Na cesty s Fotkou Nikonblogu. 4. kolo právě začíná!

Jsem si více než jistý, že ti z vás, kteří jste hned na začátku prázdnin vyrazili na cesty do všech koutů světa, jste foťák doma nenechali. A že jste sebou vzít nezapomněli ani dostatek paměťových karet či nabíječku na baterku :-) To vše se vám bude hodit nejen pro zaznamenání vzpomínek či svou fotografickou tvorbu – vaše snímky z cest mohou uspět také ve 4. kole soutěže Fotka Nikonblogu, které právě začíná.

Čtyři je málo, deset už moc

Tentokrát po vás nebudeme chtít jen jednu fotografii, ale hned sérii snímků. Téma soutěžního kola, které bude probíhat v červenci a srpnu totiž zní:


Reportáž z cest (série)


Fotoreportáž a série snímků, to jsou skoro synonyma. Větší počet fotografií dokáže mnohem lépe vyprávět obrazový příběh nežli jedna jediná fotka. Ovšem nic se nemá přehánět. Proto jsme počet snímků v sérii omezili na minimálně 5, maximálně pak 9 fotografií. Tudíž žádná cestovatelská kniha, nýbrž malý fotografický esej.

Stanislav Krupař: Putování na lyžích po zamrzlém Bajkalu
Stanislav Krupař: Putování na lyžích po zamrzlém Bajkalu

Když méně je více

Pro toto kolo vás prosíme, abyste svou sérii zřetelně označili v popiscích, což platí i pro pořadí jednotlivých snímků. Například tedy: Výstup na Sněžku 1, Výstup na Sněžku 2,…  Pozor – pro toto kolo platí výjimka z pravidel – běžně lze vkládat až 5 fotografií do každého kola, nicméně u tohoto kola jsme počet omezili na maximálně 2 série, složené z 5–9 snímků. Jistě chápete, že jsme tak učinili z ryze praktických důvodů, nikoliv proto, že bychom vás snad chtěli omezovat v tvorbě.

Mimochodem, toto opatření má, stejně jako limitovaný počet fotografií v jedné sérii, i jakýsi edukativní význam. „Nasypat“ do série desítky fotek umí každý. Ale u smysluplného reportážního setu má velký význam kromě samotných fotografií také správný výběr nejvhodnějších snímků. Divákovi je třeba předložit krátký, jasně čitelný příběh. Není dobré ho nutit k prohlížení hromady fotografií, při němž by si musel příběh pracně skládat sám. A právě onen správný výběr – v našem případě pěti až devíti fotografií – to je často velký oříšek. Takže omezením počtu sérií jsme vám vlastně ušetřili práci :-)

Žádné další limity

Jinak se ale vaší kreativitě meze nekladou. Stejný význam budou mít fotografie z dovolené na chatě kousek od svého bydliště, jako snímky z tisíce kilometrů vzdálené exotické destinace. Vyhovuje-li vám lépe černobílé zpracování, prosím – jestli budou vaše fotografie hýřit barvami nebo oplývat krásnou škálou šedé, to je taktéž na vás. Není třeba vyhledávat žádné „oficiální“ akce – i když ani ty se nevylučují –, krásná fotoreportáž se dá udělat třeba jen z rodinného stanování v kempu na Lipně či kdekoliv jinde. Snímky nemusí být nutně ani letní. Jako vždy můžete také sáhnout do svého fotoarchivu a do soutěže poslat třeba reportáž z mrazivých zimních cest.

Své cestovatelské sety 5–9 fotografií (maximálně dvě série od jednoho autora) už nyní můžete vkládat do příspěvku na facebookové stránce Nikonu. Autoři tří nejlepších reportáží získávají od společnosti Nikon praktický nerezový lunchbox s bambusovým víkem a „integrovaným“ příborem – výborný právě třeba na svačinu či dle svého názvu na oběd při cestách za skvělými fotografiemi. A samozřejmě – stejně jako vítězové každého jednotlivého kola – postupují do finále o Nikon Z fc s objektivem NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE.

Lunchbox Nikon – dílčí cena pro autory tří nejlepších cestovatelských fotoreportáží
Lunchbox Nikon – dílčí cena pro autory tří nejlepších cestovatelských fotoreportáží

Foťte nebo prohledávejte svůj archiv – my se jako obvykle už nyní těšíme na vaše fotografie!

A vyhlášení nejlepších autorů 3. kola? Na to se můžete pro změnu těšit vy už tento pátek. Bude mezi nejlepšími Nejmenšími detaily přírody, jak znělo téma předchozího kola, i vaše fotografie? Nechte se překvapit :-)

Podrobné podmínky soutěže Fotka Nikonblogu 2022 najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *