Nikon nejsou jen fotoaparáty – nové Nikon centrum excelence pro super-rezoluční mikroskopii na Ústavu molekulární genetiky AV ČR

Společnost Nikon ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR zahájila v úterý 21. ledna 2014 provoz nového centra excelence pro super-rezoluční mikroskopii. Super-rezoluční mikroskopie je revoluční mikroskopická metoda, která umožňuje pozorování menších detailů především v buněčné biologii, než bylo dosud možné konvenčními mikroskopickými metodami.

Mikroskopy Nikon v Akademii věd ČR

Centrum je součástí evropské sítě center excelence Nikon. V Evropě je pouze pět těchto center (ÚMG Praha, ICFO Barcelona, Koki Budapešť, UvA Amsterdam, Stockholm). Jsme potěšeni, že se společnost Nikon rozhodla umístit své centrum excelence do České republiky, na půdu Akademie věd ČR.

Centrum excelence Nikon má formu partnerství a výměny znalostí s hostující institucí, která je zaměřena na určitou oblast výzkumu. Partnerství zajišťuje vědcům přístup k nejmodernějším pokročilým světelným mikroskopům a technické expertíze Nikon. Společnosti Nikon poskytuje cennou zpětnou vazbu od vědců, kteří provádějí špičkový výzkum s použitím těchto přístrojů. Tato spolupráce přispívá k vytváření nových zobrazovacích řešení.

Mikroskopy Nikon v Akademii věd ČR

Centrum je vybaveno nejšpičkovějšími biologickými systémy Nikon:

– Nikon N-SIM – super rezoluční systém, překonávající omezení difrakčního limitu, založený na strukturním osvětlení. Systém je instalován na invertovaném badatelském mikroskopu Nikon Ti-E a umožňuje detailní pohled na buněčné struktury.

Metoda Nikon N-SIM používá techniky strukturované iluminace, které snímají obrázky s 2× větším rozlišením ve srovnání s konvenčními optickými mikroskopy. Se zobrazovacími módy 2D, 3D a TIRF Nikon N-SIM umožňuje jasné zobrazení sub-buněčné struktury s rychlostí přes 1 snímek za vteřinu.

– Badatelský makroskop Nikon AZ100, ke kterému je možné připojit konfokální systém Nikon C2+, je unikátní systém, umožňující konfokální zobrazení velkých objektů v jednom zorném poli a jedním sejmutím.

Badatelský invertovaný mikroskop Nikon Ti-E vybavený unikátním systémem Perfect Focus pro přesné doostřování v průběhu času umožňuje časosběrné experimenty a lze k němu připojit konfokální systém Nikon C2+.

Nikon Ti-E má vedoucí postavení na trhu motorizovaných vzpřímených mikroskopů. Byl vyvinut jako flexibilní a stabilní platforma pro všechny moderní aplikace zobrazování živých buněk. Propojuje unikátní optický systém Nikon CFI60, Ti-E s prvotřídním optickým výkonem a rozšiřitelným nekonečným prostorem, který umožňuje kombinovat mnoho technik na jednom mikroskopu včetně všech typů konfokálních nástavců.

Uživateli vysoce hodnocený Perfect Focus System (PFS) je prověřená technologie 3. generace, výlučná pro Nikon Ti-E. PFS byl navržen tak, aby neustále udržoval zaostření tím, že kompenzuje mechanické změny způsobené např. kolísáním teploty. Umožňuje zachycení časosběrných pokusů po dobu 24 hodin a déle.

– Badatelský vzpřímený mikroskop Nikon Ni-E, k němuž je možno připojit konfokální systém Nikon C2+.
– Konfokální systém Nikon C2+.

Mikroskopy Nikon v Akademii věd ČR

Systémy jsou vybaveny nejnovějšími technologiemi, které budou dostupné širokému okruhu vědecké komunity. Věříme, že toto špičkové vybavení přispěje k dalšímu rozvoji mikroskopického výzkumu v biologii v České republice.

Centrum umožní především:

– Přístup k nejmodernějším mikroskopickým technologiím a zařízení, hlavně k super-rezoluci

– Vzdělávání vědců a PhD studentů v pokročilé světelné mikroskopii

Mikroskopy Nikon v Akademii věd ČR
Příklady zlepšení zobrazení buňky, která byla obarvena třemi barvami (obrázky vlevo z dvojice byly nasnímány konvenčním širokoúhlým mikroskopem, obrázky vpravo byly nasnímány metodou N-SIM)
Vize do budoucna

V rámci slavnostního zahájení provozu centra excelence Nikon uvedl Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v.v.i.:

„Cílem centra je propojit technickou expertízu vedoucího světového výrobce zobrazovacích přístrojů s vědeckou expertízou našich vědců na Ústavu molekulární genetiky. Věřím, že společně přispějeme k novým objevům v biomedicínských vědách.“

Pan Sumio Eimori, prezident Nikon Europe, zdůraznil ve svém projevu, že Nikon bude brzy slavit 100. výročí vzniku společnosti a že nejen minulost, ale i budoucnost je pro Nikon velmi důležitá. Umístění nejmodernějších mikroskopických systémů ve špičkových laboratořích, jako jsou ty na Ústavu molekulární genetiky, ukáží jejich široké možnosti a přispějí k dalšímu vývoji nových výjimečných produktů a služeb Nikon. Centrum excelence Nikon bude tak přínosem jak pro Ústav molekulární genetiky, tak pro Nikon.

Mikroskopy Nikon v Akademii věd ČR
Nahoře: Zobrazení celé sekce a mikro-zobrazení včetně zobrazení jednotlivých buněk. Dole: Makro-zobrazení celých organismů, jako je nezmar (hydra), nasnímaný makro-konfokálním systémem Nikon AZ-C2
Mikroskopy Nikon v Akademii věd ČR
Makro-zobrazení včetně optického průřezu celým organizmem nebo tkání. Nahoře vlevo: Objemové zobrazení embrya obarveného 2 barvami. Nahoře vpravo: 2D obrázek myšího embrya. Dole: Různé objemové zobrazení jater pomocí makro-konfokálního systému Nikon AZ-C2

Sdílej

2 komentáře

  1. Tedy napsat „super-rezoluční“ – to nemáte slovník? Co takhle „s vysokým rozlišením“, tomu by lidi rozuměli… Nejsem hnidopich, ale u technicky erudovaného člověka bych čekal něco lepšího.

  2. Myslím, že lidem z branže víc sedí termín super-rezoluční mikroskopie, ač je to otrocky přeložené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *