Olympijské hry fotoaparátem Jiřího Koliše

Pražská Czech Photo Gallery zítra otevírá novou fotografickou výstavu Jiřího Koliše Olympijské hry 1980–2012. Kromě toho, že výstava připomíná nejvýznamnější sportovní událost tohoto roku, Olympijské hry v Londýně, je také ojedinělým počinem, kde můžete pohromadě vidět snímky tohoto autora, jehož dílo povětšinou znáte z časopisů, kalendářů, plakátů nebo knih se sportovní tematikou (Příběhy z hokejové branky, Turnaj století, Naučte se fotografovat sport).

© JIŘÍ KOLIŠ, www.kolis.cz: Usain Bolt – Jamaica – před startem běhu na 200 m – LOH Londýn 2012 / Usain Bolt – Jamaica – before the start of the 200m race – Summer Olympic Games 2012
© JIŘÍ KOLIŠ, www.kolis.cz: Usain Bolt – Jamaica – před startem běhu na 200 m – LOH Londýn 2012 / Usain Bolt – Jamaica – before the start of the 200m race – Summer Olympic Games 2012

Jiří Koliš (1953, Praha) sice v mládí toužil stát na druhé straně fotoaparátu – jako hokejový brankář – souhrou různých okolností se však nakonec stal renomovaným sportovním fotografem tak, jak ho většina zájemců o fotografii zná. Starší ročníky si jeho jméno jistě pamatují z týdeníku Stadión, kde patnáct let pracoval jako fotoreportér. V roce 1986 ukončil studia na katedře umělecké fotografie na FAMU (pod vedením legendárního pedagoga a fotografa prof. Jána Šmoka) a čistě sportovní fotografii se věnuje od roku 1993, kdy je na volné noze.

Jiří Koliš spolupracuje s Českým olympijským výborem, věnuje se historii české sportovní fotografie a připravuje samostatné výstavy jiných fotografů (Jaroslav Skála, Karel Novák) či skupinové projekty (např. Sport objektivem fotografů, Fotografie a sport). Člen Asociace profesionálních fotografů ČR získal v roce 1997 titul Osobnost české fotografie.

© JIŘÍ KOLIŠ, www.kolis.cz: Michael Phelps – USA – LOH Peking 2008 / Michael Phelps – USA – Summer Olympic Games Beijing 2008
© JIŘÍ KOLIŠ, www.kolis.cz: Michael Phelps – USA – LOH Peking 2008 / Michael Phelps – USA – Summer Olympic Games Beijing 2008

Fotografa Jiřího Koliše však neproslavily pouze snímky z hokejových arén. Jeho aparáty už zdokumentovaly šest letních a pět zimních olympijských her. Z autorského rukopisu můžete vyčíst nejen technickou dokonalost obrazů, ale především tvůrčí přístup k daným tématům, což je dáno důvěrnou znalostí fotografovaného prostředí. Výsledkem jsou pak především netradiční náhledy na jednotlivé sportovní disciplíny, podtrhnuté emotivní prací se světly a stíny.

Fotografie Jiřího Koliše

Kde

Czech Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

do 6. 1. 2013


Sdílej

9 komentáře

  1. Koliš a tvůrčí přístup? No nevím, na fotkách ho nevidím. Snad jen na té dvojici skifařů, ale tady ho podezřívám, že akorát opajcoval Slavíka. Vrtá mi hlavou, čím to, že je pořád tak protěžovaný.

  2. Samozřejmě, že to říkám já, kdo jinej? :)
    Jinak si nemyslím, že bychom si nějak zvlášť konkurovali, málokdy se vůbec potkáváme.

  3. Posuzovat něčí – v podstatě celoživotní – tvorbu na základě náhodného výběru osmi fotografií není rozhodně košer, viďte? Co si zajít na výstavu? Vstupné se neplatí ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *