Nedestruktivní šedobílé Zoner Photo Studio 18

Jako vždy na začátku podzimu byla i letos, ve středu 16. září, oznámena nová verze tuzemského programu pro správu a úpravy fotografií – Zoner Photo Studio – nyní ve verzi s pořadovým číslem 18. Vzhledem k tomu, že se jedná o „osmnáctku“, nechali jsme si představení novinek stylově na osmnáctého… pojďme se na ně podívat.

Zoner Photo Studio 18

Účty pod kontrolou

Začnu trochu nudně, ale jde o důležitou informaci – poměrně zásadně se totiž změnily licenční podmínky Zoner Photo Studia. Instalace je nově vázána na uživatelský Zoner účet, pro první spuštění po instalaci programu tedy musíte být připojeni k internetu. Podstatnější však je, že nyní si můžete ZPS 18 nainstalovat na de facto neomezený počet svých kompjůtrů – stačí se vždy jen přihlásit ke svému Zoner účtu.

Zoner Photo Studio 18
V Zoner účtu spravujete také další služby, jako například Zoneramu, Zoner pohlednice apod.

Zoner Photo Studio 18 – s certifikací pro Windows 10 – vás bude stát 1 499 Kč, trváte-li na krabicové verzi, pak počítejte s příplatkem 349 Kč. V tomto případě dostanete navíc tištěnou příručku a 8GB flashdisk, na kterém je uložen instalační program. Ceny upgradu ze starších verzí ZPS začínají na 799 Kč pro majitele verze 17.

Plná verze Zoner Photo Studia 18 je ke stažení a k vyzkoušení na 30 dní zdarma na adrese www.zoner.cz.

Šedo na nebi

Kromě zmíněných změn v licenčních pravidlech je novinek v Zoner Photo Studiu 18 vcelku dost (jejich kompletní výčet najdete zde), já se však v tomto článku budu věnovat jen několika – těm, které považuji za stěžejní.

První, čeho si po premiérovém spuštění ZPS 18 nemůžete nevšimnout, jsou samozřejmě poměrně zásadní změny ve vzhledu programu. Tvůrci nově použili takzvaný flat design, čili moderní grafiku s velmi jednoduchými ikonkami, ze kterých zmizely barvy – vše je černobílé, respektive šedobílé. Některé ovládací prvky byly odstraněny, jiné přesunuty, prostředí je nyní přehlednější a hlavně… jednotné ve všech modulech programu. Čili to, co jsem kritizoval u loňské verze ZPS 17, kde se ovládací prvky „stěhují“ po obrazovce sem a tam podle toho, co zrovna s programem děláte, je v nové verzi odstraněno – tlačítka, posuvníky a další pěkně „sedí“ stále na svém místě, ať se nacházíte ve Správci, Editoru nebo novém modulu Vyvolat. Tuto úpravu velmi chválím, ZPS to potřebovalo jako sůl.

Zoner Photo Studio 18

Za šedé ikonky si tvůrci Zoner Photo Studia 18 už za těch pár dní, co je na světě, vysloužili pěknou řádku výtek. Mně osobně tento design nijak neuráží, naopak se mi tahle strohost líbí, a nemohu ani říci, že by snižovala čitelnost nebo chcete-li zhoršovala orientaci mezi jednotlivými ovládacími prvky. Možná je to ale také tím, že jsem velkým zastáncem používání klávesových zkratek, takže u mnohých „tlačítek“ ani často nevím, kde se nacházejí, protože je prostě nepoužívám. Naprosto však chápu, že různí uživatelé mohou mít různé názory.

Zoner Photo Studio 18

Než se dostanu k další klíčové novince ZPS 18, uvedu ještě pár vět o celkovém prostředí programu. Jak jste si mohli všimnout na ukázkách, v pravé horní liště se nově nacházejí jen tři moduly – Správce, Vyvolat a Editor. Kdybyste hledali Import, tak tlačítko najdete vlevo dole, ale kam zmizel Prohlížeč? Ten byl zcela osamostatněn proto, aby ho bylo možné spouštět z Windows samostatně (pokud si nastavíte asociaci příslušných souborů), přičemž si z jeho prostředí samozřejmě můžete okamžitě „odskočit“ do „velkého“ ZPS. Prohlížeč ale lze spustit také v prostředí ZPS – jednoduše klávesovou zkratkou F3.

No demolition man

Zcela zásadní novinkou Zoner Photo Studia 18 je modul Vyvolat. Ano, právě on pracuje s nedestruktivními úpravami, kdy je možné jakýkoliv krok kdykoliv změnit či zrušit, aniž by se to projevilo na změně původního obrazového souboru (nebo RAWu – byť ten z principu ani přepsat nelze). Aby bylo naprosto jasno – v modulu Vyvolat můžete kromě vyvolávání RAWů nedestruktivně upravovat i JPEGy a jiné obrazové soubory.

ZPS 18 tedy v modulu Vyvolat pracuje podobně jako například Capture NX-D nebo Adobe Lightroom a další programy. Na rozdíl od „lajtrůmu“ – a ve shodě s Capture NX-D – ale nemusíte soubory importovat do Katalogu, ke každé fotografii se totiž vytváří v daném umístění samostatný soubor úprav.

Zoner Photo Studio 18

Modul Vyvolat vcelku pochopitelně neobsahuje všechny nástroje programu, nicméně nejdůležitější globální nastavení zde najdete. Neočekávejte však nástroje pro selektivní úpravy – i obyčejné klonovací razítko budete hledat marně. Že by otevřená vrátka pro další verze ZPS?

Vyvolat a editovat

Jestliže zbytek nástrojů najdete tradičně v „destruktivním“ Editoru, jak potom skloubíte práci nedestruktivního Vyvolat s Editorem? Jednoduše: fotografii, kterou jste předtím upravili v modulu Vyvolat, otevřete v Editoru. Úpravy, které jste udělali ve Vyvolat se automaticky aplikují, dále už ale pracujete takříkajíc „natvrdo“ s obrazovými daty.

Tento způsob práce může vypadat poněkud komplikovaně, nicméně je to stejné, jako když například vyvoláte RAWy v nějakém specializovaném programu a další úpravy snímků provádíte v jiném softwaru. RAWy třeba vyvoláte v Capture NX-D a pak pracujete ve Photoshopu. V případě Zoner Photo Studia 18 nemusíte nikam „odcházet“, neboť vše máte po ruce v jedné aplikaci.

ZPS a Nikonblog ve shodě

Jak jsem uvedl na začátku, ZPS 18 obsahuje spoustu dalších novinek – studujte zde. My se na Nikonblogu nejnovější verzi Zoner Photo Studia budeme věnovat i dále, takže určitě nepřijdete o poznatky z ostatních nových funkcí a vlastností tohoto výborného programu. Testujeme už nyní velmi intenzivně…


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *