Nikon D810 – nová hvězda na nebi DSLR. První představení

Na začátku roku 2012, tedy před více než dvěma lety, přišel Nikon s dvojicí zrcadlovek Nikon D800 a D800E. Naši pravidelní čtenáři jistě vědí, čím se tyto modely od sebe liší – ano, je to absence low-pass filtru na snímači Nikonu D800E (přesněji ne absence, ale upravený low-pass filtr – viz náš článek). Tímto krokem Nikon zároveň načrtl novou kapitolu svých DSLR, u nichž se postupem času antialiasingový filtr, jak je low-pass filtr také nazýván, stal nadbytečnou komponentou. V entry-level kategorii ho již nenajdete, stejně tak ve střední třídě. Podobně jsou na tom FX aparáty, z nichž je low-pass filtrem opatřen jen Nikon Df a Nikon D4/D4s.

Nikon si na D800E a dalších modelech bez low-pass filtru ověřil, že strašák v podobě zvýšeného výskytu moaré je pouhý mýtus a že naopak odstranění tohoto „rozmazávače“ obrazu přispívá k vyšší ostrosti a lepšímu přenosu kontrastu. Téměř logicky se tak musel objevit přístroj, který by v sobě skloubil to nejlepší z dvojice Nikonů D800 a D800E – seznamte se s Nikonem D810…

Nikon D810


Klíčové vlastnosti Nikonu D810
FX snímač s rozlišením 36,3 Mpx

Nový CMOS snímač bez low-pass filtru o rozměrech kinofilmového políčka zaznamenává fotografie velikosti 7 360 × 4 912 pixelů. S novou funkcí RAW S můžete pořizovat menší 9Mpx NEFy.

Obrazový procesor EXPEED 4

Nejmodernější obrazový procesor Nikonu zajišťuje špičkovou obrazovou kvalitu fotografií i videa, zároveň také potřebnou rychlost zpracování dat a úsporu energie.

Upravená citlivost ISO

Ve srovnání s Nikonem D800/800E byla snížena dolní hranice citlivosti na ISO 64 a lze ji ještě „napůlit“ na ISO 32. Maximem je ISO 51 200.

Přepracovaná závěrka a zrcadlový mechanismus

Úplně nový modul závěrky a zrcadlového mechanismu zaručuje nezvykle tichý a klidný chod při expozici. Novinkou je elektronická závěrka pro snímky vyžadující dokonalou stabilizaci.

Nejlepší autofokus u Nikonu

51bodový AF modul Multi-CAM3500FX je nyní srovnatelný s Nikonem D4/D4s co do rychlosti i přesnosti. Má také nové funkce jako například AF Group.

Konkurence profesionálním kamerám

Záznam videosekvencí ve Full HD kvalitě při nejvyšší snímkové frekvenci 50p nebo 60p, možnost clonit při natáčení, zobrazovat „zebru“ čili přepaly na displeji. D810 také například dokáže zaznamenávat video zároveň na paměťovou kartu i externí disk připojený přes HDMI rozhraní.

100% hledáček a LCD s vysokým rozlišením

Jasný optický hledáček zobrazuje 100 % obrazu a tři volitelné výřezy: 5 : 4, 1,2× a formát DX. LCD monitor s úhlopříčkou 8 cm (3,2″) má rozlišení 1 229 000 obrazových bodů a barevnou masku RGBW.

Dva sloty pro paměťové karty

Jeden slot pro rychlé paměťové karty CF (UDMA 7) a jeden slot pro paměťové karty SD–SDXC (UHS-I).

Nikon D810


Poznej tři rozdíly

Nebýt typového označení, tělo nové zrcadlovky byste lehce zaměnili se staršími Nikony řady D800. Malé změny se ale přece jen najdou. Lehce bylo upraveno tvarování vnitřní části gripu, pro lepší držení byla také pogumována dvířka duálního slotu paměťových karet. Mimochodem, byť to vypadá jako bezvýznamná maličkost, jedná se o velmi příjemné vylepšení. Za inovovanými dvířky pak najdete, stejně jako u D800/800E, dvojici slotů pro CF a SD karty.

Malá rošáda proběhla u několika ovládacích prvků. Miniaturní kruhový volič metody měření expozice, původně umístěný za tlačítkem AE-L/AF-L, se proměnil v tlačítko a byl přesunut nahoru na levý kruhový ovladač. Tlačítko bracketingu, které zde nahradil, bylo přemístěno na levý bok pod hranol mezi tlačítka vysouvání a ovládání blesku. Novinkou je tlačítko „i“ nacházející se na zadní stěně přístroje nad páčkou Live View.

Při vnějším pohledu stojí za připomenutí nový 3,2palcový (úhlopříčka 8 cm) displej s rozlišením 1 229 tisíc obrazových bodů disponující maskou RGBW. Obrazovka má také funkci uživatelského nastavení barevné teploty. Také spodní stavový displej v hledáčku byl inovován – nyní je typu OLED.

Nikon D810

Prohlídka interiéru

Zcela zásadní změny hledejte samozřejmě uvnitř fotoaparátu. Nikon D810, jak jsem již uvedl, má zcela nový 36Mpx snímač s odstraněným low-pass filtrem. V propagačních materiálech Nikonu je přislíbena ještě větší ostrost, vyšší přenos kontrastu a například také dynamický rozsah než u D800E. Data ze snímače zpracovává nejnovější obrazový procesor EXPEED 4, čili můžete očekávat rychlost snoubící se s úsporností (EXPEED 4 je o 30 % rychlejší než EXPEED 3). K tomu se přidávají další vychytávky EXPEED čtverky, jako je schopnost natáčet Full HD video 50/60p. Ale k tomu se ještě dostaneme. Na tomto místě je třeba uvést, že se také změnil rozsah citlivosti snímače. Nejnižší hodnota je nyní ISO 64, již lze ještě „rozpůlit“ na ISO 32 (funkce Lo 1). To je výzva pro všechny majitele vysoce světelných pevných skel, ale také pro uživatele, kteří natáčí video. Bohužel na video se nevztahuje možnost onoho „půlení“ na ISO 32. Maximální hodnotou citlivosti je pak ISO 51 200.

Úplně byl přepracován mechanismus závěrky a zrcátkové šachty. Tak jemný zvuk a s tím spojené „kopání“ jsem už dlouho neslyšel, to mi můžete věřit. Nové odtlumení zrcátka dělá zkrátka svoje. Vývojáři použili motorky s nižšími otáčkami, což přispělo ke ztišení celého soustrojí. I přesto Nikon D810 zvládá zachytit ve formátu FX 5 sn./s, při cropu 1,2× pak 6 sn./ s a v DX formátu ještě o jeden snímek za sekundu více. Závěrka má životnost nejméně 200 000 cyklů, nejkratší nastavitelný čas je 1/8 000 s a synchronizační čas blesku 1/250 s.

Se závěrkou je spojena také zbrusu nová funkce Nikonu – tzv. elektronická první lamela závěrky, což ve skutečnosti není nic jiného než elektronická závěrka při předsklopeném zrcátku. Eliminuje se tak veškeré chvění způsobené pohybem závěrky a zrcátka. Je zde ale omezení v podobě možnosti nastavení nejkratšího času pouze na hodnotu 1/2 000 s.

Nikon D810

Zaostřeno na autofokus

Aby toho nebylo málo, byl inovován také 51bodový autofokusový modul Multi-CAM 3500FX. V současném modelu je co do rychlosti a spolehlivosti naprosto srovnatelný s vlajkovou lodí Nikon D4s. Najdete zde novou funkci AF Group a také budete moct nastavit, jak se bude autofokus chovat při focení na šířku nebo na výšku.

Snažili se též programátoři firmwaru – menu nabízí několik zajímavých položek. V Picture Control se objevil nový režim Plochý, který má zajistit co nejvyšší dynamický rozsah, veškerá „šoupátka“ v Picture Control mají nově jemnější škálu a přibyl také jezdec Zřetelnost (Clarity).

Pro všechny, kteří považují rozlišení 36 Mpx snímače Nikou D810 za zbytečně vysoké, mám dobrou zprávu. Po vzoru Nikonu D4s disponuje i nový D810 funkcí RAW S, kdy aparát pořizuje NEFy o velikosti 3 680 × 2 456 obrazových bodů, čili v rozlišení 9 Mpx. Zajímavé je, že pokud fotíte RAW + JPEG, tak i v režimu RAW S jsou JPEGy v plném rozlišení fotoaparátu.

Novinkou je také měření expozice s prioritou nejvyšších jasů, které se uplatní hlavně při fotografování scén nasvícených bodovými světelnými zdroji (např. v divadle apod.). Zajímavá je také možnost rozděleného náhledu v režimu Live View – fotoaparát ukazuje dva zvětšené body snímané scény ležící v horizontální rovině. Velmi přesně tak můžete kontrolovat například hloubku ostrosti.

Nikon D810

Zebra znovu ve stáji

Myslím, že nadšeni budou také příznivci natáčení videa. Nikon D810 kromě toho, že umožňuje natáčet v maximální kvalitě 1 080/50p nebo 60p, má spoustu dalších vychytávek. Opět stejně jako D4/D4s umí nová DSLR clonit během natáčení, aniž byste museli vypínat záznam, přeclonit a znovu natáčet. Jednoduše měníte velikost clony pomocí funkčních tlačítek kdykoliv potřebujete.

Také vám chyběla zebra neboli zvýraznění přepalů ve videu? Nikon D810 tuto funkci nabízí stejně jako vyspělé videokamery. Profesionální tvůrce jistě potěší možnost simultánního záznamu na paměťovou kartu a externí disk připojený k fotoaparátu přes HDMI. Port HDMI je jištěn plastovým bezpečnostním prvkem zabraňujícím vysunutí kabelu při manipulaci. Nově je možné ve videu použít ISO Auto – to je výborná funkce umožňující mít čas i clonu pod kontrolou a přesto pracovat s automatickou expozicí. K dispozici je samozřejmě také režim Časosběrné snímání.


Podrobné technické parametry Nikonu D810 najdete zde
Doporučená prodejní cena: 81 990 Kč

Galerie demosnímků Nikon D810

Všechny demosnímky pochází z předprodukčního vzorku Nikonu D810 s objektivem AF-S Nikkor 58 mm F1,4G. Jedná se o JPEGy bez jakýchkoliv úprav v počítači.

Stáhněte si fotografie v plném rozlišení

zde (240 MB)


Sdílej

11 komentáře

 1. Nebylo by možné tady zveřejnit jeden snímek pořízený D 800, D 800 E a D 810?
  Samozřejmě nejlépe s nějakým špičkovým pevným sklem. Bylo by tak možné si udělat představu, jak je to s reálnou ostrostí a přenosem detailů. Mám D 800 a uvažuji o D 810.
  (Nechci toho moc?)
  Díky.

 2. Podle většiny nových funkcí to vypadá, že D810 byl vytvořen převážně pro natáčení videa:) Po přikoupení dalšího zařízení za 200.000 z toho bude solidní kamera. Uvítal bych vestavěnou GPS, kterou má dnes každý kompakt (ne ji dokupovat externí od Nikonu či řešit jinými zařízeními), dále konektor na přímé připojení do počítačové sítě (místo tam u konektorů je). Přesunutí voliče způsobu měření expozice nahoru je spíše na škodu a také nám někam zmizel režim AF-A. A asi by také bylo dobré přiznat, že ISO 32 bude mít snížený dynamický rozsah (proto patrně nejde zvolit při natáčení videa). Nemyslím si také, že by teprve nyní u Nikonů zjistili, že filtr pro odstranění moaré je zbytečný – spíše jim doposud technologie zpracování obrazu nedovolila se tomuto filtru vyhnout (resp. oběma filtrům). Bude to mít nějaké spojení s výkonnějším procesorem (zajímavé je, že z nějakého důvodu jsou ty filtry stále ještě u D4s).
  Ale celkově je to jistě krok vpřed a je to jeden z nejlepších fotoaparátů současnosti. Bohužel cena na českém trhu již tak dobře nevypadá:( Je o něco dražší než D800E (zajímavé je, že v USA se udává cena stejná jako D800E). Předpokládám, že D800E zmizí pomalu z trhu a zůstane jen D800 a D810 nebo bude muset D800 radikálně zlevnit, když stačí si připlatit 2000 na D810.

 3. Zajímavá nová funkce je: měření expozice s prioritou nejvyšších jasů. To by mohlo být opravdu hodně užitečné. Určitě by bylo zajímavé, kdyby šlo pořídit pár testovacích snímků v náročných světelných podmínkách s tímto měřením a současně i s maticovým a porovnat je, aby bylo vidět, jak se které měření s tou danou scénou vyrovná. Díky.

 4. @makofoto: Zdravím, co se týče důvodu přítomnosti filtru na odstranění moaré u Df/D4s je zřejmý – 16Mpix, „malé“ rozlišení na velké ploše snímače, Nikon odstraňuje filtr ze zrcadlovek až od 24Mpix, tam se tento negativní efekt tolik nevyskytuje. Jinak rozdíl ceny mezi D800 a D810 je více jak 10 tisíc, ale patrně jste měl namysli cenu D800E, tam je pouhý 2tis. rozdíl opravdu.

 5. to fotopod: zajímavá funkce to je, otázkou je, v jaké míře situací bude užitečná – omezí se patrně na případy, kdy nemá v žádné části obrazu dojít k „přepalu“. Takových situací není tak mnoho, jak by se mohlo zdát – v přírodě prosvítá slunce mezi stromy, odlesky od vodní hladiny, bodové zdroje světla – to všechno jsou situace, kde přepaly budou a nevadí. Jako typickou scénu si dovedu představit fotografování v divadle, kdy je scéna nestejnoměrně nasvícena bodovými refklektory. V ostatních případech – výše zmíněných – by mohlo zapnutí této funkce způsobit takové zkrácení expozice, že by fotka byla prakticky nepoužitelná. Záleží, jak bude skutečně tato funkce citlivá.

  to Vojta: ano, měl jsem na mysli D800E – vůbec zarážející je, že při současné kurzu mi vychází D810 po přepočtu na české peníze z prodejní ceny v dolarech (3.299) přinejhorším na 69.000,- Kč (počítám-li 21 Kč za dolar).

 6. To makofoto : Nikon, Canon, Lumix, auta a mozna vse je lacinejsi v zahranici nemyslite? Neni to jenom Nikon. Mate hodne prispevku na nikonblogu a vsechny jsou takove zaporne. Hanite takle i dalsi znacky?
  A co se tyce cen ve statech…jestli ste zil ve statech jako ja 15let tak by jste pochopil ale jestli sedite pouze v CR tak chapu toto „zvatlani u piva“.

 7. Lenka – makofoto. Myslim Lenko ze je potreba kritik jako je makofoto. Nesmyslne vytvareni pidi funkci a neustale aktualizace fotaku prinasi uzivateli jen pidi pokroky a obcas se zda ze DSLR se priblizuji kompaktum. Co se ceny tyka, tu neresim. Zamerne nebudu psat profesional, ale clovek zivici se fotografii podle me neresi rozdil +/- 10 000, to je jedna svatba. Drahe….. drahe to asi neni, platy jsou zde nizke.. spis tak bych to nazval.

 8. Vážená Lenko,
  skutečně jsem nežil ve státech 15 let, byl jsem se tam jenom párkrát podívat, což ovšem na mou zkušenost s cenami nemá žádný vliv. Samozřejmě, že je hodně věcí, zvláště elektroniky, v zahraničí levnější a to prakticky u všech značek. Také jsem netvrdil, že je to dáno jenom zastoupením Nikon na českém trhu, náš stát se na tom podílí nemalou měrou (třeba DPH).
  Nemám snahu dávat záporné příspěvky – pouze faktické. Domnívám se, že je třeba poukázat na to, jaký praktický význam a dopad mají některá marketingová tvrzení, která většinou říkají a), ale zamlčují b). Fotografuji již 40 let a měl jsem možnost používat celou řadu kinofilmových a téměř všechny digitální zrcadlovky, z nichž 4 typy stále vlastním, takže o „žvatlání u piva“ asi nemůže být řeči. Nevím, co bych pochopil po 15 letech ve státech, zato jsem ovšem pochopil již dost o životě v ČR. A hodně se pletete, pokud považujete příspěvky za záporné – jeden ze známých zákonů říká, že optimista je člověk s nedostatkem informací:) Možná je to tím, že těch informací mám poměrně dost. Přesto jsem se nestal pesimistou, ale snažím se vidět věci reálně. K hanění to má hodně daleko – i o kousek výše objevíte větu „Ale celkově je to jistě krok vpřed a je to jeden z nejlepších fotoaparátů současnosti.“ A zrcadovky prodáváme pouze Nikon. Ani ostatní značky nehaním, na to je tak dobře neznám. Za 10 let, kdy se věnuji testům a příspěvkům kolem zrcadlovek Nikon jste první, kdo má dojem, že je haním:)

 9. Dnes jsem se začetl do poslední aktualizace firmware na D800 (D800E) a zaujala mne oprava jedné funkce, konkrétně AF-ON. Pokud nastavíte režim ostření na AF-ON tak, aby nefungovalo ostření při namáčknutí spouště, nastavíte režim AF-S a single ostřící bod, je možné předostřit na určité místo a namáčknutou spouští počkat, až tam objekt přijde, poté fotoaparát sám exponuje. Před aktualizací firmware exponoval vždy, i když nebylo zaostřeno. Tak je možné např. zaostřit na překážku tlačítkem AF-ON, potom posunou ostřící bod nad překážku a namáčknutou spouští počkat, až tam přiběhne kůň. Jakmile fotoaparát zjistí, že má něco v pásmu ostrosti, sám exponuje. Případů použití této funkce se najde jistě více, ale moc fotoaparátů s touto funkcí neznám. A když dálkovým ovládáním zablokujete namáčknutí spouště (asi to u některé půjde), tak z toho máte „fotopast“, dokud vydrží baterie:)

 10. Lenka: člověk si pročítá diskuzi a pak narazí na post od vás.. Proboha Lenko, WTF? :/

  makrofoto: zajímalo by mě, zda ta funkce AF-ON o které píšete bude dostupná i u D810. Schopnost foťáku „číhat“ na objekt z zaostřeném poli mi přijde skvělá :) Napadá mě ještě tuto funkci rozšířit o sadu fotografií (s nastavitelným parametrem -počet, časový rozestup) tím vy člověk nebyl omezen jen na jednu fotku, ale pohl by si ze sady vybrat tu nejlepší. Konkrétně pokud „něco“ pomalu a opatrně leze ven z nory. Ale když na d tím tak uvažuju, pokud by se dal vybrat i konkrétní ostřící bod, který má spostit spoušť, tak by to mohlo pro dobrou kompozici stačit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *