Nikon a robotický kamerový systém MRMC. Aneb Karel Čapek by se asi divil

O tom, co bylo možné vidět na stánku Nikonu na nedávno skončeném veletrhu Photokina, jsme vás již informovali – z článku nicméně pravděpodobně tiskařský (dnes již webový) šotek vyhodil informaci o velmi zajímavé skupině exponátů, která si na nezájem návštěvníků rozhodně nemohla stěžovat. Je na čase napravit chybu – čtěte o robotickém kamerovém systému Nikon & MRMC.

Kam člověk nemůže…

Společnost Mark Roberts Motion Control Ltd. (MRMC) je předním výrobcem špičkových systémů pro dálkové řízení pohybu a ve spolupráci s Nikonem nabízí fotografům, kameramanům, produkčním týmům či televizním společnostem flexibilní robotickou technologii umožňující pořizovat obrazový i video záznam typicky v místech „kam člověk nemůže“. Možností využití je samozřejmě mnohem více, stejně jako je podporován „multicam“ – díky ovládacímu softwaru může jeden operátor fotografovat s několika kamerami najednou

Robotická hlava Nikon & MRMC
Nikon & MRMC na Photokině

Nikon už nějaký čas spolupracuje s MRMC ve Velké Británii, tyto vzdálené systémy jsou již funkční na velkých sportovních akcích, například na Wimbledonu a The Open Golf Championship. Začátkem tohoto roku byl nainstalován systém dálkového ovládání DSLR Nikon v živém studiu v Londýně, v prvním 24hodinovém zábavním TV kanálu. Studio provozuje plně automatizované sestavy Nikonu D4 a D800 na nejmodernějším devítiosém robotickém rameni.

Smím prosit, robote?

Protože nemáme další technické informace, pak si dovolím jen pár dojmů a postřehů z Photokiny. Jak robotická ruka, tak i sestava několika staticky upevněných víceosých hlav si s Nikony D4s a příslušnými objektivy – tedy sestavami o hmotnosti kolem dvou kilogramů – pohrávaly naprosto bez problémů. Reakce zařízení, stejně jako změny směru pohybu byly okamžité, bez zpoždění zaznamenatelného lidským zrakem. Kromě kolejového pojezdu robotického ramene je pohyb zařízení (alespoň jak se dá posuzovat ve výstavním pavilonu) téměř bezhlučný.

Fotoaparáty na statických robotických hlavách měly v hledáčku kameru – což je zajímavé, když by mohl být obraz streamován z živého náhledu – ten byl naopak využíván u robotické ruky. Všechny fotoaparáty měly samozřejmě motorické dálkové ovládání zoomu a zaostřování.

Méně technickou, zato však zajímavou formou toto zařízení popularizují tvůrci krátkého videa Robo-Trumble v čele s režisérem Johnem Wrightem. Posuďte sami – koukněte se na „Tanec s robotem a Nikonem“.


Podívejte se také na making-of video z natáčení Robo-Trumble zde.
Více o společnosti Mark Roberts Motion Control Ltd. na webových stránkách

Fotogalerie robotického ovládání fotoaparátu Nikon & MRMC

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *