MotoGP na Masyrykově okruhu v Brně Nikony Václava Dušky Jr. A NPS k tomu…

Rychlé motorky představovaly odjakživa vděčný námět pro objektivy fotografů. Jediný závod nejatraktivnějšího seriálu závodů silničních motocyklů MotoGP, který se koná v Česku, probíhá tradičně v létě na brněnském automotodromu. Kromě fanoušků motorek z celé Evropy, možná i světa, se sem sjíždějí také rychlých strojů chtiví fotografové. Od amatérů až po profesionály.

Jedním z profíků, kteří se se svými Nikony pohybovali první srpnový víkend po Masarykově okruhu, je také Václav Duška Jr., který se na fotografování MotoGP a World Superbike specializuje. Václav Nikonblogu poskytl několik svých postřehů z focení závodů na brněnském automotodromu a hlavně také… strhující fotografie, které zde letos pořídil.

Stejně, jako mají jezdci MotoGP svoje početné týmy zajišťující jejich podporu, tak v poněkud skromnější podobě se na závodech dostává servisu také fotografům Nikonu. Každoročně zde funguje, podobně jako na jiných prestižních akcích, služba NPS (Nikon Professional Services). Co je jejím úkolem? S tím vás ve druhé části tohoto článku seznámí Vojta Kubec, člen týmu NPS. Čtěte a kochejte se fotografiemi!

Foto Václav Duška Jr.
Foto Václav Duška Jr.
Václav Duška Jr. o fotografování MotoGP Brno 2018

Masarykův okruh je jednou z mých nejoblíbenějších tratí v celém šampionátu, obecně si ji chválí i piloti. Závodní okruh je umístěn v lesích nedaleko Brna.Trať je velice technická, dlouhá a členitá. Pro nás fotografy jsou to jednoznačně kladné body. Je tu dost místa jak pro kreativní tvorbu, tak i pro snímky standardní a fotografie požadované sponzory.

Nelze říci, jestli je brněnský okruh těžký nebo lehký na focení. Je čistě na fotografovi, co z tohoto prostředí dokáže „vymáčknout“, a jaká místa si dokáže najít pro svojí tvorbu. Ve své podstatě my, jakožto permanentní fotografové (Fotografové, kteří mají akreditaci na celou sezónu od společnosti Dorna Sports – pozn. redakce.), máme poměrně jednoduchá a nenáročná pravidla. Nikdo nás nijak neomezuje, máme volný pohyb kolem celé tratě, včetně pit line a paddocku. Pokud ale čas, podmínky a prostředí dovolí, fotím také z prostoru vyhrazeném pro diváky. I tady vzniká řada zajímavých fotografií, které dokáží zachytit atmosféru celé akce a přinést snímky z divákova pohledu na závod.

Foto Václav Duška Jr.
Foto Václav Duška Jr.

Spousta fotografií rychlých motorek vzniká pomocí techniky panningu, který k tomuto sportu neodmyslitelně patří – a mě velice baví. Jak jinak zachytit rychlost, než ještě větší rychlostí? :-) Na brněnském automotodromu znám několik míst, která jsou pro panning jako dělaná. Například hlavní tribuna, lesík na výjezdu z druhé zatáčky nebo snímek se šachovnicovou vlajkou v cílové rovince. Na zmiňovaných místech začínám na časech kolem 1/100 až 1/50 s, pokud jde o focení pro nějakého z našich klientů místo opouštím až ve chvíli, kdy jsem si na sto procent jistý svým výsledkem. Jsou i místa a tratě, kde se dají použít i časy 1/10–1/4 s a výsledek stojí opravdu za to.

Během víkendu jsem používal dvě těla Nikon D5, která jsem měl vždy při sobě – odvádím s nimi hlavní práci. Jedno s 500mm objektivem, na druhém těle se střídají objektivy 70–200 mm a 14–24 mm podle potřeby a mojí kreativity v daný moment. Ještě jsem měl s sebou záložní Nikon D3s, který jsem používal na focení v boxech se zoomem 24–70 mm.

Foto Václav Duška Jr.
Foto Václav Duška Jr.

Je známé, že při focení takto rychlého sportu vzniká mnoho odpadu, proto bych chtěl Nikonu, respektive jeho službě NPS (Nikon Professional Services), moc poděkovat za zapůjčení dalšího těla, které jsem mohl během víkendu využívat. Ostatně kompletní servis a podpora českého zastoupení NPS je celkově z mého pohledu na jedné z nejlepších úrovní z celého šampionátu. Je důležité mít nablízku lidi, kteří rozumí tomu s čím my fotografové pracujeme. Lidi, kteří vždy dokážou poradit a poskytnout pomoc, abychom se mohli soustředit jen ty nejlepší snímky.

Čím fotil Václav Duška Jr. MotoGP Brno 2018

Nikon D5 Těla:
2× Nikon D5
Nikon D3s

Objektivy:
AF-S Nikkor 50 mm f/1,8G
AF-S Nikkor 14–24 mm f/2,8G ED
AF-S Nikkor 24–70mm f/2,8E ED VR
AF-S Nikkor 70–200mm f/2,8E FL ED VR
AF-S Nikkor 500 mm f/4G ED VR

instagram.com/wd.jrphoto

Fotografie Václava Dušky Jr. z MotoGP Brno 2018

Vojta Kubec o práci týmu NPS při MotoGP v Brně

Společnost Nikon již tradičně několikátým rokem podporuje fotografy na mezinárodní sportovní události Moto GP na Masarykově okruhu v Brně. Zajišťuje zde nepřetržitý servis profesionálních fotoaparátů – čištění snímačů, dílčí opravy, výměny poškozených dílů –, a také zápujčky profesionální techniky. Těla Nikon D5, D850, D500 a světelné objektivy všech ohnisek, zejména tele- a superteleobjektivů (pevné 300, 400, 500, 600 a 800mm objektivy).

Foto Vojta Kubec
Foto Vojta Kubec

Na okruh přijíždí NPS tým zpravidla ve čtvrtek dopoledne, připraví místo a techniku, vše se vyčistí, zkontroluje a zaeviduje. Další tři dny jsme na místě a poskytujeme plný servis všem, kdo mají akreditaci a chtějí využít naše služby. NPS depo sídlí v tiskovém centru v budově naproti hlavní tribuně u startu. Provoz je zpravidla od osmi hodin ráno do posledních tréninků a závodů, obvykle do 19 hodin. Fotografové si mohou zapůjčit techniku každý den, ve stejný den ji pak musí vrátit.

Foto Vojta Kubec
Foto Vojta Kubec

NPS tým je složen z vedoucího servisu Pavla Sokolíka, který má na starosti veškerou administrativu spojenou se zápůjčkami a opravami techniky. Sám také často pomáhá svým dvěma servisním specialistům, kteří téměř nepřetržitě zajišťují veškeré čištění a opravy. Čtvrtý člen týmu z řad promotérů (a lektor Nikon školy) řeší pomoc fotografům zejména při nastavení nové fototechniky a pomáhá také s administrativou.

Foto Vojta Kubec
Foto Vojta Kubec

Sdílej

Jeden komentář

  1. Cením si péče a starostlivosti společnosti NIKON, kterou věnuje všem „cvakálkům“ na této akci . Děkuji za perfektní servis a pohodový přístup členům tohoto teamu. Díky
    Lubor Horák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *