Nikonblog.sk na začátku roku 2019 – výběr z článků

Už je to hodně dlouho, kdy jsem vás naposledy upozorňoval na články z bratského webu Nikonblog.sk, takže je na čase se opět podívat k našim slovenským sousedům. Šéfredaktor Julo Kotus zásobuje Nikonblog.sk pravidelně velmi zajímavým čtením, vizuální zážitky nad fotografiemi nevyjímaje. Jako obvykle tedy vybírám z toho, co mě v poslední době nejvíce oslovilo.

Oddělená fotka měsíce. Jak si vedou na Slovensku?

Jak jistě víte, od letošního roku probíhá soutěž Fotka měsíce Nikonblogu místo na Flickru na Facebooku, a zároveň byla rozdělená na dvě paralelní „větve“ – českou a slovenskou. Nicméně téma je vždy společné, dílčí ceny taktéž, a to se týká i hlavní výhry. Pojďme se tedy podívat, jak si vedli slovenští fotografové v lednu na téma černobílá fotografie a v únoru s makrofotografií.

Vítězná fotografie lednového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu.sk | Čekání na světlo | Foto Aleš Tvrdý
Vítězná fotografie lednového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu.sk | Čekání na světlo | Foto Aleš Tvrdý

Vítěznou fotografii lednového kola vidíte výše, ale jaké další snímky byly ve hře? Kdo šlapal Aleši Tvrdému na paty? To se dozvíte ve vyhodnocení 1. kola slovenské části naší soutěže v tomto článku. Julo Kotus ale navíc ještě autora vítězné fotografie požádal, zdali by se nepodělil se čtenáři o příběhu vzniku tohoto snímku. Čtěte v článku Aleš Tvrdý a jeho čakanie na svetlo.

Vítězná fotografie únorového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu.sk | Foto Tibor Cibira
Vítězná fotografie únorového kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu.sk | Foto Tibor Cibira

Černobílá vážka Tibora Cibiry se na slovenském Nikonblogu stala vítěznou fotografií druhého kola na téma makrofotografie. Podobně jako u nás, také slovenští čtenáři zásobovali toto kolo převážně „hmyzáky“ a „kytičkami“, čili tradičními náměty, využívanými v makrofotografii. Více čtěte v článku Fotka mesiaca Nikonblogu: Kumšt nafotiť „Krásu detailu“.

Fototechnika na Nikonblog.sk

Novým mirrorless fotoaparátům řady Z jsem se už na českém Nikonblogu věnoval docela dost – a ještě se jimi hodlám zabývat dále –, ovšem s pevnou padesátkou, tedy s objektivem Nikkor Z 50 mm f1,8 S, jsem ještě neměl příležitost si potykat. Julo Kotus ji ale prověřil nejen po optické stránce, ale potrápil ji také v nepříznivých zimních podmínkách. Čtěte jeho článek Nikkor Z 50 mm f/1,8 S: nový štandard.

Nikon Z6 + Nikkor Z 50 mm f1,8 S | Foto Julo Kotus
Nikon Z6 + Nikkor Z 50 mm f1,8 S | Foto Julo Kotus

Nová Zetka přinesla kromě jiného také novinku v podobě stabilizovaného snímače – což je technologie, kterou Nikon doposud nepoužíval. O tom, že „Vé eRko“ na snímači funguje skvěle, se už přesvědčilo mnoho uživatelů Nikonů Z. Věděli jste ale, jak to vlastně funguje a jak lze stabilizovaný snímač nejlépe využít? Článek Stabilné snímanie s každým objektívom vždy a všade vám poskytne potřebné informace. Mě v něm velmi zaujala jedna věta: „Môžete napríklad zistiť, že vaše staršie objektívy sú v skutočnosti ostrejšie, ako si myslíte.“ Kolik pravdy se v ní nachází… Nezřídka jsem se totiž setkal s žehráním fotografů na ostrost nějakého objektivu (bez VR), aby se posléze zjistilo, že dotyčný byl jen líný použít stativ a „rval to“ z ruky na příliš dlouhé časy závěrky.

Stabilní držení fotoaparátu je jedním z předpokladů ostré fotografie. Stabilizace je pomůckou navíc | Foto Julo Kotus
Stabilní držení fotoaparátu je jedním z předpokladů ostré fotografie. Stabilizace je pomůckou navíc | Foto Julo Kotus
Módní koutek à la Nikon

Všechny velké značky napříč všemi obory lidské činnosti, Nikon nevyjímaje, mají takzvaný „merč“ čili merchandise, česky řečeno produkty nebo spíše reklamní předměty, ale také předměty větší užitné hodnoty s logem společnosti či jiným reklamním sdělením. Ostatně v naší soutěži Fotka měsíce se s nimi setkáváte pravidelně. Oblíbeným „merčem“ jsou oděvy, obligátními tričky počínaje, a třeba softshelovými bundami konče. Julo Kotus se ve svém článku Oblečte sa do Nikon-u zaměřil na oblečení pro jarní toulky s fotoaparátem.
(Poznámka: Po kliknutí na odkazy na Nikon Store v článku se nahoře přepněte na Českou republiku.)

Bez fotovesty nebudete nikdy správným fotografem ;-)
Bez fotovesty nebudete nikdy správným fotografem ;-)

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *