Na video s jednonožkou. Videomonopod Manfrotto 561BHDV-1 v akci

Možná jste se hned u titulku pozastavili s otázkou: Proč monopod? Proč ne rovnou stativ? Je to přece stativ, který bývá označován za jedno z nejdůležitějších příslušenství pro kameramana… Je to pravda, stativ je skutečně takříkajíc strategická záležitost, nicméně má svoje omezení. Ona trojnožka ať chcete nebo ne, zabírá místo. A ten prostor není zanedbatelný, což je třeba problém při použití na rušné ulici. Předpokládám tedy, že nenatáčíte v bohaté produkci, která si může dovolit uzavřít veřejný prostor. Stativ má ale také další nevýhody. Je velký a těžký a všude se nedá zajet autem. A nebudeme si nic nalhávat, v neposlední řadě také budí mnohdy zbytečnou pozornost.

Takže stativ jsme – jenom pro dnešek tedy – vyloučili, abychom jej nahradili monopodem. Ale stejně tak, jak jsem se na začátku zeptal Proč ne stativ, se můžu dotázat ještě jednou: Proč ne nic? Proč nenatáčet jen tak z ruky? Vždyť většina amatérských uživatelů videokamer – a nejen jich, ale třeba i mobilů – to tak dělá… To je samozřejmě velmi správný poznatek!

Určeno k focení

Problém je v tom, že DSLR jsou svým designem a ergonomií optimalizovány pro fotografování a sluší se upřesnit – pro fotografování s okem u hledáčku. Video se ale natáčí v režimu Live View přes displej. To vy samozřejmě dobře víte, ale zároveň je vám také zřejmé, že takovýto způsob držení lze občas použít na nějakou tu fotografii, ale pro delší natáčení videa je naprosto nevhodný. A to se nebavím o ručním ostření přes displej…
Takže jsme se malým obloukem ocitli opět na začátku a myslím, že je čas tentokrát už bez dalších otázek vzít za vděk tou jednou nohou monopodu.

Co je to monopod, to asi nemusím vysvětlovat. Ve fotografii je vnímán víceméně jako jednoduchá teleskopická noha, kterou fotografové „podkládají“ velké a těžké teleobjektivy. Důkaz můžete vidět například na každém fotbalovém či jiném sportovním utkání. Pro natáčení videa však monopody – právě kvůli rozmachu zrcadlovek a obecně fotoaparátů v této sféře – zažívají jakousi renesanci. A nebyl by to přední světový výrobce Manfrotto, aby mu to nedošlo mezi prvními a nepřipravil zcela speciální videomonopod. Seznamte se…

S pomocnou trojnožkou

Videomonopod Manfrotto 561BHDV-1 Videomonopod Manfrotto 561BHDV-1 představuje jakousi rozšířenou variantu běžného monopodu. Čtyřsekční hliníková teleskopická noha je poměrně robustní, nejsilnější horní díl má průměr cca 3–4 cm, je opatřen molitanovým návlekem, plus jednoduchým poutkem. Aretace jednotlivých dílů je klasická páčková. Noha monopodu není jenom relativně silná, ale také nebývale dlouhá – maximální délka celé sestavy je rovné dva metry. Ptáte se, k čemu tak dlouhý monopod? Důvodem je možnost používat jej k natáčení z nadhledu.

Ve spodní části je malá trojnožka. Aby ale nedošlo k omylu – trojnožka zde nemá za úkol suplovat funkci stativu. Monopod sice stojí bez opory, měli byste ale vědět, že dole je samosvorný kloub, jehož pevnost má svoje hranice. Malá trojnožka je totiž primárně určena k jinému účelu. Pro vysvětlení mám jednoduchý test: Zkuste se nejprve jedním prstem opřít o podložku. A to i mírně zešikma tak, jakoby to byl klasický monopod bez naší trojnožky. Pak totéž udělejte třemi prsty. Budete mít pocit mnohem větší pevnosti a stability.

Monopod se navíc díky této trojnožce také nemůže jednoduše otáčet podél svislé osy – což má také svůj význam. Hned nad trojnožkou najdete červeně eloxovaný váleček s nápisem FDS Fluid Drag System, což není nic jiného nežli fluidní otočný kloub. Takže zatímco trojnožka drží monopod pevně na zemi, toto pouzdro umožňuje jeho otáčení, tedy vlastně panorámování nebo švenkování. A protože je fluidní, tak působí proti směru otáčení jemným odporem, čímž funguje jako tlumič proti prudkým a trhavým pohybům.

Hlava na svém místě

Fluidní hlava je pouze jednocestná – umožňuje jen pohyb nahoru a dolů, což je ale logické, protože otáčení zajišťuje onen spodní kloub. Míru, nebo chcete-li sílu odporu kapalinového tlumiče fluidní hlavy nastavit nelze, jediné, co můžete udělat, je zaaretovat hlavu v požadované poloze pomocí bočního kolečka.

Jak je u videohlav obvyklé, švenkpáku lze jednak nastavit v požadovaném úhlu vůči hlavě, můžete si ale také vybrat, na které straně ji chcete mít připevněnou. Hlava je opatřena rychloupínací destičkou typu 501PL, která je kompatibilní s několika dalšími videohlavami od Manfrotta. Destička je vybavena dvěma stativovými šrouby, jednak šroubem v používanějším rozměru 1/4 palce, tak i jeho tříosminovou alternativou. Pro odložení aktuálně nepoužívaného šroubu jsou v těle hlavy otvory se závity – to je taková vtipná a zároveň užitečná vychytávka. Ten šroub, který aktuálně nepoužíváte, jednoduše zespoda do příslušného závitu zašroubujete.

Videomonopod Manfrotto 561BHDV-1

Kromě toho, že šroub je v rychloupínací destičce v rozsahu asi 2,5 cm posuvný, lze také samotnou destičkou v rozmezí 3 cm dopředu nebo dozadu posouvat. Tato vlastnost není samoúčelná – jde o to, že tak máte možnost mít fotoaparát na monopodu přesně vyvážený. V případě „obyčejné“ sestavy zrcadlovky s běžným objektivem to není až tak důležité, ale pokud byste používali větší a těžší tělo třeba s nasazeným dlouhým teleobjektivem, s filtry, kompendiem, externím displejem, akumulátorem a já nevím čím ještě – pak možnost vyvážení skutečně velmi oceníte.

Zn.: Pro vážnou práci

Pokud se vrátíme k praktickému použití tohoto videopříslušenství, pak v první řadě je třeba zdůraznit, že díky monopodu nic nedržíte v rukou. Veškeré „fyzično“ natáčecí sestavy, ať je jakkoliv velká a těžká, podepírá naše jednonožka. Vy tak můžete bez únavy natáčet klidně třeba dlouhé hodiny.

Také samotná takříkajíc statická stabilita sestavy je mnohem větší. Máte pevně fixovanou výšku kamery, vertikální náklon je silně limitován, horizontální náklon a otáčení jsou tlumeny videohlavou a otočným kloubem. Sečteno a podtrženo: Videomonopod zajišťuje nesrovnatelně stabilnější obraz oproti natáčení z ruky a zároveň – díky fluidním komponentám – také mnohem klidnější a plynulejší pohyby.

To ale ještě nejsou všechny důvody, proč si pořídit toto užitečné zařízení. Například… Díky fixaci fotoaparátu nebo kamery na monopodu můžete v pohodě zoomovat, aniž byste nechtěně nakláněli fotopřístroj. To je v případě natáčení digitálními zrcadlovkami, které nemají motorový zoom, velmi důležité. Logicky se pak to stejné týká i manuálního ostření bez follow fokusu.

Monopod lze také využívat ke krátkým nájezdům, nahradí tedy – samozřejmě částečně – další příslušenství, kterými je slider nebo vozík. Díky dvoumetrové výšce je zde již zmiňovaná možnost natáčení z nadhledu, pomocí monopodu ale můžete – opět pouze improvizovaně – nahradit i malý kamerový jeřáb.

Na celý život

Videomonopod Manfrotto 561BHDV-1 není lacinou záležitostí – doporučená cena hodně přesahuje šest tisíc korun. Na druhou stranu jde o příslušenství, které vám bude sloužit bez nadsázky celý život a udělá velkou práci. Ano, „spousta parády“ se dá pořídit i s obyčejným monopodem. Z vlastní zkušenosti však musím říci, že jakmile jednou zkusíte tento videomonopod s fluidními prvky, vracet k obyčejné „tyčce“ se vám moc chtít nebude. Ten rozdíl je totiž opravdu dost velký.

Manfrotto 561BHDV-1 – základní technické parametry

minimální výška: 76,5 cm
maximální výška: 200 cm
náklon hlavy: -60° až +90°
otáčení: 360˚
odpor fluidní hlavy: 1,5 kg
rychloupínací destička: 501PL, 1/4“ a 3/8“ šroub
hmotnost: 1,97 kg
nosnost: 4 kg

Zdroj: Hama, Brno, www.manfrotto-foto.cz
Doporučená maloobchodní cena: 6 760 Kč

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *