Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S – Zetkový zoom pro profíky se představuje

Jestli dobře počítám, tak tu máme v poměrně krátké době v pořadí už pátý objektiv řady Nikkor Z – čili optiku pro nové fullframové mirrorlessy Nikon Z. Tentokrát se rozsah ohnisek nejnovějšího zoomu kryje s prvním objektivem 24–70 mm, nicméně Nikon splnil slib, a právě nyní představuje jeho světelnější variantu – objektiv Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S. Pokud jste doposud žehrali na „čtyřkovou“ světelnost představených zoomů, můžete si spravit chuť. Toto je ryze profesionální nářadí se vším všudy…

Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S
Tři prstence musí stačit

Od zoomu se světelností f/2,8 dost dobře nejde očekávat kapesní rozměry, nový Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S tak představuje zatím největší „rouru“ z nových skel pro mirrorlessy Nikon Z. S průměrem tubusu 89 mm, stavební délkou 126 mm a hmotností 805 g je ale i tak menší než jeho „eFkový“ kolega AF-S Nikkor 24–70 mm f/2,8E ED VR. Nikkor Z je cca o 30 mm kratší a o 300 gramů lehčí. Průměr filtrového závitu 82 mm je pak shodný.

Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S

Tělo objektivu je robustní, odolné proti stékající vodě a prachu, přední i zadní čočka jsou opatřené ochrannou fluorovou vrstvou. V konstrukci však najdete několik novinek, které Nikon doposud nepoužil.

Objektiv Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S má hned tři prstence – přední ostřicí, prostřední zoomovací a zadní (u bajonetu) příkazový. Zatímco u předchozích tří objektivů pro Zetka, lze jako příkazový kroužek používat ostřicí prstenec, tento objektiv jej má separátní.

Při pohledu shora si jistě všimnete, že tradiční průhledové okénko pro zobrazení zaostřené vzdálenosti bylo nyní nahrazeno malým OLED displejem, a kromě obvyklého posuvného přepínače autofokusu A/M na boku, najdete na tubusu objektivu také ještě dvě tlačítka – DISP a L-Fn. K tlačítku DISP zatím nemám podrobnější informace, ale lze předpokládát, že přepíná režimy zobrazení na horním displeji. Druhý „čudlík“ pak představuje funkční tlačítko, kterému bude možné uživatelsky přiřadit jednu z 21 funkcí fotoaparátu.

Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S

Novinky najdete také ve vnitřní konstrukci. Zajímavý je nový Multi-focusing system. Zaostřování zde totiž neobstarává jedna pohyblivá skupina čoček, jak tomu je u každého jiného skla s vnitřním ostřením, nýbrž rovnou dvě skupiny čoček. Nikon díky tomu slibuje přesnější ostření na krátké vzdálenosti a také redukci aberace.

Clona je jako u všech Nikkorů Z elektronická, v tomto případě devítilamelová. Stabilizace se pochopitelně nekoná, k čemu také, když Zetka mají stabilizovaný snímač.

S objektivem bude standardně dodávaná bajonetová sluneční clona se zámkem, opatřená na vnitřních plochách velurovým povrchem pro redukci reflexů. Součástí balení je i „pytlíček“ na objektiv. Polotuhé pouzdro jako u zrcadlovkového kolegy zde bohužel nečekejte.

Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S

Ani reflex nazmar!

Optická konstrukce se skládá ze 17 čoček uspořádaných v 15 skupinách, dvě skla jsou typu ED a čtyři asférické. Další novinkou je dvojí antireflexní ochrana. Kromě známých vrstev Nano Crystal Coat je zoom Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S opatřený také novými vrstvami ARNEO Coat. Tento „povlak“ je určen speciálně pro eliminaci odlesků ze zdrojů světla, mířících přímo do objektivu (tedy více či méně kolmo na optickou osu).

Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S – optická konstrukce
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S – optická konstrukce
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S – MTF křivky
Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S – MTF křivky

MTF křivky slibují excelentní obrazovou kvalitu, dokonce lepší než u zmíněné DSLR konkurence z vlastní stáje. Osobně nemám důvod tomu nevěřit, protože zatím všechna skla pro Zetka ukázala, že výrobcem zveřejněné MTF křivky podávají naprosto reálné grafy.


Podrobná technická data objektivu Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S najdete zde
Doporučená prodejní cena: 58 890 Kč

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *