Nikon Show na své konci cesty s Marianem Chytkou a Ladislavem Ziburou

Stylově, rozhovorem se známým cestovatelem Ladislavem Ziburou, ukončil Honza Kozák –„neviditelného“ kolegu Martina Přívratského nevyjímaje – cestu série videí Nikon Show. Závěrečnému třináctému dílu, natočeného na cestě vlakem z Prahy do Olomouce, ale předchází ještě „dvanáctka“ s Marianem Chytkou, taktéž známou osobností, s níž se, poněkud jednostranně a zjednodušeně pojí synonymum „fotograf Dakaru“. 

Nikon Z 9 ve tvrdém nasazení

Marian Chytka patří mezi první fotografy – možná i na světě –, kteří měli možnost pracovat s Nikonem Z 9 v ostré a pěkně tvrdé akci. Co jiného než focení v podmínkách závodu Dakar prověří odolnost, potažmo pak schopnosti špičkového profesionálního mirrorless fotoaparátu, který byl právě pro takové nasazení vyvinut a vyroben? Poslední Dakar fotil Marian pouze a jen „Zet devítkami“ a snad mohu prozradit, že pro ně má pouze a jen chválu. 

Nicméně nezajímavé rozhodně není ani například povídání o roli fotografa a jeho „konfliktu s marketingem“, čili o kompromisu vlastního pohledu a požadavků klientů. Marian to však bere jako standardní součást své práce, přistupuje k tomu rozumně a s pochopením. V rozhovoru říká: „Někdy to, co se ti líbí jako fotografovi, není úplně ideální pro reklamu.“

Vinnetou na konec

Poslední rozhovor Nikon Show s mladým cestovatelem Ladislavem Ziburou je jiný než všechny předchozí díly. Nedozvíte se jakou má Zibura fototechniku, jediné, k čemu se přiznává je, že fotí na automat. Dokonce zde Honza Kozák ani neukazuje svému protějšku fotografie jiných autorů, aby zjistil, jak reaguje na jejich tvorbu – což dělal vždy v předchozích dílech –, ale nechává Ziburovi poznávat známé cestovatele. I když… fotografie jiných tvůrců vlastně neukazoval ani v předchozím rozhovoru s Mariánem Chytkou.

O fotografii však je řeč i zde. Mě zaujal jeden moment, kdy poté, co Zibura řekne, že „strašně špatně fotí“, a proto mu nezbývá než psát, dodává: 

„Já mám takovej komplikovanej vztah k tomu focení. Já vlastně si uvědomuju, že často přes to koukání tím foťákem si to zapomeneš prohlídnout těma očima. A tak se snažím fotit míň než víc. A když už fotím, tak se snažím takovým tím reportážním způsobem, že si dělám podklady, když píšu knížky.“

Tento názor jsem slyšel nebo četl už několikrát (myslím, že prapůvodně pochází od italského spisovatele Umberta Eca), a osobně s ním velmi souzním. No a na konci mě úplně dostala znělka z Vinnetoua :-) Ale ta zde má svůj smysl. Ovšem jaký, to se dozvíte až po zhlédnutí posledního rozhovoru Nikon Show.

Celý playlist – všechny díly Nikon Show – na YouTube

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *