Nikon Z6 s nadšením. Energie budiž dostatek

Při uvedení nových mirrorless Nikonů řady Z nejprve zavládla mírná panika z oficiálně udávané výdrže baterií na jedno nabití. Brzy se naštěstí ukázalo, že toto číslo (330 snímků) je minimálně dvojnásobně podhodnocené, přičemž mnozí testeři se dostali i přes tisícovku pořízených fotografií. I tak je ale realitou, že mirrorlessy zkrátka „žerou“ více než DSLR se stejným akumulátorem. Výrobce o tom samozřejmě ví, a nová Zetka vybavil velmi příjemnou funkcí – možností nabíjení akumulátoru ve fotoaparátu přes USB port.

Nabíjení Nikonu Z pomocí powerbanky? No problem
Nabíjení Nikonu Z pomocí powerbanky? No problem
Seznamte se: USB-C

Úvodem a obrázkem by tento článek čitě teoreticky mohl skončit, já si ale neodpustím ještě několik technických informací. Předně byste měli vědět, že obě nová Zetka využívají port USB standardu C, tedy zatím ne příliš rozšířené rozhraní, které jinak najdete třeba na nových počítačích MacBook od Applu. Když to velmi zjednoduším, tak jej poznáte podle oboustranného konektoru – už nebudete muset přemýšlet, jak jej do foťáku zasunout – je to jedno.

USB-C kabel UC-E24 najdete ve standardním balení fotoaparátu
USB-C kabel UC-E24 najdete ve standardním balení fotoaparátu

Tím chci říci, že nabíječka z vašeho „běžného mobilu“ či jiného ze stovek zařízení, obvykle vybavených konektorem MicroUSB, vám pro nabíjení Nikonů Z k ničemu nebude. Ale síťový adaptér s „velkým“ USB konektorem (typ A) ve spojení se standardně dodávaným kabelem UC-E24 už samozřejmě využijete. Jen pozor, maximální nabíjecí proud je 3 A. Tuto hodnotu byste ale s běžným adaptérem překročit neměli (obvykle „pouští“ proud 1–2 A).

V krabici s fotoaparátem ale dostanete také klasickou externí nabíječku akumulátorů EN-EL15b, takže si můžete rozmyslet, co si s sebou na cesty vezmete. (Vlastníte-li více než jednu baterii – a máte k dispozici elektrickou síť –, je externí nabíječka akumulátorů asi lepší volbou.) A pro úplnost – Nikon dodává ještě také síťovou USB nabíječku EH-7P, která je u Nikonu Z6 jako volitelné, u Nikonu Z7 jako standardní příslušenství.

Síťová USB nabíječka EH-7P
Síťová USB nabíječka EH-7P
Dobíjejte s vypnutým motorem

Zejména cestovatele po odlehlých končinách však zajímá „wireless“ nabíjení, čili nabíjení nikoliv ze síťové zásuvky, ale z powerbanky. Vyzkoušel jsem, funguje to bez problémů. Moje největší powerbanka s udávanou kapacitou 20 000 mAh a výstupním proudem 2 A (viz foto nahoře) dobila Nikon Z6, kterému zbývalo 30 % „šťávy“, za necelé tři hodiny do maxima. Při pokojové teplotě tedy. Takto jsem pokus opakoval třikrát a powerbanka ještě nebyla úplně „prázdná“.

Řešení pro cestovatele je to tedy takříkajíc ideální, nicméně chtěl jsem jít ještě dál. Moderní aparáty, to není jen fotografie, ale i video nebo třeba časosběry. Což jsou činnosti mnohem náročnější na energii. Zde mám ale bohužel horší zprávu – USB napájení nefunguje jako síťový zdroj. Nikon v manuálu jasně píše „…i když lze během propojení fotoaparát používat, baterie se při zapnutém fotoaparátu nenabíjí a fotoaparát není napájen ze síťového zdroje/nabíječky.“ Jinak řečeno, jakmile foťák zapnete, jako byste powerbanku (nebo USB nabíječku) odpojili. Tak abyste o tom věděli…


Související články

Nikon Z6 s nadšením. 1. část testu Nikonblogu


Sdílej

12 komentáře

 1. Poslední odstavec je (bohužel) dalším důkazem nedomyšlenosti konstrukce. Nikon vždy prezentuje, že vývoj nového přístroje konzultuje s řadou odborníků z praxe – kdyby to byla pravda, jistě by mu všichni řekli, že když už se dává možnost nabíjet baterku v aparátu, mělo by to sloužit zároveň i jako vnější napájení – že to není nic složitého, víme z mobilů, notebooků – které můžeme nabíjet a zároveň přitom užívat, aniž by se nabíjení zastavila. Inu… soudruzi udělali „někde“ chybu.

 2. Rád bych se zeptal, jak tedy řešit napájení během timelapse typu StarTrails, kdy fotoaparát zaznamenává i několik hodin? Existuje na to nějaké udělátko?
  Co se týká nabíjení přes powerbanky. Vlastním několik (značkových) powerbank a jen přes některé je možné na cestách nabíjet.

 3. Označit nabíjení z powerbanky jako „wireless“ (tedy bez kabelu) je zcela scestné i kdyby šlo jen o nadsázku. Přinejmenším to bude mást. Nabíjení z powerbanky je nabíjení přes kabel a proto to „wirelles“ není. Zkový Nikony by museli mít kontaktní nabíjení jako například smartphony (tedy plochu pro kontakt s plochou nabíječky/powerbanky), pak by se o wireless jednalo.

  Mimchodem informace o odpojení nabíjení při zapnutí fotoaparátu je velké zklamání. U moderního foťáku za takovou cenu, by měl být provoz na baterii/síťové nabíjení samozřejmostí. Když si vezmu, že to umí i stará D300, je to výsměch úživatelům.

 4. Dravím všechny nadšence,
  Z6 mám necelé 2 měsíce a fámy s malou kapacitou baterie jsou teoretické. Používám taky D750 a mohu tedy porovnávat. Z6 používám na foto a video a baterie mi vydrží celý den, 800 RAW a cca 30min. videa celkem. Pro jistotu jsem měl náhradní baterií z D750, ale nepotřeboval jsem ji.

  Spotřeba energie je na Z6 trochu vyšší než na D750. Vzhledem k užitkovosti Z6 je to pochopitelné a nepřekvapuje mne to. Pro Z6 užívám i baterie z D750. USB-C je super a dobíjení z powerbanky využívám. Video velmi dobré, AF vynikající a stabilizace taky. Je třeba se s Z6 naučit zacházet, myslím si, že i já se mám co učit, abych využil veškeré přednosti Z6ky.

  Tak jako všechno nové, tek i Z6 má své mouchy. Pořádně se podívejte kolem sebe a uvidíte mouchy Canon, Sony a mnoho dalších :) Nechci nikde přecházet, chci fotit. Tak prosím, vy kteří tomu hodně rozumíte, řekněte těm ostatním, jak to mají dělat a maximálně využít schopnosti značky NIKON. Ať se vám všem dobře fotí a máte ze své práce, záliby radost.

 5. VJ: Nikon D300 neměl napájení přes USB. Pokud se bavíme o síťovém zdroji (v tomto případě EH-5c), pak ten samozřejmě umožňuje současné nabíjení i provoz fotoaparátu.

 6. Ano, je to jen další krám navíc… pokud lze nabíjet baterku přes USB přímo ve foťáku, mělo by to sloužit i jako vnější napájení – bez toho dalšího udělátka za iks peněz.

  Nebo si Nikon nechává pootevřená zadní vrátka k dalším „apgrejdům“ Zetek? Třeba Z7x – bude mít dva sloty a u Z7xx půjde nabíjet i napájet zároveň přes USB. Nechce se mi věřit na neschopnost vývojářů a techniků – spíše jde o hloupé zadání od marketingu – a jak víme, dnes ve firmách „vládnou“ marketingoví usměvaví kluci.

 7. Dobrý den,

  chtěl jsem nabít Z6 přes powerbanku, ale nešlo mi to. Powerbanka se po pár vteřinách vypnula, jako by nebyla k ničemu připojena. Na fotoaparátu se ani nerozsvítila kontrolka dobíjení. Nevím v čem je problém. Poradíte prosím.

  1. Zdravím, power banka se sama nevypne, pokud k tomu nemá důvod. Musel bych odhadovat, co je příčinou, nejsem věštec. Půjčte si jinou power banku od kolegy, objednejte si přes internet, do 14dní ji můžete podle zákona vrátit bez udání důvodu. Nespoléhejte ani na CZ Nikon. Lubo

 8. Dobrý den, Nikon na můj dotaz ohledně nabíjení Z6 odpověděl, že nabíjení z power banky není možné, tak jak to tedy je doopravdy???

  1. No, CZ Nikon je takový zvláštní, podívejte se do zahraničí, nejlépe mimo Evropu. Každopádně Nikon Z6, power bankou bez problémů nabíjím již nějakou dobu. Lze to pouze s baterií EN-EL15b, originální příslušenství k Z6.
   K nabíjení používám power banku zn. Xiaomi, 16000mAv, 2xDC 5,1V/2,1A.
   Nabíjím tablet, mobil, Z6. Super, už ji mám dlouho.
   Luboš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *