Mimochodem: Proč vlastně nemají foťáky pevnou paměť?

Není žádným tajemstvím, že Nikon D7500 sklidil docela velkou kritiku za absenci dvou slotů pro paměťové karty. Mně osobně tato skutečnost sice nechává klidným, ale zároveň tomu naprosto rozumím. Pokud byl někdo zvyklý na dvě karty u staršího modelu, ale novinka má slot pouze jeden, dokáže to vyvolat emoce. Negativní samozřejmě. Na toto téma jsme se nedávno bavili s kamarádem fotografem, přičemž byla „na stůl položená“ zajímavá idea.

Máte to napevno

Proč vlastně fotoaparáty nemají rozumně velkou pevnou paměť? Pak by onen jeden slot pro doplňkovou kartu úplně stačil. Jak se praví – vlk by se nažral a koza zůstala celá.
Například zrcadlovka s rozlišením 24 Mpx by mohla mít 32–64 GB pevné paměti, a ten, kdo potřebuje více prostoru pro data nebo používá režim zálohování, případně natáčí video, by si tuto paměť doplnil libovolně velkou kartou. Paměťové čipy jsou miniaturní, s místem by potíž nebyla, stejně tak cena by se nemusela nijak rapidně navýšit. Jen se podívejte, kolik stojí značkové paměťové karty SD. Nula nula prdlačky, jak říká „kuchař“ Míra ze Streamu.cz :-)

Ne, skutečně jsme neobjevili Ameriku. Každý ví, že takto má řešenou paměť většina moderních smartphonů. Kterými se v současné době fotografuje více než skutečnými foťáky. Mimochodem. Tak proč se u nich neinspirovat? Neberte mě prosím za slovo, samozřejmě vím, že ona pevná paměť u smartphonů je nezbytná také z důvodu elementární funkčnosti těchto de facto minipočítačů. Nicméně model pevná paměť + karta funguje, o tom nemůže být sporu.

Líbil by se vám například Nikon D7500 s pevnou 64GB pamětí?
Líbil by se vám například Nikon D7500 s pevnou 64GB pamětí?
Proč?

Ani já, ani můj kamarád jsme nepřišli na to, proč výrobci fotoaparátů, tedy nejen Nikon, ale i všichni ostatní, toto technické řešení nepoužívají. Ano, třeba outdoorový Nikon Coolpix W300 má 99 MB vestavěné paměti. To je ale samozřejmě nic, my se bavíme o desítkách gigabajtů. Takže proč? Nejsem tak namyšlený, abych se domníval, že to ještě nikoho nenapadlo. Je zde tedy nějaký technický problém? Stojí za tím snad lobby výrobců paměťových karet? Ani jedno se mně nezdá pravděpodobné. Nevím… co vy na to?


Sdílej

18 komentáře

 1. Olympus měl kdysi v kompaktech 1 nebo 2GB paměť. A osobně jsem spíš proti, u mobilů vidíme, že cenový rozdíl u modelů s větší pamětí výrazně převyšuje prostou cenu za přidání kapacity.

 2. Trochu mi nedochází jakým způsobem byste chtěl stahovat data…
  Já fotím fotbal, mám dva sloty, dvě karty, zatímco se mi jedna karta stahuje na druhou fotím. Kartu vytáhnu/zasunu cca 10-15x za zápas. Jediné funkční řešení jsou WT5/WT6 a silne pochybuju že by to dávali rovnou do základu.

 3. Úplně normálně – kabelem nebo přes wifi. Technické řešení velké pevné paměti uvnitř foťáku jistě ní žádný velký problém vzhledem k velikosti (malosti) dnešních karet. Spíše jde o vliv lobby výrobců karet a to, že si výrobci foťáků nechávají prostor pro další inovaci v budoucnu. Asi není mnoho fotografů, kteří během fotbalového zápasu vyměňuje 10-15 x karty. Což si takhle pořídit karty s vyšší kapacitou?

 4. Nedokazem si predstavit ze by som netahal data z fotaku z karty cez citacku ale prepojenim kablu. Takto som uz odpalil 2 kamery a s fotaku som nikdy nepouzil kabel pretoze je pre mna cenejsi. Proste karta nieco vydrzi a ked nie tak ju vymenim za novu ale davat fotak do servisu ked zlyha prenos dat to by som asi radsej presiel na inu znacku. Nic lepsie ako dva sloty vymyslene nebolo.Marian

 5. Mariane, máš samozřejmě pravdu v tom, že není nic lepšího, než když jsou ve foťáku dva sloty. Proto i nechápu, proč Nikon u nejnovější D 7500 na ten druhý slot „zapomněl“. Ale jinak nevidím žádný problém ve stažení dat přes kabel, proč by se měl přitom foťák poškodit?

  1. Je pravda ze ked dokazali prist s napadom dvoch slotov na karty a myslim ze kazdy to ocenil, preco sa vracat v novom modeli zase k jednemu slotu.

 6. Řekl bych, že určitým faktorem bude tendence výrobců setrvávat u technologií, které zkrátka fungují.

  Co vidím jako jistý problém, zapisovatelné nevolatilní paměti mají určitou životnost. Jednoduše řečeno, počet cyklů zápisu do jednotlivých paměťových buněk je omezený. U telefonů se to tak nějak neřeší. U foťáků, které mají fungovat více jak deset let a proteče jimi enormní množství dat, už to problém být může.

  Dle mého je ale odstranění druhého slotu pro paměťovou kartu jasným signálem od Nikonu: „Jestli chceš fotit profi, kup si D500“.

 7. Také by mě zajímalo, proč by se měl fotoaparát poškodit při připojení kabelem k počítači. Naopak, mám dojem, že si řada lidí stěžovalala na chyby karet při jejich vytahování a zasunování do slotů ve foťáku a čteček.
  Já jsem stáhl za 11 let (D50, D300s) více než 100k fotek přes kabel a nezaznamenal jsem jedinou poruchu přenosu nebo karty.

  1. Uplne jednoducho. Pozabudni sa a pripoj kabel k pocitacu ked mas fotoaparat aj pocitac zapnuty. Odide prepetova ochrana a mozes posielat do servisu.Takto som odpalil dva krat kameru. Pri kartach Sandisk som este nemal problem a to ich pouzivam asi 10 rokov.

   1. Mariane neblbni. Od prvopočátku je USB navrženo na připojování periferií pod napětím, právě kvůli tomu jsou v konektorech napájecí piny delší, ať se propojí minimálně zem (0V) jako první (pokud se periferie nenapájí 5V z počítače), pak se připojí symetrické vedení dat a klient se enumeruje počítači. Nikde nic nemusíš vypínat před připojením. Mnoho fotoap. připojuji a odpojuji zapnuté, skoro je nevypínám, protože Nikon umí pěkně úsporně „spinkat“, tak vo co go? Před připojením externího disku nebo flašky to taky vypneš???

    1. Netvrdim ze mam pravdu pretoze sa v tomto nevyznam. Povedal som len to co mi bolo povedane v servise. Tvrdil ze pocitac mi niekde prebija a pri prepojeni s kamerov mi proste odpalilo ochranu v kamere. Od tej doby uz sice namam ani kameru ale ani fotak som radsej nepripajal kablom. Ak sa teda mylim nechcem ostatnych strasit to bola len moja skusenost. Takze dobre svetlo prajem

     1. Zásadní chyba. S jinou kamerou jste měl použít i jiný počítač. Protože chyba byla s největší pravděpodobností v něm. Zažil jsem problém s USB klíčem, když byl připojen na USB hub s vlastním napájením. Nebyl to i váš případ?

   2. Tak jsem to konzultoval s počítačovým technikem a jediná věc, kdy by teoreticky mohlo dojít k poškození jednoho nebo druhého zařízení propojených přes USB porty, je možnost, že jsou obě zařízení připojeny na síťdo dvou různých zásuvek a přes USB porty se vyrovná případný rozdíl potenciálů. Vzhledem k tomu, že fotoaparát není nikdy připojen k zásuvce, tak toto nebezpčí nehrozí. Je to to samé, jako když se přes USB připojují k počítači mobilní telefony, také je nikdy nevypínáme.

    1. Nie urcite kamera nebola pripnuta na siet , klasicky na baterii a pocitac samozrejme bol v sieti. Po pripojeni kabla proste zhasla a nedla sa zapnut. Potom kolega doniesol svoju ze to stiahneme z jeho urobilo uplne to iste. Davali sme ich do servisu spolu a servisak povedal to co som napisal vyssie. Je to uz par rokov. Teraz fotim a natacam na D610 ale ako som pisal taham lens s karty. Kupujem sandisk pro 90 MB/s a spokojnost s prenosom.Ale dik za info

 8. furt, deset let stahuju přes kabel a ze tří mašin, nevidím důvod proč to nedělat …..
  No a proč nedávaj interní paměť do foťáků ?
  Protože je kupujete i bez ní )))))))

 9. Tuto otázku jsem si za poslední roky položil nesčíslněkrát a také jsem ji i napsal do různých testů, které dělám. Všichni se rozplývají nad tím, že D7200 má proti D7100 větší vyrovnávací paměť (na pár desítek MB). Takže jednu paměť, která musí vydržet tisíce zápisů, již tam je. Dnes se vejde na rychlou kartu mikro-SD i více než 256 GB dat a vestavět ji někam do fotoaparátu by asi nebyl problém – a myslím, že ani cena by se moc nezvedla. Každý by si mohl zvolit, zda se do této vnitřní paměti bude zapisovat, či zda se bude zapisovat na kartu či do obojího zároveň – pak by pouze jeden slot na kartu začal dávat smysl. Komu se nikdy nestalo, že zaplnil paměťovou kartu a druhou sice měl, ale bohužel ne u sebe, ale třeba někde v autě nebo v brašně, kterou nemá u ruky a potřebuje nutně fotit dál – v takových chvílích by mohl ihned přepnout na vnitřní paměť fotoaparátu a fotit vesele dál. A mohla by tam být i funkce kopírování vnitřní paměti na kartu – proč ne? Majitele NTB by s sebou nemuseli tahat kabel – zkrátka by fotky z vnitřní paměti překopírovali ve fotoaparátu na kartu. Nadměrné vyčerpávání baterie by také nehrozilo – zápis do paměti je asi to poslední, co baterku žere. Takže asi zbývá jen poslední možnost – výrobci foťáků se zavázali, že nebudou vyrábět paměťové karty a výrobci karet slíbili, že nebudou vyrábět fotoaparáty :)

  1. Jaroslave, nemyslím, že máte úplně pravdu. Vnitřní vyrovnávací paměť je typu RAM. Něco jako omezený počet zápisových cyklů ji tedy netrápí. Na rozdíl od toho SD karta je typu EEPROM (data musí držet i po odpojení napájení). U SD karet uvádí různé zdroje různé hodnoty počtu zápisových cyklů. Obvykle se toto číslo pohybuje kolem 100.000 zápisů. Je potřeba si uvědomit, že na kartách je použit souborový systém FAT32. Při zápisu souboru je vždy měněn i příslušný datový blok, který reprezentuje adresář.
   Představte si modelový nejhoršího možný scénář. Fotograf ve studiu vyfotí fotografii, která se ihned z aparátu přenese pomocí Wi-Fi do počítače a vzápětí se smaže (každá fotografie vygeneruje 2x zápis vybraných datových bloků). Po cca 50.000.fotografiích interní paměť odchází!!
   50.000 fotografií mi nepřijde jako tak velké číslo, abych vyhazoval fotoaparát. Velmi rád vyměním vybydlenou SD kartu a fotím dál.
   Existují technologie, které mají vyšší garantovaný počet zápisů, jsou ale o patřičný počet peněz dražší.
   Jsem vděčný za své dvě SD karty :-).

 10. Čím víc fičurin se do foťáku přidává, tím víc je zranitelný.
  Já si myslím, že by bohatě stačilo, kdyby vnitřní paměť byla dostatečně rychlá a velká, aby fotograf fotící sérii nemusel po pár snímcích čekat, až se RAW někam zapíše, viz D7100. Kdo rozdělal paměťovou SD kartu, tak ví, že je v ní malá „pecka“, kterou do foťáku není problém „zalepit“ jako žvýkačku pod stůl. Problémem sou spíš výrobci a dnešní technologické možnosti. Výrobci (majitelé) sou posedlí pořád hrabat, ale když současné technologie sou skoro vyčerpané, tak novinky mrší, omezují, vymýšlejí kličky, jenom aby za rok vyšli s „převratnou“ novinkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *