Nikon 1 – tajemství blesku

Malý systémový blesk SB-N5 pro Nikon 1 V1 je zajímavým příslušenstvím. Vyrovnává drobný handicap Nikonu 1 V1, kterému právě na úkor blesku tvůrci raději přiřknuli vestavěný elektronický hledáček. Externí blesk SB-N5 ale absenci vestavěného fleše vynahrazuje ve více polohách. Jde o takříkajíc multifunkční umělé světlo, protože vysocesvítivá LED dioda na jeho přední stěně umožňuje doplňkové osvětlení při použití režimů Pohyblivé momentky a Inteligentní výběr snímku za nízké hladiny osvětlení.
Blesk Nikon Speedlight SB-N5
Samotný blesk pak má otočnou a výklopnou hlavu, takže lze snímanou scénu nasvětlovat odrazem od stropu či stěny nebo jiné vhodné odrazné plochy. Vyklápět hlavu lze nahoru o 90 stupňů s aretovanými mezipolohami na 60° a 75°. Otáčení je pak možné v obou směrech o 180 stupňů s aretacemi v úhlech 30°, 60°, 75°, 90°, 120°, 150° a 180°. Kreativitě v možnostech směrování světla blesku tedy budiž učiněno zadost.

Nikon Speedlight SB-N5Nikon Speedlight SB-N5

Následuje ovšem příslovečné ale… Blesk SB-N5 má malý výkon – směrné číslo (GN) je pouze 8,5 při citlivosti ISO 100. Při ISO 200 je to pak 1,4× více, tedy cca 11, při ISO 400 pak dvojnásobek – GN17. Tak bychom mohli počítat dále, v každém případě je třeba počítat s tím, že blesk SB-N5 se nemůže rovnat například systémovým bleskům pro DSLR, jako je třeba Nikon Speedlight SB-400, SB-700 nebo snad SB-910.

Je ale třeba vědět další skutečnost: při svícení odrazem přichází velké množství světla vyzářeného bleskem vniveč. Výkon tak ještě více klesá, a to klidně 5–10×! Z toho vyplývá, že svícení odrazem od stěn či stropu lze smysluplně využít pouze v malých světlých prostorách – typicky například v běžném bytě. Rozhodně se o to nepokoušejte v tovární hale či třeba na svatbě v kostele – budete doslova „blýskat pánu Bohu do oken“.

My vám ale poradíme malou fintu, pomocí níž účinně využijete blesk SB-N5 v mnohem více případech. Na „velkých“ externích blescích bývá vestavěná malá vysunovací bílá odrazná destička, pomocí které se světlo odrazí na snímaný objekt, aniž by bylo nutné „pálit“ napřímo ostrým světlem.
Blesk Nikon Speedlight SB-910
Nikon SB-N5 takovouto destičku ale nemá. Otázka však zní: je těžké si ji opatřit dodatečně? Samozřejmě nikoliv. Zkušení fotografové tuto jednoduchou pomůcku určitě znají – stačí jedna obyčejná gumička a jedna běžná vizitka (či jiný kousek bílého kartonu nebo slabého plastu), reflektor blesku nakloníte do polohy 60 stupňů a je to!
Blesk Nikon Speedlight SB-N5
Zkuste to sami, je to skutečně jednoduché, ale zároveň velmi účinné. Ostatně porovnejte následující dvě fotografie. První je snímaná s bleskem SB-N5 napřímo. Světlo je tvrdé, stejně jako stín za hlavou naší malé modelky je ostrý, nepříjemně těžký. Druhý snímek je jiná káva – jde samozřejmě o fintu s navštívenkou. Odražené světlo je měkké, rozptýlené, stíny nejsou rušivé.

Nikon Speedlight SB-N5Nikon Speedlight SB-N5
Když je blesk vestavěný

„Menší“ Nikon 1 J1 sice možnost nasazení externího blesku SB-N5 nemá, je ale vybaven vestavěným bleskem. Ten se vysunuje nahoru z těla, přičemž většina komentářů nezapomene zdůraznit nezvyklou výšku vysunutí. Stejně tak je většina recenzentů ve shodě v tom, že jde o opatření k potlačení nežádoucího efektu červených očí.
Vestavěný blesk Nikonu 1 J1
To ale není úplná pravda. Dokonce to není skoro vůbec pravda. Svítí-li blesk do očí napřímo, musel by být možná na metrovém raménku, aby nevznikaly červené oči, a i to je spekulace. Stoprocentně účinné potlačení červených očí umožňují pouze externí blesky s otočnou hlavou, se kterými lze „blýskat“ odrazem od stěny, od stropu, odrazné destičky…

V každém případě jestli je malý vestavěný blesk vzdálen od těla (objektivu) půl centimetru nebo pět centimetrů, to v této problematice nehraje roli. Ovšem proč je tedy blesk Nikonu 1 J1 tak moc vysunut? Vysvětlení je vcelku jednoduché: Pokud na tělo J1 nasadíte rozměrnější objektiv, např. 1 Nikkor VR 30–110 mm F3,8–5,6, mohl by jeho tubus – pokud by byl blesk blíže k tělu – stínit zábleskové světlo. To platí také pro menší DX nebo FX objektivy, nasazované na Nikon 1 J1 přes redukci FT1.
Vestavěný blesk Nikonu 1 J1
Jediný problém představuje použití objektivu 1 Nikkor VR 10–100 mm F4,5–5,6 PD-ZOOM, který je v porovnání s tělem J1 velmi rozměrný a hlavně má velký průměr, takže stíní světlu blesku. Při běžné snímací vzdálenosti cca 2 m je třeba používat ohniska od asi 40 mm a výše, zkrátíte-li předmětovou vzdálenost na jeden metr, nezbude vám než vyzoomovat až na 80 mm a více.
Vestavěný blesk Nikonu 1 J1
Na úplný konec tedy ještě jedna ukázka pořízená bleskem SB-N5 na Nikonu 1 V1 – samozřejmě pomocí odrazné vizitky:
SB-N5


Sdílej

7 komentáře

  1. hádám, že blesk funguje pouze v režimu TTL a nejde u něj nastavit korekce +/- nebo použít manuální volbu výkonu ? Možná to lze nastavit přes menu fotoaparátu.

  2. Já ten blesk teď bohužel nemám u sebe, ale podle návodu funguje TTL a manuál, a v TTL samozřejmě korekce bleskové expozice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *