„Ne, prosím, nedávejte mi na pizzu extra sýr!“

Druhý ročník Evropského filmového festivalu Nikon – soutěž krátkých filmů s maximální délkou 140 sekund – skončil letos v polovině ledna, aby před pár dny byly vyhlášeny oficiální výsledky. Než jsem stačil připravit článek na „náš“ Nikonblog.cz, předběhl mě minulý týden kolega Julo Kotus, který tvoří obsah slovenského Nikonblog.sk. A protože je jeho článek výborný, dohodli jsme se, že jej v češtině převezmeme také na Nikonblog.cz. Zde je, čtěte.

Evropský filmový festival Nikon

Julo Kotus: „Ne, prosím, nedávejte mi na pizzu extra sýr!“

Operátor tísňové linky v New Yorku přijímá hovor. Ve sluchátku se ozývá ženský, naoko bezstarostný hlas. Operátor se ohlásí naučenou formulací a zjišťuje adresu ženy. Po sdělení adresy se ptá na ohrožení. Ženský hlas si objednává pizzu…

„Ne, prosím, nedávejte mi na pizzu extra sýr!“

Operátor se nahněvaně chystá ukončit hovor, když žena s naléhavostí v hlase prosí: „Ne, prosím, nedávejte mi na pizzu extra sýr!“ Z hlasu je cítit napětí a strach. Operátor se zarazí a nechá hovor pokračovat. Následují rychlé otázky školeného operátora, který pochopí, že nejde o objednávku pizzy, ani o zneužití tísňové linky. Klade otázky tak, aby se dozvěděl odpovědi, ale zároveň aby násilník, který je se ženou v pokoji, nic netušil.

– „Madam, jste v bezpečí?“
– „Ne!“
– „Někdo je s vámi v pokoji a vy nemůžete mluvit, ano?“
– „Ano, správně. Jak dlouho to bude trvat?“
– „Máme hlídku necelou míli od vás. Jaké je číslo vašeho bytu?“
– „34D, třetí poschodí.“

Na monitoru operátora se objeví historie volání. Až teď se dozvídáme, že jde o domácí násilí.

– „Je na místě nějaká zbraň?“
– „Ano…!“
– „Madam, můžete zůstat na telefonu než dorazí pomoc?“
– „Ne, uvidíme se později. Děkuji!“
– „Paní! Paní!“
– …

Toto byl nejsilnější film, který jsem viděl za velmi dlouhé období! Stačí necelá minuta a půl, a jste plní emocí, máte v sobě denní dávku k přemýšlení a prožívání. Film se přitom odehrává za jedním stolem, před obrazovkou počítače, hraje v něm jeden herec a střídají se dva hlasy. Právě tento film se stal vítězem Evropského filmového festivalu, na kterém společnost Nikon spolupracuje s organizací Raindance.

Asif Kapadia, předseda poroty Evropského filmového festivalu Nikon, to okomentoval takto:
„Filmy vyčnívající z průměru, měly skutečně silnou myšlenku a příběh, se kterým jsem se vydal na krátké dobrodružství. Film Not a Pizza Order (Toto není objednávka pizzy) byl neuvěřitelně působivý. Nejdřív se vám zdá, že jde o komedii, postupně však zjišťujete, že se jedná o seriózní dílo na velmi důležité téma.
Vždy se snažím hledat filmy, které ve mě zůstanou i po několika dnech. Nezáleží, zdali je to obraz, nějaký moment nebo myšlenka, kterou si z filmu zapamatuji. Domnívám se, že všichni vítězové vytvořili vynikající filmy.“

Film Not a Pizza Order (Toto není objednávka pizzy) režírovala Francouzka Cécile Ragot, která vyhrává filmovou sadu Nikon D810 a plně hrazenou týdenní cestu na filmový festival v Cannes v květnu 2016.

Vítězové dalších kategorií

Kategorie Best Narrative (Nejlepší příběh) – Bad Luck (Nešťastná náhoda), Martin Taube, Švédsko

Kategorie Technical Excellence (Vynikající technická kvalita) – Evasion (Únik), Pierre le Gall, Francie

Kategorie Best Student Entry (Nejlepší studentský film) – Diamondjaw (Diamantová čelist), Tormi Torop, Estonsko

Vítězem ceny People’s Choice (Cena diváků) se na základě hlasování a sdílení na webu filmového festivalu Nikon stal film At Night They Work (Nocí práce neutichá) od Ada van Brunschota z Nizozemska.

Podpora od Nikonu

Zakladatel filmového festivalu Raindance a člen poroty Evropského filmového festivalu Nikon Elliot Grove říká:
„Byli jsme nadšení vysokým standardem přihlášených filmů, a hlavně různorodostí, s jakou účastníci zpracovali téma Každodenní momenty. Sám jsem režisérem a propagátorem nezávislého filmu, a proto mě velmi těší, že Nikon podporuje nadějné filmaře z celé Evropy a světa, aby mohli rozvíjet svůj talent, a oceňuje je pak technologiemi, potřebnými ke zlepšování jejich tvorby.“

Vítězka hlavní ceny Cécile Ragot dodává:
„Toto ocenění je pro mě skvělým povzbuzením pro to, abych dál pokračovala svým směrem a tvořila další filmy. Jsem velmi vděčná všem členům poroty. Dělám filmy s nadějí, že budou ovlivňovat lidské životy, pohled lidí na svět. Vítězství v této soutěži pro mě znamená, že tento sen dokážu proměnit na skutečnost.“

Kategorie a ceny

Vítězka hlavní ceny získává, jak už jsme uvedli, filmovou sadu Nikon D810 a jako zvláštní host organizace Raindance také plně hrazenou týdenní cestu na filmový festival v Cannes v květnu 2016.
Další dva vítězové ve vedlejších kategoriích Best Narrative a Technical Excellence získají fotoaparát Nikon D750 a peněžní výhru 3 000 eur.
Vítěz ceny Best Student Entry získá filmovou sadu Nikon D750 a peněžní výhru 2 000 eur.
Tvůrce filmu, který vyhrál cenu People’s Choice, získává filmovou sadu Nikon D750.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *