Nikon PROSTAFF P7 8×42: dostupný dalekohled s nezpochybnitelnými kvalitami

Už jsem to na Nikonblog.sk psal vícekrát: Miluji dalekohledy! Objevil jsem je poměrně brzy, když jsem s partou ochranářů brázdil naše lesy a kopce. Po několikaleté pauze, kdy jsem se věnoval hlavně reklamní fotografii a street fotce ve volném čase, jsem se k dalekohledům vrátil – když jsme začali organizovat kurzy wildlife a krajinářské fotografie.

Dalekohledy, podobně jako mikroskopy, dokážou odhalit úplně nový svět, nový vizuální vjem. Dívat se oběma očima skrz dva teleobjektivy na náš krásný svět, je pro mě vždycky zážitek. Tedy, mám-li být upřímný, ne vždy. Jen tehdy, když mám k dispozici kvalitní dalekohled. Dívat se přes neostré a zamlžené trubky není zážitkem.

Nikon PROSTAFF P7
Nikon PROSTAFF P7

Dobrá optika v dalekohledu něco stojí a platí zde, jako koneckonců u většiny produktů, čím více prostředků vynaložíte, tím vyšší kvalitu dostanete. Ale existuje i nevelká skupina produktů, které si zaslouží přirovnání „za málo peněz hodně muziky“. A mám takový pocit, že pro dalekohled Nikon PROSTAFF P7 to platí přesně.

Nikon PROSTAFF P7 s průměrem objektivu 42 mm (vpředu) a 30 mm (vzadu)
Nikon PROSTAFF P7 s průměrem objektivu 42 mm (vpředu) a 30 mm (vzadu)

Hned na začátku je třeba uvést, že v případě Nikonu PROSTAFF P7 nejde o jeden konkrétní dalekohled, nýbrž hned o čtyři. P7 je označení pro řadu dalekohledů s různým přiblížením a světelností: Kompaktní P7 8×30 a P7 10×30 a světelnější P7 8×42 a 10×42. Tato recenze se věnuje typu P7 8×42.

Nikon PROSTAFF P7 8×42
Nikon PROSTAFF P7 8×42

Design a ergonomie

Design je typicky nikoňácký – černě pogumované tělo dalekohledu, široký, ukazovákem pohodlně dosažitelný ostřicí prstenec, decentní plastické logo a popisy na gumě na těle, plus kovové logo Nikon vpředu. Samozřejmostí jsou výsuvné očnice a korekce dioptrií, na pravém oku i s aretací.

Nikon PROSTAFF P7 8×42
Nikon PROSTAFF P7 8×42

Po několika dílech naší školy dalekohledů je asi každému zřejmé, že jde o konstrukci typu ROOF (přímá konstrukce se střechovými hranoly). Právě tento optický návrh umožňuje poměrně kompaktní konstrukci včetně dobré světelnosti. Díky kompletnímu pogumování se dalekohled pohodlně a bezpečně drží a používá.

Nikon PROSTAFF P7 8×42
Nikon PROSTAFF P7 8×42

Nikon PROSTAFF P7 8×42 je nárazuvzdorný, odolný proti stékající vodě a prachu a vydrží ponor do hloubky 1 metr po dobu 10 minut. Pokud vám tedy nechtěně spadne do potoka či kaluže, není to žádný problém. 

Všechny čočky mají několikanásobné antireflexní vrstvy, zabraňující závoji a odleskům. Povrch frontální čočky objektivu i okuláru, je navíc opatřený vodě- a nečistotám odpudivou vrstvou, umožňující snadné a rychlé čištění. 

Zaostřování je plynulé, jemné a lineárně předvídatelné. Chválím aretaci korekce dioptrií, která u lacinější řady P3 chybí. U P7 díky tomu nedochází k rozladění korekce v průběhu pozorování nebo manipulace s dalekohledem.

Nikon PROSTAFF P7 8×42
Nikon PROSTAFF P7 8×42

Dalekohledy Nikon PROSTAFF P7 mají předsunutí výstupní pupily minimálně 15 mm, čímž jsou vhodné pro uživatele, kteří nosí brýle. Osobně ale stále preferuji pozorování dalekohledem bez brýlí – už jen proto, že na nich po dotyku s očnicí dalekohledu zůstávají otisky.

Nikon PROSTAFF P7 8×42
Nikon PROSTAFF P7 8×42

Optická kvalita

Jako fotografovi je mi jasné, že řeč o optice bez měřicích přístrojů nebo bez výsledného obrazu, který bych vám mohl prezentovat, bude spíše o pocitech. Nicméně ty jsou pozitivní. Dalekohled Nikon PROSTAFF P7 se nejen příjemně ovládá, ale poskytuje za svou cenu také parádní obraz. Ne, nekreslí v celé ploše tak, jako Nikon MONARCH HG nebo MONARCH M7. To jsou však modelové řady dvakrát až čtyřikrát dražší než PROSTAFF P7. Ten jednoznačně poskytuje obraz, z něhož se můžete těšit i při dlouhodobém pozorování. Ostrost trochu klesá k okrajům obrazového pole, ale toho si všimnete jen, pokud se na to zaměříte. Při běžném používání máte dojem, že se díváte perfektně ostrým, mnohem dražším dalekohledem. Oproti řadě P3 je obraz barevně věrnější, neinklinuje k teplejšímu podání.

Nikon PROSTAFF P7 8×42
Nikon PROSTAFF P7 8×42

Nikon PROSTAFF P7 8×42 je určitě ostřejší, hrany jsou kontrastnější než u P3. V ostrém protisvětle – například větve proti obloze – se mohou na kontrastních hranách objevit modré okraje. Pro jejich potlačení kupodivu pomáhá lepší seřízení objektivů – rozteč podle šířky očí.

Nikon PROSTAFF P7 8×42 mě skutečně mile překvapil a doporučuji ho nejen začátečníkům, ale i pokročilých uživatelům. Jste-li velmi nároční na obraz do extrémních okrajů záběru, sáhněte po modelu Nikon MONARCH M7 NEBO HG. Jestliže ale chcete praktický dalekohled, u nějž z jakéhokoliv důvodu nechcete utratit polovinu měsíčního příjmu, Nikon PROSTAFF P7 8×42 je ten pravý.

Doporučené prodejní ceny

Nikon PROSTAFF P7 8×30: 5 690 Kč
Nikon PROSTAFF P7 10×30: 6 490 Kč
Nikon PROSTAFF P7 8×42: 6 990 Kč
Nikon PROSTAFF P7 10×42: 7 490 Kč

Sdílej

2 komentáře

 1. Dobré pozdní odpoledne!
  Se zájmem jsem si přečetl Vaši recenzi i osobní pocity s dalekohledem NIKON PROSTAFF P 7 8×42. V nejbližší době uvažuji o podobném dárku (asi nejlépe 8x – 10×42, zatím pročítám internet) pro snachu (čeká mé první vnouče!). Jednalo by se použití např.na vycházky s kočárkem, či později i třeba k moři apd. Předpokládám tedy menší rozměry a hmotnost. Pokud bych se rozhodl o výše uvedený binokulár, dle Vašeho, co třeba 10 x 42. Zorné pole podobné i rozměry a hmotnost. Není se třeba obávat roztřesení obrazu i menší „světelnosti“?
  Jsem vděčen za Váš názor!
  S upřímným poděkováním a pozdravem:
  Josef Holý

  1. Dobrý deň, ďakujem za otázku. :-)
   Každý používateľ ďalekohľadu má iné ruky. Niekto ruky chirurga a iný zas ruky boxera vo výslužbe. Navyše každý máme svoju vlastnú mieru, kedy už obraz pri pozorovaní pokladáme za roztrasený. Preto určite navštívte kamennú predajňu, kde si môžete pokojne vyskúšať priblíženie ďalekohľadu a zistiť, či vám 10x priblíženie vyhovuje, alebo to bude skôr 8x.
   Čo sa týka relatívnej svetelnosti, spomínate, že Vás čaká prvé vnúča (srdečne gratulujem). Predpokladám, že teda už máte viac ako 40 rokov. Po 40-ke dochádza k strate pružnosti zrenice a tá sa už nevie tak doširoka otvoriť, aby ste využili vysokosvetelné ďalekohľady. Netrúfnem si povedať, akú maximálnu veľkosť zrenice máte. Viac Vám napovie článok na SK blogu o svetelnosti ďalekohľadov: https://www.nikonblog.sk/relativna-svetelnost-a-rozlisenie-dalekohladov/ Možno Vám pomôže pri rozhodovaní. Pekný deň a krásne zdravé vnúčatko!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *