Nikon D7500 poprvé v ruce

Včera proběhla tisková konference společnosti Nikon, na které byl představen nový Nikon D7500. Samozřejmě jsem si nemohl nechat ujít příležitost osahat si aktuálně druhou nejlepší DX zrcadlovku Nikonu. Zde jsou tedy první postřehy.

Nikon D7500 s objektivem AF-S DX Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR
Nikon D7500 s objektivem AF-S DX Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR

Nemohu nezačít ergonomií těla. Hluboký grip v pohodě pojme všechny prsty pravé ruky včetně malíčku. Tak jako nemám rád focení jednou rukou (v některých krkolomných polohách se tomu ale prostě nevyhnete), v případě D7500 je držení skutečně pevné a jisté. Ostatně tělo se celkově dobře drží i díky pogumování velké části povrchu včetně takových drobností, jako je zadní části krytu paměťové karty.

Může to být jen subjektivní dojem, ale zdá se mi, že váhová úspora 45 gramů oproti Nikonu D7200 jednoduše je znát. Fotoaparát je takový… „vzdušnější“ :-)

Nikon D7500

Nikon D7500

Nikon D7500

Výklopný displej představuje příjemné vylepšení. Jen podotýkám, že nejde o stejnou konstrukci výklopného mechanismu jako u D500, nicméně i zde je vidět, jak je displej tenký. Jeho „záda“ jsou ale kovová, takže k úhoně by displej ani při méně citlivém zacházení dojít neměl.

To, že má LCD menší rozlišení nežli D7200, okem nemáte šanci poznat, o tom jsem přesvědčen. Ostatně ve skutečnosti nejde o snížení plošného rozlišení – displej je stále VGA – má pořád rozlišení 640 × 480 obrazových bodů jako u D7200. Pouze není „čtyřvrstvý“, tedy typu RGBW jako u Nikonu D7200, ale klasický RGB bez čtvrté bílé vrstvy.

Nikon D7500

Nikon D7500

V hledáčku jsem žádnou na první pohled „do očí bijící“ změnu nezaznamenal (byť je podle výrobce přepracován), nicméně nelze si nevšimnout optického čidla nad očnicí, které zajišťuje zhasínání a rozsvícení displeje při přiblížení nebo oddálení fotoaparátu k oku a od oka. Vzhledem k tomu, že nový Nikon D7500 má stejně jako jeho předchůdce zmenšený horní stavový displej, který nezobrazuje všechna důležitá nastavení, jeví se optické čidlo jako velmi praktické – stavové informace na zadním displeji máte stále k dispozici, ale v době, kdy máte fotoaparát u oka, vás jas rozsvíceného displeje neruší.

Nikon D7500

Nikon D7500
Všimněte si přestěhovaného tlačítka ISO v provedení à la D500…

Ještě jeden postřeh. Byť jsem neměl na tiskové konferenci možnost porovnat Nikon D7500 se starším D7200, nemohu se ubránit pocitu, že i zvuk závěrky, respektive celkový projev zrcátkového mechanismu a závěrky je u Nikonu D7500 jemnější, tlumenější, kultivovanější. Zkrátka podobný rozdíl, jako je mezi Nikonem D800 a D810. Bavil jsem se o tom i s některými dalšími novináři na tiskové konferenci a ti tento dojem potvrzují.

Z prvního osahání nového Nikonu D7500 samozřejmě nemohu činit žádné generální závěry, ovšem už teď vím, že například s ergonomií rozhodně problém nebude. S hledáčkem a displejem určitě také ne, takže se nezbývá než těšit na to, až dostanu tenhle aparát na pořádné testování!

Poznámka na závěr: Do článku Nový Nikon D7500 právě odtajněn. Víme o něm vše! jsem doplnil ceny dalších kitů, ve kterých se bude Nikon D7500 na českém trhu prodávat. Je jich celkem sedm plus samotné tělo.


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *