Mimochodem: Čtete manuály? Kdo hledá, najde. Aneb nebojte se zeptat, ale…

Poměrně často dostávám od čtenářů Nikonblogu nejrůznější dotazy. Většina z nich se týká ovládání fotoaparátu, nejrůznějších „zapeklitých“ a „skrytých“ funkcí zejména digitálních zrcadlovek, nově i mirrorlessů Nikon Z. Vždy rád a ochotně odpovím, a jsem velmi potěšen důvěrou, kterou ve mě máte. Někdy ale na sebe odpověď nechá pár dní čekat. Ne, že bych to zdržoval nebo se mi snad nechtělo. Všechno zkrátka v hlavě nosit nemůžu. A když se mě zeptáte na konkrétní fotoaparát, který zrovna nemám u sebe, musím informace dohledat. Někdy se poradím i s kolegy, zejména školiteli Nikonu. Díky pánové! Ale mám také jednu fintu… manuály.

Česky a rychle

Na téma čtení manuálů se vedou nekonečné diskuze, aby se stejně nakonec zjistilo, že je skoro nikdo nečte. A já vám říkám: Děláte chybu! Jsem manuálový čtenář, a viděl jsem jich za ty roky, co se motám kolem fototechniky, nespočet napříč všemi značkami na trhu. Ano, některé byly nesmyslné, protože je překládal někdo, kdo o problematice neměl ani ánunk. Jiné byly tak složitě napsané, že je nechápal možná ani jejich autor. Ale manuály Nikonu jsou jednou ze světlých výjimek. Návody k fotoaparátům, ale i třeba bleskům, jsou velmi kvalitně zpracované, dobře přeložené, srozumitelné a logicky členěné. Takže první, co dělám, když něco potřebuji zjistit – a nevím to z hlavy – sahám po manuálu.

Ne, opravdu nemám ve své pracovně knihovnu vyhrazenou pro návody k použití. Manuály stahuji v elektronické podobě, v PDF. Proč? Protože v PDF se mnohem rychleji vyhledává nežli v papírové knížečce. Však to znáte: Ctrl + F (u náš Mekařů Cmd + F) a už píšete dotaz. Stejně tak si potřebný návod k použití v PDF můžete stáhnout do svého smartphonu, abyste jej měli pro případ potřeby stále u sebe.

PDF manuál Nikon

Podpora zdarma

Už jsem to na Nikonblogu párkrát zmiňoval, ale přesto: PDF manuály – hezky česky přeložené – jsou ke stažení na webu Nikonu. A je jich tam spousta, nejen návody pro nejmodernější techniku. Když se podívám třeba na DSLR, tak začínáme někde u Nikonu D2H, což je aparát uvedený na trh v polovině roku 2003.

Manuály najdete v sekci Technická podpora | Centrum stahování (přímý odkaz zde), a dál už vás to navede. Mimochodem, kromě samotných návodů najdete v Centru stahování také třeba nejnovější firmware či spoustu softwaru, například Capture NX-D, ViewNX-i nebo Picture Control Utility. Vše samozřejmě zdarma.

Centrum stahování Nikon

Jenom aby nedošlo k nedorozumění – tímto zamyšlením jsem ani náhodou nechtěl říci, abyste mi už neposílali vaše dotazy. Znovu opakuji, váš zájem mě těší a nemám s ním problém. Však to znáte… chlapské ego funguje dokonale :-) Ale přesto, než mi váš problém zdlouhavě popíšete třeba v mailu, zkuste si nejprve zalistovat v manuálu. Dost možná se k odpovědi dostanete mnohem rychleji. A ještě budete mít dobrý pocit, že jste to dokázali sami.

Přeji krásnou druhou půli léta!


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *