Nová vydání časopisů Digitální foto a FOTO ve vašich trafikách

Jak se zdá, tištěné fotočasopisy na přesnou periodicitu moc nehledí – což ale vzhledem k jejich těžké situaci na tuzemském trhu naprosto chápu –, takže zatímco o květnovém Digitálním fotu jsme psali na začátku června, ani ne o tři týdny později tady máme vydání červnové. Časopis FOTO je na tom poněkud hůře – předchozí číslo vyšlo téměř před třemi měsíci. Nicméně na přelomu jara a léta se vydání obou časopisů téměř na den přesně „potkala“, a nyní si tedy můžete přečíst, co vás čeká jak v Digitálním fotu č. 139, tak i ve FOTU s číslem 23. Začínáme podle abecedy…

Časopis Digitální foto č. 139

Kromě toho, že se 139. vydání licencovaného Digitálního fota na trhu setkalo s ryze českým projektem FOTO, došlo u tohoto čísla k další spojitosti – tentokrát bohužel neveselé. Rozhovor s Američankou Mary Ellen Mark je bohužel jedním z posledních, neboť tato hvězda světové dokumentární fotografie zemřela letos 25. května. Určitě si však článek přečtěte, je to velmi zajímavý text.

Mě osobně potěšil také dvanáctistránkový tematický blok 10 způsobů, jak fotografovat ve městě a v technické části časopisu pak pojednání o „alternativních“ popruzích na fotoaparáty. Má-li být časopis inspirativním čtením, pak zrovna tento článek se povedl – otevřeně se přiznávám, že na jeho základě pro vás už nyní testuji jeden z produktů (a bude i bonus navíc).

Digitální foto č. 139

Tisková zpráva – Digitální foto č. 139

Městské prostředí rozhodně není na zajímavé fotografické motivy a příležitosti skoupé. Mrakodrapy ze skla a betonu, rušné ulice plné lidí, auta, cyklisté, to vše si přímo říká o to, aby se kolem prošel všímavý fotograf s potřebnou výbavou. Ve městě se dá fotografovat celá řada žánrů a my si o nich dnes povíme víc. Ukážeme si, jak se nejlépe postarat o působivé černobílé fotografie architektury, o záběry z výšky či krásná panorámata. Inspiraci si tu najde každý.

Fotografické dovednosti

9 věcí, kterými se můžete bavit
Připravili jsme pro vás devět fotografických témat, která můžete vyzkoušet tento měsíc

Srdečné pozdravy z konce světa

Susan Meiselasová se už třicet let věnuje fotografickému projektu v Nikaragui. Za tu dobu se naučila přecházet přes frontovou linii z jedné strany na druhou a vyhýbat se přitom eskadrám smrti. To opravdu není práce pro bojácné…

Hlavní téma: 10 způsobů, jak fotografovat ve městě

Tentokrát jsme se zaměřili na fotografování ve městě všemi možnými způsoby.

Digitální foto č. 139

Základní dovednosti: Kouzla s bleskem

Jak fotografovat portréty v exteriéru tak, aby působily dostatečně dramaticky?

Kreativní zóna: Kouzlo dírkové komory

Jestlipak víte, že se dá fotografovat i bez objektivu? Zařízení zvané dírková komora je starší než samotné fotoaparáty – a lze si ho vyzkoušet i se zrcadlovkou…

Základy fotografování: Expoziční hodnoty

Jak nastavit clonu, expoziční čas a citlivost, aby byly snímky správně exponované?

Fotorecepty: Skvělé portréty jedním světlem

Scott Kelby radí, jak se fotografují profesionální portréty bez složitého nasvícení.

Fotoléčitel

Poradili jsme našemu čtenáři, jak nejlépe fotografovat na mořském pobřeží.

Velký rozhovor Digitálního fota

Slavná dokumentaristka Mary Ellen Marková si s námi povídala o své dlouholeté a úspěšné kariéře a o nejrůznějších životních osudech, do nichž mohla s fotoaparátem za ta léta nahlédnout.

Fotovýbava

Pentax K-S2
Pentax K-S2 je atraktivní a šikovná zrcadlovka pro fotografy, které nelákají velké a nadupané profesionální modely.

Ramenní popruhy
Bolí vás krční páteř od toho, jak na krku denně nosíte fotoaparát? Snadná pomoc, chce to kvalitní ramenní popruh…

Canon EF 50 mm F1,8 STM
Otestovali jsme novou padesátku od Canonu.

Lowepro Pro Trekker 450 AW
Expediční batoh, se kterým se můžete vydat do nejnáročnějšího terénu.

Olympus M.Zuiko Digital ED 7–14 mm F2,8 Pro
První dojmy profesionálního fotografa Bohumila Eichlera.

Digitální foto č. 139 – CD

Na CD: Videotutorialy

Na CD najdete další sérii videotutorialů, které představují jednotlivé nástroje modulu Develop v Lightroomu. V dalších videonávodech vám ukážeme, jak fotografovat hvězdné dráhy, jak kreativně pracovat s pohybovým rozostřením či jak pomocí malování světlem vytvářet působivé geometrické obrazce.

Ukázky z časopisu Digitální foto č. 139

Časopis FOTO č. 23

Přestože jsem se v úvodu poněkud opřel do ne úplně optimální periodicity časopisu FOTO, musím na jeho obranu dodat, že obsah tohoto v Česku výjimečného fotografického „printu“ je vynikající. FOTO sice zraje pomalu, ale čtení – a samozřejmě vizuální podoba – je pro fotografy, zajímající se o tvorbu, nikoliv jen o techniku, pravým balzámem na duši.

Já jsem si liboval u čtení rozhovoru s Tomášem Třeštíkem a s potěšením jsem přivítal článek Martiny Grmolenské Klid i utrpení kočující matky. Není to ani tak text o autorce ikonické fotografie Kočující matka, kterou není nikdo jiný než Dorothea Lange, nýbrž se jedná o velmi zajímavé „odhalení“ pozadí vzniku této fotografie (respektive série šesti snímků) a o vhled do společenských a kulturních souvislostí, za nichž snímky vznikly.

A nakonec mně Tomáš Hliva opět nasadil brouka do hlavy, který mi opakovaně našeptává, abych si pořídil nějaký ten fotoaparát na instantní film. Čtěte jeho článek Světlo, stín, Polaroid.

Časopis FOTO č. 23

Tisková zpráva – FOTO č. 23

Fotografická tvorba už dávno není spojená jen s publikováním fotografií v časopisech či knihách nebo s jejich prezentováním na výstavách. S příchodem blogů, nejrůznějších webových galerií a sociálních sítí jako Instagram či Facebook se sdílení často těch nejintimnějších obrazů (a také nejniternějších pocitů) s ostatními sedmi miliardami uživatelů naší planety stalo běžnou součástí moderního života. O tom, jaký je život umělce „online“, jsme si povídali s Tomášem Třeštíkem, jehož přístup k tvorbě fotografického deníku a volba způsobu jeho záznamu nebo krásná posedlost sbíráním fotopublikací se nám v redakci zdají nadmíru sympatické.

Před blížícími se prázdninami a dobou cest a výletů pak pro vás budiž veleinspirací interview, které vedla Martina Grmolenská po ose Brno–Londýn se Stanislavem Břízou, mimo jiné spoluzakladatelem a dlouholetým tvůrcem časopisu Temnokomorník, jenž se svou kamarádkou H. vyrazil na stop do USA. „Víc jsme si užili místa, kde nebylo nic ‚zajímavého‘, a o to víc jsme poznali lidi, co nás svezli nebo nám nabídli nocleh,“ říká Standa ke své verzi „beatnického“ cestování a my jsme rádi, že úryvek z jeho netradičního deníku mohl „zaznít“ v našem magazínu.

To ale zdaleka není vše, v aktuálním čísle najdete velký rozhovor s Pavlem Márou, Robert Ragan se s vámi podělí o své zážitky z pobytu v New Yorku, Tomáš Hliva se zastavil v čase s Polaroidem v brněnské vile Tugendhat, do rubriky Ikona jsme si tentokrát pozvali Dorotheu Langeovou, slovem i obrazem se věnujeme hned třem výstavám – 25 let ITF v Domě umění v Opavě, Zemědělské práce – Varianty pohledu kurátora Tomáše Pospěcha a Josef Moucha navštívil pražskou Leica Gallery a výstavu Fotografie OKO.

Vybíráme z obsahu časopisu FOTO č. 23
Galerie

Marie Tomanová

Profil


Michał Lichtański

Téma

Deník, snapshot, okamžik
Tomáš Třeštík
Lukasz Wierzbowski
Stanislav Bříza – Hitchhike US

Fototrip

Robert Ragan – Do města jazzu

Rozhovor

Pavel Mára – Retrospektiva

Klasika

S Polaroidem ve vile Tugendhat

Časopis FOTO č. 23

Kultura

Moderní fotografie v MoMA 6
Událost – 25 let ITF
Výstava – Leica Gallery PRAGUE/ Fotografie OKO
Ikona – Dorothea Langeová
Tomáš Pospěch – Zemědělské práce – Varianty pohledu
Talent – Radomír Maceče

Časopis FOTO č. 23

Technika

Přehled technických novinek
Lomography
Novinky od Olympusu

Ukázky z časopisu FOTO č. 23

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *