NX Studio aktualizováno na verzi 1.0.1. Instalujte!

S uvedením nového Nikonu Z fc na trh byl aktualizován také software NX Studio, a to na verzi 1.0.1. To mimochodem znamená, že RAWy „eFCéčka“ otevřete a zpracujete pouze v tomto programu – nikoliv už ve „starém“ Capture NX-D, který upgradovaný nebyl.
První aktualizace NX Studia samozřejmě přináší také opravy. Jejich detailní seznam najdete zde, já se v tomto článku budu věnovat pouze dvěma z nich.

NX Studio 1.0.1

Konec nervů z ořezu

To, že se při pokusu opravit již provedený ořez snímku tento nástroj resetoval, mě na první verzi NX Studia neskutečně rozčilovalo. Ořezávám v podstatě každou fotografii a ořez dělám průměrně tak natřikrát (jsem trochu nešikovný) než jsem spokojený. Aktualizace 1.0.1 naštěstí tento bug opravuje, takže nástroj pro ořez nyní pracuje tak, jak má – při jeho opakované aktivaci zůstane původní rámeček ořezu v celkovém záběru zachovaný, a lze jej dál editovat. Pouze klávesová zkratka T, místo celosvětově normálního C (Crop – ořez), zůstala i po upgradu NX Studia zachovaná. Tiše jsem doufal, že se Nikon vrátí ke standardu, ale jak se zdá, na novou zkratku si nejspíš budeme muset zvyknout.

Ořez v NX Studiu
Ořez v NX Studiu

Bezdrátově do NX Studia

Druhou, vlastně po aktualizaci na Nikonu Z fc třetí novinkou v upgradu NX Studia, o které chci v tomto článku psát, je propojení se softwarem Nikon Wireless Transmitter Utility. To je program (nebo spíš ovladač), který umožňuje novým Zetkům fotit tak, že se snímky pomocí Wi-Fi ukládají rovnou do počítače. Tedy ne do mobilu skrze aplikaci Snap Bridge, ale přímo do počítače (tzv. tethering).

Nikon Wireless Transmitter Utility

Ono nové propojení Wireless Transmitter Utility a NX Studia spočívá jednoduše v tom, že při aktivaci bezdrátového přenosu do počítače se snímky rovnou otevírají v NX Studiu – čili můžete hned pracovat na postprodukci. Je to řekněme drobná vychytávka, nicméně v dnešní pohodlné době se i toto počítá. Jen podotýkám, že bezdrátově se samozřejmě přenáší plné verze snímků, ať už se jedná o JPEGy nebo NEFy (či oba formáty naráz). 

Tuto novou funkci jsem vyzkoušel s Nikonem Z 50 – pracuje bezvadně.

Seznam všech oprav verze NX Studia 1.0.1, stejně jako odkaz ke stažení, najdete v Centru stahování na webu Nikonu

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *