zlepšení péče o tyto pacienty, především k nákupu technického vybavení, které je k léčbě nezbytné. Po skončení dražby prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., přednosta Kardiocentra IKEM, poděkoval soutěžícím, účastníkům dražby i společnosti Nikon. Svoji řeč ukončil slovy:

„Krásná fotografie pohladí na duši a zahřeje srdce. Chvíle pohody jsou tím nejlepším lékem na náš dnešní život plný stresu.“

Nikon kalendář 2014 a snímky ze slavnostního vyhlášení

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

12 komentáře

 1. … už začínam mať pocit, že nie je dôležité čo a ako nafotím, ale ako to v postprocese upravím. Ak mám zastaralý pohľad na fotenie, tak prosím o ospravedlnenie, vyrastal som na celuloide … tá víťazná fotka vo mne vzbudzuje veľké rozpaky …

 2. Renata Králová: asi proto že fotka je viditelně upravovaná v PS či jiném programu na úpravu fotek a i já zastávám názor čisté fotografie bez následného upravování v PC ač do černobíla či retuš apod.

 3. Vzhledem k tomu, že porota nebo její část má ráda fotografiku, tak vítěznou fotku lze chápat i takto. Otázka, zda to porota vůbec poznala. Je ale pravda, že bych silně upravované favorizované fotky čekal spíše u soutěže pořádané Adobe či Zonerem než u Nikonu.

 4. Nelíbí se mi silná slova pod různými blogy a ani zde to není zrovna korektní. Každý z nás upřednostňuje něco jiného. Kalendář Nikon vyhlásí téma a požadavkem je jeho dodržení (občas mi pak pokulhává a u některých fotek marně hledám) a zaslání max. 3 fotografií.Každý účastník jistě doufá, že ta jeho by se mohla umístit a také dává podle svého svědomí nejlepší (a jeho nej opravdu být může). V regulích ale není, jestli to má být „čistá“ nebo upravená nebo fotografika (letos je 1/4 fotografik). U fotografik je pak ještě potřeba mít cit pro konečné úpravy a další výtvarnou zručnost. Nikomu neberu to, co se mu líbí, ale ať nikdo současně nevnucuje mně, co se mi líbit nemá. Miluju fotografie z jejich počátků a nebylo mnoho těch, kteří to uměli opravdu, ale vývoj jde dál. K tomu, aby byla fotka výborná, se podle mého názoru musí zasáhnout v pc a minimálně pohnout křivkami, kontrastem a pod. Kdo dnes zveřejní fotografii rovnou z foťáku?
  Omlouvám se za trochu delší vyjádření, ale já jsem prostě musela…

 5. Renata Králová: já ač nejsem profík apod. zveřejňuji na internetu svoje fotografie přímo z foťáku často jsem je ani neuložil do PC a už byly na netu a je mi smutno když snad všichni mý přátelé každou svoji fotku upravují aby se všem líbila aby byla dokonalá to už pak strácí na kouzlu té fotografie vždyť ten foťák to dokáže vyfotit

 6. Sláva! konečně se tu diskutuje o něčem jiném, než jen o technice. O vítězné fotce bych bych sice nevolil tak ostrá slova, nicméně domnívám se, že jde už více o „čistou“ grafiku než vlastní fotografii a bezesporu mezi dalšími fotografiemi je mnoho, které tuto převyšují kompozicí, provedením a myšlenkou. Ale byla tu porota, která rozhodla takto – to musíme respektovat, je to její nezadatelné právo. Ale bývá zvykem, že porota zdůvodňuje své rozhodnutí – možná to bylo řečeno na slavanostním večeru, nevím, ale nebylo by od věci, kdyby porota své stanovisko uveřejnila tady. První fotka je nejlepší vůči ostatním z těchto a těchto důvodů… bude to nadále „subjektivní“ názor poroty, ale bude veřejný… Že složení poroty určuje zadavatel či vyhlašovatel soutěže, je bez diskuse, ale což ji každý rok obměňovat?

 7. Grafika, upravovaná fotografie, postproces, photoshop…slova, která se zde skloňují ve všech pádech.
  Soutěž byla vyhlášena, naplněna a vyhodnocena a myslím si, že vítězná fotografie získala prvenství v kalendáři zaslouženě a že i ostatní fotografie v něm mají své místo, že soutěž splnila své poslání a že výtěžek z aukce je ku prospěchu dobré věci!
  Amen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *