Nikon Z v rukou profesionálů – dva pohledy na dva „problémy“. A fotogalerie z výroby Nikonů Z navrch

Mezi fotografickou veřejností (ne, že by tomu v jiných oborech bylo jinak) je bohužel nepsaným pravidlem, že po uvedení nového produktu se nevyzdvihují jeho přednosti, ale usilovně se hledají nedostatky. A tak se hned po představení nové platformy Nikon Z na internetu vyrojila velká spousta rozpaků či rovnou negativních reakcí kvůli dvěma vlastnostem či funkcím fotoaparátů Nikon Z. Kritika se týká absence dvou slotů na paměťové karty a výdrže baterie.

Prvními českými fotografy, respektive fotografem a kameramankou, kteří měli možnost Nikon Z7 vyzkoušet hned při jeho uvedení přímo v japonském Tokiu, byli ambasador Nikonu Petr Jan Juračka a kameramanka tvůrčího dua Czech Vibes, Magdaléna Fukanová. Tito dva tvůrci nám poskytli odpovědi na otázky spojené s oběma potenciálními problémy. A navrch ještě publikujeme ukázku několika fotografií pořízených Nikonem Z7 a fotoreportáž z výroby Nikonů Z v Japonsku.

Výroba Nikonů Z7 v Japonsku | Foto Petr Jan Juračka
Výroba Nikonů Z7 v Japonsku | Foto Petr Jan Juračka
Magdaléna Fukanová: Nikdy nepoužíváme dvě karty zároveň

Ano, nejvíce se kritizuje jeden paměťový slot XQD a výdrž baterie. Jsou to ale argumenty, kterým úplně nerozumím. Za celou dobu existence Czech Vibes jsme nikdy problém se ztrátou dat z karty (SD) nezažily. Nikdy nepoužíváme dvě karty zároveň, protože pokud si člověk dá na kartu aspoň trošku pozor, není moc velká pravděpodobnost, že se s daty něco stane. I když chápu svatební videomakery a fotografy, že potřebují při jejich druhu práce nějakou jistotu. Tu by jim právě měla zaručit karta XQD, která je na mnohem vyšší úrovni, co se týče kvality, bezpečnosti a rychlosti.

Při prvním testování v Japonsku mně plně nabitá baterie vydržela opravdu hodně dlouho. Podotýkám, že jsem celou dobu jen natáčela video. Zaplnila jsem dvě 32GB XQD karty a stále jsem měla jednu čárku na indikátoru baterie. Což je naprosto neuvěřitelné, oproti tomu kolik baterií potřebuji při natáčení s konkurenčním tělem.

Nikon Z

Petr Jan Juračka: 300 snímků na jedno nabití je nesmysl

V Japonsku jsem udělal s Nikonem Z7 zhruba tisíc fotografií, a co mě překvapilo nejvíce, byla právě výdrž baterie. Na internetu se všude psalo o 300 snímcích na jedno nabití, ale je to nesmysl. Uff! Po té tisícovce jsem měl stále třetinu kapacity k dispozici, a to jsem fotky prohlížel a mazal na displeji, posílal si je přes SnapBridge do telefonu a hodně jsem fotil přes živý náhled. Někteří kolegové udělali fotografií o něco málo méně, někteří více, ale obecně jsme se všichni shodli, že je výdrž akumulátoru de facto stejná, jako na DSLR při podobném systému práce. 

Hodně lidí nejen u nás, ale i ve světě diskutuje jako problém jen jeden slot na kartu. Za mě osobně to problém není, na svých výpravách nejsem zvyklý zálohovat rovnou v těle. Nemám s sebou totiž nikdy tolik karet a vzhledem k tomu, že používám osvědčené značky a dobře se k nim chovám, nikdy mě ještě žádná nezklamala. Ale musím uznat, že karet si hledím opravdu hodně. Kolikrát si říkám, co by za to moje žena dala, kdybych k ní měl podobný přístup… Volba jednoho slotu je pak jasná. Ne ani tak kvůli monogamii, ale kvůli tomu, že Nikon přijal koncept XQD. Pro nás Nikonáře je to již známý formát karty, který se užívá ve vlajkových lodích značky, ale také v APS-C zrcadlovkách (Nikon D500). Jistou nevýhodou karet XQD je sice menší sortiment na trhu a vyšší cena, výhodou naopak spolehlivost a rychlost. Tak jako tak, rozhodnutí je to jistě dost odvážné a trochu kontroverzní, až čas však ukáže, zdali bylo správné. Já ale věřím, že ano.

Nikon Z

Několik ukázkových fotografií, pořízených Nikonem Z7
Fotoreportáž Petra Jana Juračky z výroby Nikonů Z v Japonsku

Sdílej

6 komentáře

 1. S tymi XQD kartami je to, samozrejme, otazne a ludia maju rozne nazory. Fotim svadby a na Nikon som presiel prave pre to, ze Canon neponukal telo s 2 SD kartami a nad 2 SD kartami som zacal uvazovat po tom, co mi pocas krajinkarsjeho fotenia zacali postupne „odchadzat“ z SD karty fotky a nedokazal som ich obnovit ani na pocitaci (subor sa obnovil, ale bol cierny). Na druhu stranu, niekedy ludia fotili len s 1 SD kartou popripae len 1 s filmom a boli OK. Co sa tyka spolahlivosti XQD kariet, tam by som bol opatrny, nakolko este nie su natolko rozsirene, aby o nich boli zozbierane relevantne data. Avsak tym, ako su vytvorene, by sa mala chybovost priblizovat nule. No povedze po svadbe neveste, ze chybovost sa priblizuje nule, ale akurat fotky z obradu sa nepodarilo zachovat :).

 2. Díky za každé 2 sloty, já přišel během let už o 2 XQD karty, samozřejmě Sonky.
  Nechtějte vědět tu marnost práce a penízky fuč…. Nejsem jediný koho tyhle karty zradily. A tvrzení, že když se o karty staráte. máte vyhráno, zažjte a uvidíte….. Žádnému Nikoňáku to nepřeji…..

 3. Karty, karty
  Známé téma a myslím, že Nikon opravdu střelil vedle, když se „zbavil“ jednoho slotu – možná se ušetřilo pár milimetrů místa, ale kdyby bylo tělo Zetek o ty milimetry větší, nikdo by si to ani neuvědomil, ale dvě karty jsou prostě dvě karty. A ty fantazie, že jsou úžasně spolehlivé , že se nemůže stát nic, to jsou výlevy marketingových hráčů, nebo (dobře) zaplacených propagátorů, ale určitě nemají nic společného s reálem. Pokazit se může úplně všechno. Proč by také profíci nosili všude dvě, tři těla? Už starý Murphy řekl, že co se může pokazit, to se také pokazí. Tohle začali v Nikonu myslím s D 7500, kdy vyhodili jeden slot a teď to provedli znovu. Je to jen důkaz naprosto chybného pojetí technického zadání – to asi vývojářům dává marketing – a v něm jak známo, ve velkých firmách pracují chlapci, co dobře rozumí excelkám, ale pranic výrobkům, které ta která firma produkuje. jinak by na svět nemohly vylézat nejrůznější paskvily. Tím nechci říct, že Zetky jsou paskvilem, naopak vypadají na velice dobré foťáky, ale u profesionálů to prohrály hned v prvním kole a to kontumačně. Být na místě Petra Juračky – červenal bych se při psaní, že jeden slot je oukej. Inu, koho chleba jíš… Třeba se dočkáme Zx, nebo Za – či jak to usměvaví hoši v marketingu pojmenují, které budou mít opět sloty dva – pokud možno na dva
  stejné typy karet a pak bude stát Zetka za úvahu i za ty šílené peníze.
  Dobré světlo všem Nikonistům, současným, bývalým i budoucím.
  Honza

 4. Výdrž baterie je sice hodně diskutované téma, ale myslím že si za to může marketing Nikonu sám.
  Místo toho, aby se jako jedna z výhod uvádělo použití záměnných baterií s DSLR. EN-EL15, + jejich verze a, b jsou zaměnitelné, byť třeba s rozdílnou výdrží. Pokud si tedy kdokoliv, kdo má DSLR a více baterií pořídí Z6/Z7 může je používat. To mi přijde celkem výhodné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *