Nikon podzimní, festivalový i komorní

Něco z dnešních upoutávek jsme už nakousli před měsícem, nicméně dobré věci se mají připomínat, pojďme tedy na to – začínáme festivaly. Množné číslo je na místě, protože hned tento pátek a sobotu bude v pražských Holešovicích probíhat fotografický festival Fotosféra, aby týden nato proběhl v Národním domě na Vinohradech v Praze festival FotoExpo 2014. Vyhovuje-li vám komornější prostředí, můžete se od tohoto pátku zajít podívat na novou výstavu americké válečné fotografky Heidi Levine v Nikon Photo Gallery.

Novinky, které na vás čekají

Co čekat od Nikonu na fotofestivalech, které jistě přitáhnou spoustu nadšenců do fotografie? Jako vždy zde najdete stánek s nejnovějšími produkty Nikonu, které si zde budete moci vyzkoušet a pobavit se o nich s odborníky, kteří vám budou k dispozici. Že toužíte po tom vzít si do ruky nový Nikon D750? Není nic jednoduššího nežli přijít na festival Fotosféra nebo FotoExpo. K tomu zde bude k vidění – kromě jiného samozřejmě – také nový blesk Nikon Speedlight SB-500 a objektiv AF-S Nikkor 20 mm F1,8G.

Prezentace Nikonu

Na festivalu Fotosféra tento týden také budete moci zhlédnout ukázku focení z prototypu vrtulníku navrženého pro Nikon Coolpix A – prezentovat nebude jej nikdo jiný než Petr Jan Juračka. S ním se pak můžete potkat také na festivalu FotoExpo, kde povede přednášku s názvem Přírodovědná mikro a makro fotografie. Na FotoExpu pak budete moci také navštívit přednášku Filipa Bartáka o objektivech Nikkor a těšit se můžete i na Petra Slavíka a jeho povídání o focení divokých šelem (viz rozhovor na Nikonblogu).

Další informace o festivalu FOTOSFÉRA

Web FOTOSFÉRA
Facebook FOTOSFÉRA


Další informace o festivalu FOTOEXPO

Web FOTOEXPO
Facebook FOTOEXPO


Objektivy, jaké jste ještě neviděli

Oba fotografické festivaly pak spojuje exkluzivní nit dvou produktů, které budou pro možnost veřejné prezentace dovezeny až z evropské centrály Nikonu. Jde o dva špičkové teleobjektivy, které hned tak u nějakého fotografa neuvidíte – AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR a sklo s dvojnásobným ohniskem AF-S Nikkor 800 mm F5,6E FL ED VR.

400 a 800mm Nikkory
AF-S Nikkor 400 mm F2,8E FL ED VR a sklo s dvojnásobným ohniskem AF-S Nikkor 800 mm F5,6E FL ED VR
Povolání: Válečná fotografka

V těchto dnech se schází mezinárodní porota 20. ročníku Czech Press Photo. Členkou poroty je také americká fotografka Heidi Levine, která zároveň v pražské Nikon Photo Gallery otevírá pod kuratelou Petra Joska svoji první samostatnou výstavu v Česku.

Heidi Levine zde prezentuje průřez svojí tvorbou, která začala v roce 1983 v Izraeli, kde působila jako fotografka agentury Associated Press. Tak, jak se Heidi Levine dostala hned na začátku svojí fotografické kariéry k dokumentování izraelsko-palestinského konfliktu, toto téma jí už „zůstalo“ pro dalších třicet let práce.

Heidi Levine v Nikon Photo Gallery
Válečná fotografka / Woman in war © Heidi Levine Popálená tříletá palestinská dívka Farah Abu Halima sedí s tetou Suher ve vyhořelém pokoji v jejich domě v Beith Layiha v Gaze, který byl zasažen izraelskou raketou v akci Operation Cast Lead. Matka Ghada zemřela na těžké popáleniny v egyptské nemocnici a pět členů rodiny uhořelo. 23. dubna 2009.

Jedna z mála žen – válečných fotografek – zachycuje i další kritické momenty na Blízkém a Středním východě včetně revolucí v Egyptě, Libyi a Sýrii, izraelsko-libanonskou válku. Odevšad přináší svědectví přímo z prvních linií, ale i lidské příběhy ze zákulisí a prostřednictvím své agentury (Sipa Press) je publikuje v mezinárodních médiích včetně časopisů Time, Stern, Focus, Paris Match, L’Express, Newsweek, Time, The New York Times Magazine, The Sunday Times Magazine, Amnesty International, Forbes Magazine a dalších.

Heidi Levine v Nikon Photo Gallery
Válečná fotografka / Woman in war © Heidi Levine Seržantka Alicia Reynolds v svém pokoji v US kempu Sommeral v Iráku. Je jednou z osmi žen žijících na základně s 600 muži. Momentálně je šéfkou zásobování potravinami. Říká, že se musela rychle naučit mužům vládnout, jednoho prý dokonce zavřela do mrazáku, aby ji respektoval. Ráda by se stala pilotkou, aby ’dostala’ ty špatné chlapce. Žena je podle ní omezována jen tam, kam to sama dovolí.

Další práce Heidi Levine zahrnují také dokumentaci úděsné praxe ženské feticidy v Indii, tragické situace iráckých uprchlíků žijících v Jordánsku, Sýrii a Švédsku, současného exodu uprchlíků z válkou zasažené Sýrie. V roce 2003 fotografovala americkou invazi v Iráku, pracovala i v Afghánistánu a Gruzii. Je držitelkou řady významných ocenění. Jako autorka videa multimediálního projektu pro kanadský Globe and Mail byla nominována na cenu Emmy v kategorii Nové přístupy – současné zpravodajství.

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

10. 10. až 16. 11. 2014


Fotografie Heidi Levine

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *