Pokud kromě Nikonblogu sledujete také youtubový kanál Nikonu, nemohli jste si nevšimnout série videí nazvané Behind the Z. Průvodce pořadem, fotograf Denis Fueco, zde „dává ochutnat“ nové Nikony Z svým kolegům, fotografům různého zaměření a rozličných žánrů. V době vydání tohoto rozhovoru, je na YouTube jedenáct dílů Behind the Z, a další budou přibývat. Jak to vlastně celé vzniklo? Protože je to člověk nejpovolanější, prozradí vám to Denis Fueco sám.
Série videí Behind the Z je váš nápad. Jak to vzniklo?
„Byla, nebo spíš je pořád koronakrize, a mně odpadla hromada práce. Já ale nejsem ten typ člověka, který by seděl doma a nic nedělal. No a napadlo mě udělat právě tato videa, propagující nová Zetka. Měl jsem totiž za to, že spousta fotografů neměla nebo nemá možnost si nové fotoaparáty vyzkoušet. Nebo na to neměli čas. Tak jsem já šel za nimi :-)“
Předpokládám, že vy sám tedy na některý Nikon Z fotíte.
„Když jsme začali seriál Behind the Z natáčet, tak jsem ještě Zetko neměl. Ale mnohokrát jsem s ním fotil, například v Maroku pro Nikon, nebo i nějaké projekty v Česku, a úplně jsem si zamiloval Nikon Z 7.“
Takže jestli to chápu správně, tak Zetka vás zaujala, zjistil jste, že je to výborný progres, a chtěl jste, aby o nich bylo větší povědomí mezi fotografy.
„Ano, přesně tak to celé vzniklo.“
Jakým způsobem, nebo podle jakého klíče jste fotografy, kteří si ve videích Nikony Z zkouší, vybíral?
„Podle toho, jak sleduju Instagram Nikonu, zjistil jsem, že jsou tam hlavně krajináři, sportovní fotografové nebo i wildlife. Ale není tam, nebo je tam jenom málo lidí, co dělají rodinné focení, svatby nebo párové fotografie. No a protože já právě takové fotografy znám, volil jsem mezi nimi. Ale ve druhé sérii, kde už budou Nikony Z 6II a Z 7II, se objeví i třeba sportovní fotografové.“
Nevím, jestli jsem se na ta videa díval dobře, ale nebylo mi úplně jasné, jestli ti fotografové měli Zetka úplně poprvé v ruce.
„Bylo to tak, měli je poprvé v ruce. Proto jsem je taky vybral – věděl jsem totiž, že právě třeba svatební fotografové o mirrorlessech vážně uvažují. A chtěl jsem, aby to ‚ještě dnes‘ měli v ruce, aby si mohli Zetka porovnat se svými zrcadlovkami.“
Víte o někom z těchto fotografů, že by pak šel, a Nikon Z si skutečně pořídil?
„Šest lidí z nich už stoprocentně Zetka mají. A vím o dvou, kteří čekají na Nikon Z 6II. Takže hned jak ho budu mít k dispozici, budou si ho zkoušet. A jeden člověk se chystá na Nikon Z 7II.“
Tak to jsem upřímně řečeno nečekal. To je úspěch.
„Mě to moc těší. Tím, jak mám rád Nikon jako značku, a taky lidi v českém zastoupení Nikonu, jsem potěšený, že to funguje. Že můžu přispět aspoň takovou trochou k povědomí o nových foťácích.“
Vy vlastně taky lektorujete kurzy v Nikon škole.
„Zatím jsem dělal jen jeden kurz, protože pak začala korona. Tak jsem se pustil do Behind the Z :-) Ale máme už naplánované dva termíny workshopu Párové focení na příští rok.“
Co vás baví na tom, předávat svoje zkušenosti řekněme méně zkušeným fotografům?
„Já si moc dobře pamatuju na to, jak jsem přijel do Česka, a kromě toho, že jsem neuměl jazyk, mi nikdo s focením nepomohl. Začínal jsem sám, všechno jsem se musel naučit sám. Nebyl nikdo, kdo by mi ukázal tu správnou cestu, takže třeba to, co jsem mohl umět za dva roky, jsem se musel učit deset let. Ale já nechci, aby to tak měli i ostatní. Život je krátký, a já rád každému pomůžu k tomu, aby jeho cesta poznání byla kratší než moje.“
To naprosto chápu. Ale spousta fotografů nechce prozrazovat svoje know-how jiným, protože mají pocit, že by si tím „vyrobili“ konkurenci.
„To jsou lidi, kteří nevěří sami sobě. Pokud věřím sám sobě, že dělám dobrou práci, tak se nemusím bát konkurence. Konkurence je dobrá. Mně dává motivaci do práce, nutí mě vymýšlet nové nápady, nenechá mě jen sedět na gauči a čekat na klienty. Fotograf, který se bojí prozrazovat svoje know-how, má problém sám se sebou. Navíc každý fotograf má jiné klienty. A každý klient má jiné požadavky, jiný styl, vkus.“
Ještě se vrátím k Nikonům Z. Co se vám na nich nejvíc líbí?
„Určitě rychlost, a pak autofokus. Ten se mně zdá lepší než u zrcadlovek.“
Vy fotíte převážně lidi, takže jste asi ocenil automatické ostření na oči.
„Ano. I když ono mnohdy stačí jen využívat ‚obyčejný‘ ostřicí bod, kterými je pokrytý celý hledáček. Často fotím s automatickým sledováním tak, že si jenom zvolím bod, a ten mi pak drží zaostření, i když se lidi hýbou, a já se můžu věnovat focení. Hodně mi to pomáhá při focení neposedných dětí :-)“
Jaké používáte objektivy?
„Já už možná tak sedm let fotím skoro jenom na pětatřicítku. Asi 90 procent mých fotografií je pořízených 35mm ohniskem. Mám ještě 85mm objektiv, ale ten používám jen na detailnější portréty nebo pokud se něco děje dál ode mě. Pětatřicítka je prostě nejlepší ohnisko :-)“
Děkuji za rozhovor Denisi!