Nikon Z 5… fullframe mirrorless pro hobby fotografy je zde!

„Jednociferné“ fotoaparáty Nikon Z – modely Nikon Z 6 a Z 7, kterými tato značka odstartovala svoje novodobé mirrorless portfolio, jsou fullframové fotoaparáty. Ale co to píšu, to každý čtenář Nikonblogu ví :-) Oba jsou ale pozicované spíše do vyšší třídy, pro polo- a profesionální nasazení, takže v očekávání byl model určený řekněme náročným fotoamatérům. A ten je dnešním dnem na světě! Nejnovější fullframové Zetko – Nikon Z 5 – se představuje.

Nikon Z 5
Nikon Z 5

Zkrátka „velké“ Zetko

Stačí první pohled na Nikon Z 5 a vidíte, že mu na horní stěně chybí černobílý stavový displej, na jehož místo se přestěhoval kruhový volič expozičních režimů. V tomto se sice novinka podobá DX modelu Nikon Z 50, ale… zde veškerá příbuznost končí. Naopak, zbytek jakoby z oka vypadl svým fullframovým kolegům Z 6 a Z 7. Tělo je i téměř stejně velké (až na 2 mm navíc na hloubce) a těžké, veškeré další ovládací prvky jsou na svých místech. Tedy včetně joysticku na zadní stěně nebo dvou Fn tlačítek vpředu. Samozřejmostí je utěsnění proti stékající vodě a prachu.

Nikon Z 5
Nikon Z 5

Změna, kterou už na první pohled nepostřehnete, je v rozlišení zadního výklopného a dotykového displeje, který se u Nikonu Z 5 musel spokojit s polovičním počtem obrazových bodů (1 040 000 px) oproti svým vyšším kolegům. Naštěstí na elektronický hledáček „sáhnuto“ nebylo, takže se můžete těšit na velký obraz se skvělým rozlišením 3,7 milionu pixelů.

Lehce skryté jsou také další dvě vlastnosti a funkce, které asi budete mít hodně rádi. Vadil vám u Z 6 a Z 7 pouze jeden paměťový slot? Pak vězte, že Nikon Z 5 má sloty na karty dva. A to na všeobecně dostupné a levnější karty SD (standard UHS-II). To se hodí. A hodí se také naprostá novinka – možnost napájení přes USB-C port… i při zapnutém fotoaparátu! „Časosběrači“ či videomakeři asi budou z této vychytávky nadšení.

Nikon Z 5
Nikon Z 5

24 fullframových megapixelů

Shodně s Nikonem Z 6 je i nový Z 5 „čtyřiadvaceti megáč“, nicméně CMOS snímač není stejný – nejde totiž o typ BSI čili snímač se „zadním podsvícením“. Důležité však je, že zůstala zachovaná pětiosá stabilizace na čipu. Asi kvůli typu snímače poskytuje Nikon Z 5 také nižší maximální citlivost při natáčení videa (ISO 25 600). Co je však horší, je crop u 4K UHD videa, který má hodnotu 1,7×. 

Jsme-li u videa, pak to je zde omezené (oproti Z 6) ještě v několika dalších parametrech. Maximální framerate ve Full HD je 60p, nejsou zde režimy slowmotion a nepůjde také natáčet v 10bitové hloubce či v N-logu na externí zařízení přes HDMI.

Menší úlitby nižší třídě jsou i u fotografování. Nikon Z 5 nemá možnost fotit do RAWu v menším rozlišení, a také má o jeden snímek pomalejší sériové snímání (4,5 sn./s). Rychlé sériové snímání s elektronickou závěrkou bohužel nepodporuje vůbec.

Nikon Z 5
Nikon Z 5

Větší bráchy nezahanbí

Shodný s Nikonem Z 6 by měl být autofokus novinky – Z 5. Takže osvědčený 273bodový hybridní autofokus s rozložením AF bodů na 90 procentech plochy záběru. K tomu všechny vyspělé funkce automatického zaostřování, jako je ostření na oči nejen lidí, ale i zvířat, nebo třeba focus shifting, například pro skládané makrofotografie. A spolehlivá práce autofokusu také ve videu – jak jsme si už u Zetek zvykli. 

S vyššími modely je společný také modul mechanické závěrky Nikonu Z 5, která „dává“ nejkratší čas 1/8 000 sekundy a je testovaná na 200 000 pracovních cyklů. Zde je dobře vidět, že mechanická omezení zde vážně žádná nejsou – v tomto je nejnovější mirrorless Nikonu na stejné úrovni jako nejvyšší modely.

Nikon Z 5
Nikon Z 5

S palačinkou na krku

Nikon Z 5 bude dodávaný v kitu s novým základním „palačinkovým“ zoomem Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3. K tomuto objektivu zatím máme jen základní informace: „Skládací“ konstrukce s příkazovým kroužkem, hmotnost pouhých 195 gramů, průměr filtrového závitu 52 mm, nejkratší ostřicí vzdálenost 0,35 m v celém rozsahu zoomu. Stejně jako ostatní objektivy Nikkor Z využívá tichý krokový ostřicí motorek, optika má minimalizovaný focus-breathing čili změnu zvětšení obrazu při zaostřování. Oboje využijete hlavně při natáčení videa.

Mimochodem, se základním zoomem váží Nikon Z 5 pouhých 870 gramů. Ano, pořád se bavíme o „fulfrejmu“ :-) Takovou sestavu budete rádi nosit sebou neustále.

Doporučené prodejní ceny

Nikon Z 5 + Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3: 49 490 Kč
Nikon Z 5 + Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3 + adaptér FTZ: 53 990 Kč
Nikkor Z 24–50 mm f/4–6,3: 11 990 Kč

Podrobné technické parametry najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *