Listopad plný fotografie

Včerejší Martin sice na bílém koni nepřijel, milovníci vína si jej ale užili jistě měrou vrchovatou. V listopadu se ale urodilo také výjimečné množství fotografických výstav, o kterých byste měli vědět – a ideálně je samozřejmě také zhlédnout. Vybíráme dvě (plus jednu) pražské, dvě brněnské a zavítáme i do Bratislavy.

Hvězda zahraniční a stálice česká

Výstavu světové fotografické celebrity hostí od minulého pátku pražská Leica Gallery – jméno Elliott Erwitt je jistě všem příznivcům fotografie notoricky známé. Americký dokumentarista a skvělý streetfotograf, ale také tvůrce mnoha reklamních snímků, speciálně pro galerie Leica připravil kolekci Personal best for Leica.

Leica Gallery Prague najdete na Školské 28, otevřeno je pondělí až pátek 9–21 hodin, v sobotu, neděli a o svátcích 14–20 hod. Výstava trvá do 5. ledna 2014.

France, Paris, 1989, © Elliott Erwitt: Magnum Photos
France, Paris, 1989, © Elliott Erwitt: Magnum Photos

Je-li Elliott Erwitt celebritou světovou, hvězdou tuzemskou – nicméně hranice našeho státu zcela jistě také překračující – pak není nikdo jiný nežli Josef Sudek. Výstavu s názvem Svět Josefa Sudka připravilo Centrum české fotografie a najdete ji v Křížové chodbě Královské kanonie premonstrátů na Strahově (Strahovské nádvoří 1/132). Výstavu můžete navštívit denně 9–12:00 / 12:30–17 hod. Pospěšte si však – výstava 30. listopadu končí.

Ona „plus jedna“ pražská výstava navíc, to je jen připomenutí, že v Nikon Photo Gallery až do 27. listopadu ještě můžete zhlédnout výstavu Jsme jedna rodiny americké fotografky Ami Vitale – viz náš článek.

Foto Ami Vitale
Foto Ami Vitale
Brno mezi klasikou a současností

Brněnská Moravská galerie připravila hned dvě zajímavé fotografické výstavy: V Místodržitelském paláci (Moravské nám. 1a) najdete klasika české fotografie – Jaromíra Funkeho. Citujeme z tiskové zprávy:

Výstava Jaromír Funke – Mezi konstrukcí a emocí, kterou pro Moravskou galerii připravil její dlouholetý kurátor Antonín Dufek, představí téměř všechny fotografie, které již neodmyslitelně patří k dějinám fotografie. Přinese však i překvapení v podobě raného díla Jaromíra Funkeho, z valné části zcela neznámého.

Expozice Jaromíra Funkeho potrvá do 19. ledna 2014, otevřeno je středa až neděle 10–18 hodin s výjimkou čtvrtka, kdy je prodloužená „otevíračka“ do 19 hod (pondělí a úterý zavřeno).

Jaromír Funke, Akt/Nude, 1939, fotografie na papíře 414 x 500 mm, foto: archiv MG
Jaromír Funke, Akt/Nude, 1939, fotografie na papíře 414 x 500 mm, foto: archiv MG

V budově Uměleckoprůmyslového muzea na Husově 14 v Brně pak již od října najdete druhou výstavu: Fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka. Opět citujeme z materiálu pořadatele:

Na výstavě Fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka se zájemci o současné umění 
a fotografii přesvědčí, že i retrospektiva může být sestavena výhradně z nových děl. Právě ta v období od března do srpna 2013 autoři pořídili speciálně pro tuto výstavu v Moravské galerii v Brně. Pro tvorbu Lukáše Jasanského a Martina Poláka je příznačné, že už na začátku své dráhy přehodnotili české způsoby užívání fotografie a v každé své práci znovu definují svá východiska.

Fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka můžete zhlédnout až do 5. ledna 2014, otevřeno je středa až neděle 10–18 hodin s výjimkou čtvrtka, kdy je prodloužená „otevíračka“ do 19 hod (pondělí a úterý zavřeno).

Pohled do výstavy Fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka | Foto archiv MG
Pohled do výstavy Fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka | Foto archiv MG
Na Slovensku je dobře…

Na závěr ještě dva tipy ze zahraničí, považujete-li tedy Slovensko za cizinu. Listopad je tradičně ve znamení bratislavského Měsíce fotografie. Letos už po třiadvacáté objevíte v mnoha galeriích po celé Bratislavě díla českých, slovenských, ale i zahraničních fotografů zvučných jmen, plus několik workshopů a také portfolio review. Podrobné informace o 23. Měsíci fotografie v Bratislavě hledejte zde.

Mesiac fotografie Bratislava 2013

V Bratislavě ale také v listopadu probíhá již po třetí souběžně s Měsícem fotografie OFF festival, orientovaný více na mladé tvůrce, ale zároveň také tematicky zaměřený. Letošní ročník se ponese v duchu Generace Y – více na webu OFF festivalu.

OFF festival se koná v Pisztoriho paláci (Štefánikova 25, Bratislava) do 29. listopadu.

OFF festival Bratislava 2013


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *