Lineární manuální zaostřování pro další tři objektivy NIKKOR Z

Pro další tři objektivy NIKKOR Z uvolnil Nikon nový firmware, který umožňuje manuální zaostřování lineárním posunem ostřicích členů vůči otáčení zaostřovacího prstence. Jedná se o základní zoom NIKKOR Z 24–70 mm f/2,8 S, světelnou padesátku NIKKOR Z 50 mm f/1,2 S a makroobjektiv NIKKOR Z MC 105 mm f/2,8 VR S. Jde o velmi důležitou funkci pro pokročilé videokameramany, který chtějí využívat manuální ostření stejným způsobem, jak byli zvyklí u manuálních objektivů s mechanickým přenosem ostření.

Lineární manuální zaostřování pro další tři objektivy NIKKOR Z

Objektivy NIKKOR Z zaostřují pomocí krokových motorků bez ohledu na to, zdali zvolíte automatické nebo manuální zaostřování. V prvním případě o pohybu optických členů, které zajišťují zaostřování, rozhoduje fotoaparát; ve druhém fotograf – otáčením ostřicího prstence. Ten ale není mechanicky spřažený se zaostřovacími prvky objektivu, nýbrž jen předává pokyny stejným ostřicím motorkům jako v případě autofokusu.

Až doposud takto konstruované objektivy v případě manuálního ostření využívaly algoritmus, který „bral v úvahu“ kromě úhlu pootočení ostřicího kroužku také rychlost otáčení. Čím rychlejší pootočení, tím větší posun ostřicích prvků a tedy i větší přeostření. S tímto algoritmem ale bohužel není dost dobře možné manuálně ostřit lineárně, ať už ručně, nebo například pomocí follow focusu.

Lineární manuální zaostřování pro další tři objektivy NIKKOR Z

Nový firmware umožňuje uživatelskou volbu mezi stávajícím algoritmem přenosu pohybu ostřicího prstence na zaostřovací motorky, nebo lze nastavit lineární posun, kdy při stejném pootočení prstence optika vždy shodně zaostří bez ohledu na rychlost pootočení. 

U této funkce si dokonce můžete zvolit rozsah úhlu pootočení – délku dráhy ostřicího kroužku, odpovídající zaostření od nejkratší vzdálenosti do nekonečna. Požadujete-li pomalý a precizní pohyb MF kroužku a tedy i zaostřování, nastavíte delší dráhu (větší úhel), a naopak, pokud potřebujete zaostřovat rychle krátkými pohyby, zvolíte kratší dráhu ostřicího kroužku.

Nastavení lineárního zaostřování i s úhlem pootočení zaostřovacího prstence
Nastavení lineárního zaostřování i s úhlem pootočení zaostřovacího prstence

Je to super! Nakonec pomocí elektronických technologií dokážeme perfektně simulovat manuální zaostřování mechanických objektivů, a navrch ještě i zvolit délku chodu MF prstence podle vlastních preferencí.

Nová aktualizace firmwaru umožňuje také zaměnit funkce ostřicího a multifunkčního kroužku na objektivu – což se leckomu může také hodit.

Funkce lineárního ostření je dostupná s fotoaparáty Nikon Z 9 (počínaje firmwarem fotoaparátu „C“ verze 2.00), Nikon Z 7II (počínaje firmwarem fotoaparátu „C“ verze 1.40) a Nikon Z 6II (počínaje firmwarem fotoaparátu „C“ verze 1.40).

Lineární manuální zaostřování pro další tři objektivy NIKKOR Z


Aktualizace pro jednotlivé objektivy stahujte v Centru stahování na webu Nikonu:

NIKKOR Z MC 105mm f/2,8 VR S – firmware verze 1.10
NIKKOR Z 24–70 mm f/2,8 Sfirmware verze 1.20
NIKKOR Z 50 mm f/1,2 Sfirmware verze 1.10

Lineární manuální zaostřování pro další tři objektivy NIKKOR Z

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *