Napříč tokijským chaosem s Nikony Lukasze Palky

Ke stému výročí založení společnosti uvádí Nikon mimo jiné také cyklus o cestovatelské fotografii, který zahajuje projekt fotografa Lukasze Palky, nazvaný Napříč tokijským chaosem.

Rodilý Polák Lukasz Palka vyrostl v USA a od roku 2008 žije v Japonsku. Je oceňovaným fotografem specializovaným na fotografování Tokia, jeho obyvatelstva, infrastruktury a nekonečné řady příběhů odehrávajících se na ulicích tohoto města. Je spoluzakladatelem společnosti EYExplore Inc., firmy sídlící v Japonsku a poskytující fotografické výpravy a semináře v Tokiu, Kjótu a Ósace. Jeho fotografická práce je zaměřena na jediný cíl: osobní portrét krásného města.

Lukasz Palka v projektu Napříč tokijským chaosem použil tři těla – Nikon D5, D500 a D7500 – a čtyři objektivy Nikonu. Při výběru „skel“ se zaměřil jednak na univerzální širokorozsahové zoomy AF-S DX NIKKOR 18–300 mm f/3,5–6,3G ED VR a AF-S NIKKOR 28–300 mm f/3,5–5,6G ED VR, využil ale také všestranný zoom s konstantní světelností AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR, a pro „vypíchnutí“ detailů z tokijského chaosu pak volil telezoom AF-S NIKKOR 80–400 mm f/4,5–5,6G ED VR.

Lukasz Palka napříč tokijským chaosem
Lukasz Palka / Tváře
Lukasz Palka / Tváře

Příklad slovního obratu „štěstí je to, k čemu dojde, když se setká příprava s příležitostí“. Čekal jsem na vlak, když jsem si všiml tohoto rozmístění dvou forem. Měl jsem připravený fotoaparát D5 s objektivem AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR, takže stačilo pouze zvolit vhodný výřez a rychle pořídit snímek nejdelší ohniskovou vzdáleností.


Lukasz Palka / Dělník na střeše
Lukasz Palka / Dělník na střeše

Fotografoval jsem městské krajiny v noci, když jsem si všiml dělníka s čelovkou spouštějícího lano z blízké střechy. Fotoaparát D5 a objektiv AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR mi umožnily zachytit s využitím nejdelší ohniskové vzdálenosti působivou siluetu dělníka na geometrickém městském pozadí.


Lukasz Palka / Džungle velkoměsta
Lukasz Palka / Džungle velkoměsta

To, co mě láká na tokijské střechy, je jejich atmosféra – 10 pater nad uspěchaným městem mě pohltí klid, a tento pocit jsem se pokusil zachytit zde na tomto snímku.


Lukasz Palka / Klobouky
Lukasz Palka / Klobouky

Tohoto mnicha jsem fotografoval celý den z různých úhlů. Získal jsem dobré snímky, ale nic zvláštního. Nakonec jsem se zastavil na široké hlavní ulici v Ginze a všiml jsem si, že mnich má za sebou reklamu na klobouky. Měl jsem fotoaparát D5 s objektivem AF-S NIKKOR 80–400 mm f/4,5–5,6G ED VR, který jsem použil při maximální ohniskové vzdálenosti, aby dosáhl tohoto výřezu z velké vzdálenosti.


Lukasz Palka / Poslední jarní dny
Lukasz Palka / Poslední jarní dny

Chtěl jsem získat snímek lampionů v zadních uličkách Šindžuku. Tyto uličky jsou plné a chaotické, s kabely a mnoha značkami nad hlavou a davy lidí dole. Fotoaparát D7500 a objektiv AF-S DX NIKKOR 18–300 mm f/3,5–6,3G ED VR mi umožnily získat pěkný detailní snímek růžových lampionů na konci období kvetení třešní.


Lukasz Palka / Lev z Ginzy
Lukasz Palka / Lev z Ginzy

Během procházení po Ginze a hledání inspirace jsem potkal tohoto džentlmena oblečeného ve stylu rozmanité tokijské módy. Stál jsem přímo za ním na přechodu s fotoaparátem D5 a objektivem AF-S NIKKOR 80–400 mm f/4,5–5,6G ED VR. Zvolil jsem ohniskovou vzdálenost 100 mm pro kompresi bílých čar přechodu na pozadí pro získání dramatické záplavy barev v nevýrazném geometrickém prostředí.


Lukasz Palka / Sbírání milodarů
Lukasz Palka / Sbírání milodarů

Znal jsem tohoto mnicha, který chodívá o nedělích nahoru a dolů hlavní ulicí Ginzy, a chtěl jsem jej zachytit neobvyklým způsobem. Zkoumal jsem okolí a nalezl skvělé místo s výhledem v devátém patře budovy podél hlavní třídy. Zde jsem použil fotoaparát D500 a objektiv AF-S DX NIKKOR 18–300 mm f/3,5–6,3G ED VR při nejdelší ohniskové vzdálenosti pro zachycení výřezu z davů a získání tohoto minimalistického a podmanivého snímku.


Lampiony z Kanda-Myōjin
Lampiony z Kanda-Myōjin

Zajímavými objekty jsou často svatyně, a proto jsem strávil několik hodin v Kanda-Myōjin a fotografoval detaily tohoto barevného a extravagantního prostředí. Vždy hledám něco jedinečného a zde jsem nakonec náhodou objevil tyto lampiony. Před nimi se nachází zábradlí, a tak jsem vnesl do scény éterický prvek vyfotografováním jeho lesklého povrchu ohniskovou vzdáleností základního objektivu fotoaparátem Nikon D5 a objektivem AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR, abych zachytil odraz lampionů.


Lukasz Palka / Maják v mlze
Lukasz Palka / Maják v mlze

Tokijská věž je nejvíce ikonickou budovou v metropoli, proto jsem chtěl pořídit její výrazný snímek. Jako místo pro fotografování jsem si zvolil blízkou věž Mori, kde platí přísná pravidla – máte povolen pouze jeden fotoaparát a jeden objektiv, nesmíte použít stativ. Vybral jsem si fotoaparát D5 s objektivem AF-S NIKKOR 28–300 mm f/3,5–5,6G ED VR a počkal jsem na večer s magickou „modrou hodinou“, kdy se město obalí mlžným závojem. Tímto způsobem teplé odstíny Tokijské věže pěkně kontrastují s mlžně modrými odstíny města.


Lukasz Palka / Ulička v Šindžuku
Lukasz Palka / Ulička v Šindžuku

Rád prozkoumávám zapadlé uličky v Tokiu. Přenesou mě do kyberpunkového světa, který odstraní jakékoli hranice mé představivosti. Tady jsem zachytil scénu, která by mohla být ve filmu Blade Runner – zchátralou, ale výraznou a plnou barev. Díky nízké hladině osvětlení jsem použil fotoaparát Nikon D5 a objektiv AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR. Střední světelnost f/4 je snadno kompenzována vynikajícím systémem redukce vibrací, což znamená, že jsem byl schopen zachytit většinu této bohaté a barevné scény s extrémní ostrostí bez ohledu na nízkou hladinu osvětlení.


Lukasz Palka / Yakitori
Lukasz Palka / Yakitori

Tuto scénu jsem objevil při zkoumání čtvrti Šindžuku. Byla obrazově perfektní, se zaměstnaným šéfkuchařem grilujícím kuřecí špízy na dřevěném uhlí. Chtěl jsem dosáhnout pěkné kompozice obrazu a všestrannost fotoaparátu D5 s objektivem AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR mi poskytla mnoho možností. Nakonec jsem použil ohniskovou vzdálenost 24 mm, abych dosáhl dojmu rozsáhlosti a současně intimity scény.


Lukasz Palka / Deštník
Lukasz Palka / Deštník

Zjišťuji, že deštníky – a to zejména průhledné plastové – se stávají jedním z ikonických objektů Tokia. Doufal jsem, že je budu moci zachytit tento večer na pozadí neonových světel v městské části Kabukičó. Právě když jsem již ztrácel naději, že bude pršet, spustil se na přibližně deset minut déšť. Japonci svědomitě otevřeli své deštníky. Tato krátká příležitost byla vším, co jsem potřeboval – fotoaparát D5 a objektiv AF-S NIKKOR 80–400 mm f/4,5–5,6G ED VR, obojí utěsněné proti klimatickým vlivům a vybavené bleskurychlým automatickým zaostřováním, mi pomohly pořídit tento snímek.


Lukasz Palka / Silueta
Lukasz Palka / Silueta

Toto byl jeden ze snímků „na vyhození“, který jsem pořídil během procházky po městě, a teprve následně jsem zjistil jeho hodnotu. Věděl jsem, že má potenciál, ale teprve poté, co jsem jej uviděl na velké obrazovce, jsem si užíval jemné vyobrazení tohoto japonského městského motivu. Avšak bez objektivu AF-S DX NIKKOR 18–300 mm f/3,5–6,3G ED VR na fotoaparátu D500 bych býval nebyl schopen tento snímek člověka v pátém patře nad ulicí v Ginze pořídit.


Lukasz Palka / Přechod
Lukasz Palka / Přechod

Je těžké dokumentovat na snímcích Tokio a alespoň se nepokusit vyfotografovat přechod na křižovatce ve čtvrti Šibuja. Tato nejrušnější křižovatka na světě je zosobněním chaosu města. Zde jsem chtěl zvýraznit jeden objekt mezi ostatními. Díky nízké hladině osvětlení byl přirozenou volbou fotoaparát D5, a objektiv AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR mi poskytl mnoho možností při práci v takto rychle plynoucím a chaotickém prostředí.


Lukasz Palka / Ostrovy
Lukasz Palka / Ostrovy

Lidé v Tokiu připomínají při svém běžném každodenním životě ostrovy. Často vidím lidi samotné a vyhýbající se jakékoli komunikaci s ostatními. Chtěl jsem zachytit tento pocit osamění ve městě prostřednictvím snímku v hale tokijského mezinárodního fóra. Abych pořídil tento snímek, vyšel jsem pěšky sedm pater a fotografoval přímo dolů fotoaparátem D5 a objektivem AF-S NIKKOR 80–400 mm f/4,5–5,6G ED VR.


Lukasz Palka / Žlutá linka
Lukasz Palka / Žlutá linka

Tokijské metro obklopuje chaos i řád. Vlaky přijíždějí a odjíždějí ze stanic každou minutu, tisíce lidí zaplavují nástupiště, ale přesto vše nějak běží podle plánu. Chtěl jsem pořídit snímek, který by toto vyjadřoval, proto jsem zachytil vlak jedoucí okolo osamoceného průvodčího. Jasná žlutá barva linky v Ginze byla pro tento snímek perfektní a fotoaparát D5 s objektivem AF-S NIKKOR 24–120 mm f/4G ED VR mi poskytl mnoho možností s ohledem na ohniskovou vzdálenost a kompozici.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *