Mimochodem: Na fotkách záleží. Nenechme si to vzít

Nejsem vůbec fanouškem focení mobilem, to snad čtenáři Nikonblogu vědí, nicméně už jen kvůli tomu, abych byl v obraze, nenápadně, jedním okem, tuto scénu sleduji. A snažím se k tomu přistupovat racionálně a bez zaujatosti. Nedávno na mě ve výpisu článků na Googlu vykoukl titulek: V telefonu máme průměrně 268 nepovedených fotek. Méně se daří ženám. Což mě zaujalo a dal jsem se do čtení…

Bez AI to nepůjde… údajně

Že jde o nenápadné PR společnosti Honor, která údajně zpracovala výzkum mezi evropskými fotomobilisty a v závěru slibuje, jak se všechno změní k lepšímu díky AI v jejich telefonech, to pominu. I když… dvě závěrečné věty ředitele společnosti Honor Czech se v kontextu tohoto článku hodí citovat:

„Díky pokročilé technologii umělé inteligence může nyní každý dosáhnout skvělých výsledků a proměnit každodenní okamžiky v umělecká díla. Rozlučte se s amatérskými snímky a přivítejte s novou řadou Honor úžasné portrétní fotografie.“
Zdroj: Mobilenet.cz

Osobně se zatím zdržím komentáře a přejdu dál. V tomto článku jsou publikované různé výstupy z onoho výzkumu. Kromě počtu nepovedených fotek v telefonech (u kterého by mě docela zajímala metodika posuzování :-)) a informace, že téměř třetina Evropanů ve věku 18 až 45 let se cítí trapně, když někomu trvá příliš dlouho, než je dobře vyfotí, jsem zde narazil na zajímavý odstavec, u kterého doteď nevím, jestli se mu mám smát nebo plakat. Čtěte:

Téměř třetina (30 %) respondentů uvedla, že když je někdo chce vyfotit, cítí se výjimečnější, a 13 % přiznalo, že je větší šance, že s někým začnou chodit, když bude dotyčný dobrý ve focení. Pro menší část účastníků průzkumu je to skutečně zásadní. 6 % z nich dokonce přestalo kvůli pořízené fotografii s někým mluvit a 5 % kvůli fotografii, která se jim nelíbila, ukončilo vztah. 14 % respondentů se ze stejné příčiny s někým pohádalo.
Zdroj: Mobilenet.cz

Z citace by se mohlo zdát, že i lidu smartphonovému na fotografii záleží. Já to ale bohužel vnímám jinak. Respondentům zmíněného výzkumu nezáleží na fotografii. Záleží jim na sobě (třeba to tak nemají všichni lidé). Fotografie je pro tyto lidi jenom prostředek, jak dostat svůj obraz do světa sociálních sítí a učinit ten obraz co nejlepším. Je docela šílené, že jsou schopní kvůli tomu dokonce ukončit vztah. Této informaci se mi vážně vůbec nechce věřit. Nicméně ať tak či tak, velmi přesně to pojmenovala Alžběta Jungrová v našem rozhovoru o fotodeníku:

Trochu si říkám, že klasický fotodeník dnes nahrazují sociální sítě. Co si o tom myslíte?
„Víceméně ano, i když bohužel bez jakékoliv editace. Spíš bych řekla, že je to taková reality show. Většina lidí to nesmyslně přehnání, snaží se vypadat líp, aby všichni viděli, jak mají krásný život. Fotodeník by měl být estetičtější, vizuálnější.“

A tak si tady přemýšlím nahlas. Změní tohle umělá inteligence? Skutečně promění každodenní okamžiky v umělecká díla? Bude pomáhat vytvářet úžasné portrétní fotografie? Nevím, jak vy, ale já jsem hodně skeptický. I kdyby se AI chovala rozumně, čemuž moc nevěřím, pořád je to jenom nástroj k pořízení nebo vylepšení fotografie. Stále je nejdůležitější ten, kdo fotografii pořizuje. Člověk…

Každý si někdy uděláme nějaké to selfíčko ;-)
Každý si někdy uděláme nějaké to selfíčko ;-)

Konec dobrý

Abyste mě nepochopili špatně. Nemám nic proti foticím telefonům ani proti sociálním sítím. Ať si každý fotí tím, co mu nejvíce vyhovuje, a své snímky zveřejňuje, kde se mu zachce. Co mi vadí, je jakási neúcta k fotografii. Z fotografie se v tomto pojetí stala – dámy prominou – laciná děvka, která bere vše. Bez ohledu na kvalitu, bez ohledu na obsah sdělení, bez ohledu na cokoliv. Důležité je, ať na těch barevných pixelech vypadám dobře, a hlavně – ať to všichni vidí…

Jsem si jistý, že fotografie si takový přístup nezaslouží. Je to už od svého počátku stále ta stejně úžasná zobrazovací technologie, která proměňuje světlo v obrazy. Minimálně my, kteří se aspoň trochu považujeme za fotografy, bychom se k ní měli chovat… Jak to jen říct? Zkrátka s trochou úcty. Nenechat ten zázrak proměny světla v obraz zplanět lacinými výcvaky a falešnou projekcí sebe sama na sociálních sítích. Soudě podle fotografií, které posíláte do našich soutěží, zejména do Fotky Nikonblogu, se vám to daří dobře. A to je dobře :-)

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *