Noční město… 2. kolo Fotky Nikonblogu začíná

Jsou fotografové, kteří se západem slunce ukládají svou výbavu i sebe k odpočinku, mnoho z lidí „postižených“ koníčkem či profesí s názvem fotografie, však ve své tvorbě pokračuje dál. Zatímco v přírodě v noci panuje tma od pána boha (byť noční obloha dokáže úchvatná kouzla), města obvykle do noci září tisíce světly nejrůznějšího druhu a charakteru. Noční město je zkrátka světelně pestré, a je-li fotografie o světle – což samozřejmě je – pak poskytuje tvořivým autorům nesčetně příležitostí k pořízení skvělých fotografií. 

No a jelikož se s březnem v kalendáři dostáváme do 2. kola soutěže Fotka Nikonblogu, je zřejmé, že jejím tématem pro příští dva měsíce není nic jiného, než…


Noční město


Pod pojmem noční město si lidé většinou představí velké evropské či světové metropole a megapole, nasvícené nesčetnými světly, neóny, LED obrazovkami a já nevím čím vším ještě. Nenechte se však mýlit – noční město je také třeba opuštěná ulička s jednou lampou, jejíž světlo může každou chvíli zhasnout. Nočním městem může být stejně dobře i pohled do oken domu, za nimiž prosvítají za závěsy mihotající se světla televizorů nebo stolní lampy, u které někdo čte svou oblíbenou knihu… a tak bychom mohli pokračovat dál.

Naše téma Noční město není omezené ani žánrem. Můžete fotit architekturu, zachytit světelné stopy aut, stejně jako se můžete „vyřádit“ například při fotografování portrétů. Nezapomeňte, že ve městě žijí lidé. Není nezbytně nutné pořizovat jen „mrtvé“ město. Já vím, slušný člověk v noci spí doma v posteli :-)

Velkoměstská klasika noční metropole, v níž je světelná atmosféra umocněná deštivým počasím | Foto Pema Lama, Zdroj Unsplash.com
Velkoměstská klasika noční metropole, v níž je světelná atmosféra umocněná deštivým počasím | Foto Pema Lama, Zdroj Unsplash.com

Noční oříšek

Focení nočního města má ale také svá úskalí – a nemyslím tím nepříjemný pocit v opuštěných uličkách, i když ani to tvůrčí pohodě samozřejmě nijak nepřidá. Přestože města na první pohled jasně září (jak které tedy… :-)), světla často nebývá nadbytek, spíše naopak. Fotograf se tak musí poprat s technickou kvalitou při vyšší citlivosti nebo, pokud je to vzhledem k charakteru námětu možné, používat stativ. Rozhodnete-li se fotit noční portréty, budete pro decentní přisvícení nejspíše muset do výbavy přibalit i externí blesk.

Světlo v nočním městě je také zpravidla velmi kontrastní. Rozdíly mezi nejvyššími jasy světelných zdrojů a nejstinnějšími partiemi snímků, bývají obrovské. Není tedy žádnou výjimkou, že přesahují dynamický rozsah snímače. Na řadu tak mohou (ale nemusí) přijít i speciální techniky jako je expoziční bracketing a následná postprodukce v počítači. Pozor však na přehnané HDR, to nikdy nepůsobí dobře. Omalovánky nechte dětem, my jsme fotografové ;-)

Minimalismus v nočním městě | Foto Jakob Rosen, Zdroj Unsplash.com
Minimalismus v nočním městě | Foto Jakob Rosen, Zdroj Unsplash.com

Abych vás ale jen nestrašil (ne vždy) obtížnými fotografickými podmínkami tématu Noční město 2. kola soutěže Fotka Nikonblogu. Odměnou za všechno to snažení a odříkání pohodlí, jsou působivé snímky, díky kterým věřím, že uspějete v naší soutěži. Tak do toho. Času je zatím spousta, i když dva měsíce uplynou jako voda :-)

Fotografie je třeba jako vždy nahrát do příslušného příspěvku na facebookové stránce Nikon. Pokud k nim připojíte i krátký popisek či název snímku, rozhodně neuděláte chybu, byť povinné to není. Tři autoři nejlepších fotografií s tématem Noční město získávají od společnosti Nikon praktický kapesní zavírací nůž s řezačem bezpečnostních pásů a rozbíječem skla – a samozřejmě logem Nikon, a zároveň se stávají finalisty v celoročním hodnocení, v němž autor nejlepší fotografie roku 2022 obdrží Nikon Z fc s objektivem Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE.

Těšíme se na vaše fotografie!

Cena pro autory tří nejlepších fotografií 2. kola
Cena pro autory tří nejlepších fotografií 2. kola

Podrobné podmínky soutěže Fotka Nikonblogu 2022 najdete zde

V nočním městě si můžete zkusit také aranžovanou fotografii | Foto Kevin Nalty, Zdroj Unsplash.com
V nočním městě si můžete zkusit také aranžovanou fotografii | Foto Kevin Nalty, Zdroj Unsplash.com

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *