Nikon jako webkamera? Víme, jak na to

Online porady, mítinky, distanční výuka, online bohoslužby, a tak by se dalo pokračovat dál. Dnešní podivná doba přesunula část komunikace do onlajnu, a my si na to chtě nechtě musíme zvyknout. Zdá se, že do nových počítačů se brzy nebudou předinstalovávat kancelářské balíky, ale komunikační aplikace typu Zoom, MS Teams a další. Kdo nemá notebook s vestavěnou kamerou a mikrofonem narychlo kupuje externí webkameru, i když… vlastníte-li jednu z podporovaných DSLR nebo libovolný mirrorless fotoaparát řady Z od Nikonu, můžete je proměnit ve webkameru také. A přinese vám to i další výhody.

Pro všechny není

Které fotoaparáty Nikonu patří mezi podporované?

DX DSLR
Nikon D3500
Nikon D5300
Nikon D5500
Nikon D5600
Nikon D7200
Nikon D7500
Nikon D500

FX DSLR
Nikon D750
Nikon D780
Nikon D810
Nikon D850
Nikon D5
Nikon D6

Mirrorless řady Z
Nikon Z 50
Nikon Z 5
Nikon Z 6
Nikon Z 6II
Nikon Z 7
Nikon Z 7II

Nikon Z 50 jako webkamera
Nikon Z 50 jako webkamera

O proměnu z foťáku na webkameru se stará aplikace Webcam Utility, kterou si můžete stáhnout z webu Nikonu zde. Po pravdě, je to spíše jen ovladač nežli aplikace, protože po instalaci žádný takový program nespouštíte – Webcam Utility se stane virtuální webovou kamerou, kterou podporují různé komunikační aplikace nebo webové komunikátory. Vezměme to podle specifikace Webcam Utility:

Komunikační aplikace
Zoom
Facebook Messenger
Není kompatibilní s aplikacemi, které neposkytují podporu virtuálních fotoaparátů

Webové verze
Microsoft Teams
Skype
Zoom
Google Meet
Facebook Messenger
Prohlížeč Safari v Mac OS není podporován, použijte Chrome

Webcam Utility je k dispozici pro Windows 10 nebo Mac OS X (od verze 10.13 High Sierra).

Webcam Utility v praxi

Použití je velmi jednoduché. Nainstalujete Webcam Utility, dodávaným USB kabelem připojíte fotoaparát, zapnete jej a v podporované aplikaci nebo webovém „kecálku“ zvolíte jako zdroj videa právě Webcam Utility. Jak mám nastavený Nikon Z 50 co se týče expozice a ostření, to říkám ve videu.

Ukázka videa uloženého z MS Teams – čili jakási simulace online přenosu. Na kvalitě se „podepisuje“ velmi nízký datový tok videa (cca 1 Mbit/s), ale i tak je vidět, že Nikon Z 50 v roli webkamery poskytuje výrazně větší možnosti i lepší kvalitu obrazu.

Druhé video pro srovnání ukazuje nejlepší kvalitu (nahráváno také přes USB kabel, ale přímo do počítače).
Zde jen poznámka: U aplikací, které přenáší obraz s vyšším bitratem, může – konkrétně v případě Nikonu Z 50 – docházet ke zpoždění obrazu vůči zvuku.

Měli byste také vědět, že z fotoaparátu se přenáší pouze obraz – zvuk tedy budete muset zaznamenávat buďto vestavěným nebo externím mikrofonem počítače. Co se týče spotřeby energie, tak u zmíněného Nikonu Z 50 mi plně nabitá baterie vydrží běžně 1 hodinu 40 minut „vysílání“. Zkoušel jsem laborovat, zdali je z hlediska spotřeby energie lepší vypnout velký displej nebo elektronický hledáček, ale došel jsem k názoru, že je to plus-minus stejné.


Co vy na to? Přemístili jste se také do virtuálního online prostoru? Vyzkoušíte svůj Nikon v roli webové kamery? Dejte nám vědět svoje poznatky v komentářích pod článkem.

Sdílej

10 komentáře

 1. Dobrý den. Proč tohle dělat, když je na trhu tolik laciných webkamerek plug and play, za pár korun, kterým se nic nestane ani když spadnou na zem?

   1. a také možnost volby úhlu záběru, menší hloubka ostrosti, zkrátka obecně kvalitnější prezentace.

 2. Mimochodem, v Linuxu lze případně použít modul v4l2loopback a video lze streamovat i ze starších modelů, funguje mi to například s D7000 – jen tedy to není tak dobré kvůli absenci AF. Ale se Z6 je to použitelné dobře.

 3. zkousim webcam z D5100, cisty LiveView HDMI tok pres obyc. cinsky USB HDMI capture, Picture Profile Standard nebo Normal a prijde mi to vcelku vpohode, AF mam zatim radeji vypnuty, protoze se mi to nedari/neslo prilis nastavit

 4. Ano, kvalitní fotoaparát poskytne nesrovnale vyšší kvalitu obrazu, ale říkám si, zda to není pro běžný videochat zbytečné opotřebovávání kvalitní fototechniky včetně baterie.
  Osobně mám Nikon D5600 a vyučuji přes Discord. Stáhl jsem si aplikaci od Nikonu „Webcam Utility“. U Skype to funguje bez problémů, ale Discord po několika sekundách kameru vypne a restartuje se. Problém je asi na straně Discordu. Jde to obejít nainstalováním „OBS Studio“ a v Discordu nastavit „OBS Virtual camera“. Je to ale zdlouhavé, dost dlouho mi to trvalo, než jsem se těmito překážkami prokousal a když to zhodnotím je pro mě u videohovorů primární hlavně zvuk, který přes foťák stejně nejde.

  1. Dobrý de¨. mám tiež Nikon d5600, ale ani v Skype ani v ZOOM sa mi ho nepodarilo ako web rozhodiř, V ponuke výberu web kamery je, ale po vybráni nikon utility je len uvodná obrazovka ale obraz z fořáku neide. viete poradiř??

 5. Dobrý deň, práve riešim problém s opozdením obrazu – online tréningy pripojených asi 20 osôb. Mám Nikon Z50 a cez aplikáciu a USB sa pripájam na aplikáciu ZOOM. Funkčnosť OK, Kvalita obrazu OK – len mám problém so sekaním obrazu. Nastavil som kvalitu 1080 FRP 24 trochu sa to zlepšilo, ale ešte to nie je ono. Pomôže prepojemie cez micro HDMI, resp. je nejaké riešenie tohto problému? Ďakujem

 6. Dobrý den, mám problém. Vysílám přes OBS studio na vysílací platformu. Mám Nikon D3500 propojené USB kabelem. Vždy, po nějaké době, mi foťák “zaklapne”, obraz zamrzne a já musím foťák vypnout a zapnout. Nevíte, v čem je problém? Hledala jsem i v nastavení kamery, něco jako časovač vypnutí, ale to si nemyslím. Děkuji za radu, Percivalová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *