Mimo realitu. Fotka měsíce Nikonblogu pokračuje březnovým kolem

Fotografie byla historicky první zobrazovací metodou, která dokáže věrně zachycovat realitu. Což jí ale zároveň nebrání, aby činila opak – skutečnost proměňovala, podávala v náznacích, vizuálních přesazích, více než s reálným zobrazením pracovala jen s tvary, barvami, tonalitou… Ano, je to tak, v březnu po vás budeme chtít čisté umění :-) Tématem 3. kola naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu je totiž:


Abstraktní fotografie


Už v roce 1916 definoval americký fotograf Alvin Langdon Coburn abstraktní fotografii jako: „zvláštní oblast fotografie, která je protipólem předmětné fotografie“ (zdroj Wikipedie).

Velmi pěkně vystihla abstraktní fotografii v posledním kole loňského roku naší soutěže Soňa Šerá. Na fotografii sice vidíme kus reálného deštníku čili objekt dle Coburnovy definice de facto předmětného významu, ale nedokážeme si jej dát do souvislosti se zbytkem snímku, který je sám o sobě víceméně nečitelný. Deštník dostává iracionální význam, fotografie jako celek je… abstraktní.

Foto Soňa Šerá
Foto Soňa Šerá

Akademický slovník cizích slov vykládá přídavné jméno abstraktní také jako „nepraktický (op. konkrétní): plané a. teoretizování“. Nevím jistě, co znamená písmeno a ve spojení „a. teoretizování“, ale domnívám se, že jde o zkratku slova akademické. Takže konec nepraktického planého akademického teoretizování, a nástup na abstraktní fotografii! Ale ne tak, jak kdysi s oblibou říkával jeden můj kamarád: „Když se mně fotka nepovede, tak to prostě prohlásím za umělecký záměr, a je to v pořádku!“ :-)

Svoje abstraktní fotografie nahrávejte jako obvykle do příslušného příspěvku na facebookové stránce Nikonu, nezapomeňte je ale opatřit hashtagem #nikonblog032020. Autor nejlepší fotografie získá sadu dvou skleniček Nikon z vakuového skla, a postupuje do celoročního finále o poukaz na fototechniku Nikon v hodnotě 30 000 Kč.

Těšíme se na vaše abstrakce!

Sada skleniček Nikon


Páteční město

Únorové kolo naší soutěže bylo letos díky přestupnému roku o den delší, nicméně i tak už možnost soutěžit s fotografiemi na téma Město, skončila. Kdo je autorem nejlepšího snímku 2. kola? To se dozvíte tento pátek 6. března 2020. Zůstaňte naladěni na Nikonblog.cz!


Podrobné podmínky soutěže Fotka měsíce Nikonblogu najdete zde


 

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *