Asi bych to neměl psát takhle otevřeně, ale na testování „eSka“ jsem se moc netěšil. Co taky s očesanějším modelem řady J, že ano? Kdyby ale fotoaparáty mohly mluvit, potvrdil by vám Nikon 1 S1, že jsem se mu za svou neopodstatněnou skepsi omlouval hned první den po našem seznámení – všechno je totiž jinak. Nedávejte na první dojem…
Klíčové vlastnosti Nikonu 1 S1
CX snímač s rozlišením 10 Mpx
CMOS snímač o rozměrech 13,2 mm × 8,8 mm má rozlišení 10 Mpx – vytváří fotografie o rozměrech 3 872 × 2 592 px. Jako všechny nové Nikony 1, nemá ani S1 low-pass filtr.
Záznam Full HD videa
Záznam videosekvencí Full HD (1 080p) – s možností plného manuálního řízení záznamu a s vestavěným stereomikrofonem. Pouze možnost připojení externího mikrofonu u levného modelu neočekávejte.
Ultrarychlé a přesné automatické zaostřování
Hybridní autofokus podle potřeby přepíná mezi AF ostřením s fázovou detekcí a 73 zaostřovacími poli nebo ostřením s detekcí kontrastu a 135 zaostřovacími body.
Extrémně rychlé sériové snímání
Při jednorázovém zaostření poskytuje Nikon 1 S1 snímky v plném rozlišení při frekvenci až 60 sn./s. S průběžným zaostřováním je pak rychlost 15 sn./s. Maximem je vždy 15 fotografií v sérii.
Kompaktní tělo s minimalistickým designem
Možnost výběru z pěti barev těla. I přes minimum ovládacích prvků je práce s tímto fotoaparátem velmi snadná a přehledná.
LCD displej s rozlišením 460 000 obrazových bodů
Třípalcový displej nabízí široký pozorovací úhel a ochranné sklo.
Nově konstruovaný výklopný blesk
Oproti původnímu vysunovacímu blesku na dlouhém raménku (u modelů řady J) využívá „eSko“ novou konstrukci vyklápění. Směrné číslo blesku GN5.
Bezdrátové propojení s inteligentními zařízeními
Pomocí volitelného adaptéru WU-1b lze posílat fotografie do smartphonů nebo tabletů s operačním systémem AndroidTM nebo iOS. Smartphony nebo tablety mohou fungovat také jako bezdrátové dálkové ovládání Nikonu 1 S1.
Podrobná technická data Nikonu 1 S1
Doporučené prodejní ceny
Nikon 1 S1 + objektiv 11–27,5 mm: 11 990 Kč
Nikon 1 S1 + objektivy 11–27,5 mm a 30–110 mm VR (pouze černá a bílá barevná verze): 16 290 Kč
Benjamínek Nikonu 1 – seznamte se
Nejnovější eSko si na první pohled snadno spletete s modelem Nikon 1 J3 – alespoň velikostně a z pohledu základního designu jde o téměř totožné fotoaparáty. Bližší zkoumání odhalí jednak absenci horního kruhového voliče režimů, ale také malé designové odchylky a plastový povrch těla místo hliníku u modelů řady J. „eSko“ je ale i tak elegantní fotoaparát a příznivci barviček si jistě vyberou.
Zejména pro uživatele, kteří mají zkušenosti se staršími Nikony 1, hlavně tedy s fotoaparáty první generace, je třeba uvést, že Nikon 1 S1 (nebo i J3) je velikostí 102 × 60,5 × 29,7 mm (bez výstupků) o dost menší než předchůdci. Poznáte to v brašničce, ale také v ruce – například oproti „Vé jedničce“ už držení tak jisté není, byť tvar těla je de facto stejný. S1 ale nemá na přední stěně žádný výstupek, o který by se mohly opřít prsty pravé ruky, takže se budete muset spokojit s hladkým tělem.
Pro přesnost – k Nikonu 1 S1 lze pořídit nasazovací grip GR-N2100, který držení značně zlepší, nicméně počítejte s tím, že stojí 1 790 Kč.
Čudlíkování, aneb vadí absence voliče režimů?
Přestože je S1 nejlevnější model Nikonů 1, nijak funkčně omezen není – poskytuje všechny fotografické režimy P/S/A/M, možnost plně manuálního videa a podobně. To vše je třeba ovládnout pomocí tří tlačítek a čtyřsměrného voliče-kolečka s potvrzovacím OK. Plus tedy pro přesnost ještě dvěma spouštěmi a hlavním vypínačem na horní stěně.
Ať mě nyní čtenáři klidně ukamenují, ale troufám si tvrdit, že ovládání je i bez mechanického kruhového voliče jednodušší nežli u modelů řady J. Jakto? Onen volič je zde vytvořen virtuálně na displeji – zobrazí se po stisknutí šipky nahoru (symbol F). Zatímco ale fyzický volič „Jéček“ má jen jedno kolečko a pro detaily nastavení musíte stejně do menu, virtuální kolečka S1 jsou dvě, soustředná. Co vám budu povídat, podívejte se na následující animaci.
Samotné tlačítko Menu pak vyvolá nově strukturovanou vstupní obrazovku, což je opět lepší než u Nikonů 1 starších generací, jelikož původní jedno dlouhé menu je zde členěno do kratších logicky uspořádaných podsložek. Opět bez dlouhých řečí odkazuji laskavého čtenáře na animovanou ukázku.
Obrazová kvalita
Kvalita fotografií se zde odvíjí od snímače a objektivu. Proč píši tuto samozřejmost? Abych ji dál rozvedl – snímač se totiž na první pohled tváří jako původní desetimegapixelový CX čip, nicméně my víme, že mu byl odstraněn low-pass filtr. Teoreticky by to mělo znamenat ostřejší podání fotografií. Je to tak? Ano, skutečně jsou snímky ostřejší než u Nikonů 1 V1 nebo J1.
Velmi dobře je to navíc vidět u videa, které – podobně jako například u modelu V2 – kvalitativně velmi povýšilo. Nutno však dodat, že bez nežádoucích efektů, jako je moaré – to bych naopak řekl, že je eliminováno ještě lépe než u starších „jedniček“ s low-pass filtrem.
Vývojáři také vylepšili odšumovací algoritmy, což spolu s vyšší ostrostí (přesnějším podáním detailů) přináší lepší obrazovou kvalitu také při vysokých citlivostech. Já sice pokud nemusím, do JPEGu moc nefotím, tak zde i tyto komprimované soubory při vysokých ISO vypadají velmi k světu.
No a pokud jsem na začátku této části psal ještě o objektivu, pak to bylo proto, že Nikon 1 S1 je standardně dodáván s levnějším základním zoomem 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6, o kterém jsme na Nikonblogu prozatím – ve vztahu k optické kvalitě – nepsali. Ještě před tím je ale třeba uvést, že na rozdíl od vyššího modelu základního zoomu 1 Nikkor 10–30 mm F3,5–5,6 VR má „náš“ objektiv pochopitelně menší rozsah – ekvivalent kinofilmu je 30–74 mm, jde tedy pouze o 2,5násobný zoom. Navíc mu chybí optická stabilizace, plusem jsou naopak menší rozměry, přesněji o 10 mm snížená hloubka.
Objektiv kreslí v celém rozsahu ohnisek naprosto bez problémů ostře až do rohů snímku hned na plně otevřenou clonu, vinětaci skoro nehledejte a pouze na nejširším ohnisku počítejte se soudkovitostí +3,32 %, na delších ohniscích už je zkreslení de facto nulové. Jinak řečeno, jde o bezproblémový kus „robustní“ optiky ve smyslu dosažení výborných výsledků při téměř jakémkoliv nastavení.
Celkové hodnocení
Jak jsem již uvedl na začátku, původní skeptický názor na Nikon 1 S1 jsem velmi rychle změnil. Jde o praktický, skladný a nenápadný foťáček pro každodenní „tahání“. Navíc je pohotový a velmi rychlý, obrazová kvalita výborná a poměr cena/výkon? Já myslím, že více než příznivý…
Galerie demosnímků Nikon 1 S1
Všechny demosnímky byly pořízeny setovým zoomem 1 Nikkor 11–27,5 mm F3,5–5,6
Stáhněte si fotografie v plném rozlišení
1. část (78 MB)
2. část (71 MB)
3. část (66 MB)
3 komentáře
14,2, či 10…?
Deset, určitě deset – omlouvám se, moje chyba :)
Pěkná recenze, pane Lindnere, ten fotoaparát vážně není vůbec špatný, přesto jsem nakonec přešel na V1 (hlavně kvůli hledáčku a kompatibilitě baterie s D7000). Zde je můj uživatelský report, kdyby někdo váhala nad nákupem:
https://krasnesvetlo.cz/jak-mi-slouzi-nikon-1-s1-uzivatelsky-report/