Líbánky s Nikonem. V kinech od 22. srpna

Pochybuji, že existuje někdo, kdo by neznal režiséra Jana Hřebejka a jeho nezapomenutelné filmy Pupendo, Musíme si pomáhat nebo třeba Šakalí léta či Horem pádem. Ale také Kawasakiho růže a Nevinnost, které tvoří volnou trilogii s novým filmem Líbánky, jehož generálním partnerem je právě společnost Nikon. Kromě toho se fotoaparáty Nikon D800 využily také k natáčení filmu o filmu.

Foto z natáčení filmu Líbánky
Foto z natáčení filmu Líbánky

Líbánky jsou pokračováním dlouholeté spolupráce autorsko-režisérského tandemu Petra Jarchovského s Janem Hřebejkem a již po čtvrté spojují režiséra Hřebejka s jednou z nejobsazovanějších domácích hereček Aňou Geislerovou v hlavní roli novomanželky Terezy. Protějškem Terezy je ve filmu Stanislav Majer (hrál například také v Hřebejkově filmu Odpad město smrt), třetí klíčovou postavu Jana Bendy ztvárnil Jiří Černý. K samotnému ději říkají tvůrci toto:

Líbánky se odehrávají v čase dvou dnů svatební oslavy. Nevěsta a ženich tvoří půvabný pár, navzdory tomu, že oba již prošli manželskou zkušeností a odnesli si z ní své šrámy. Tereza zklamané srdce, Radim dospívajícího syna. Jsou však odhodláni zkusit to znovu, jsou přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. A zdá se, že svatební oslavy, které probíhají v prosluněném dni v rodinném kruhu v sídle nevěstiných rodičů obklopeném romantickou krajinou, budou skutečně nejkrásnějším začátkem společného života. Ovšem… kdyby se na svatební hostině náhle neobjevil nezvaný host.

Jan Benda si brzy získává náklonnost přítomných. Maminky i tetičky mu podstrojují, muži mu bodře nalévají. Kdo to však vůbec je? A odkud se vzal? Je to jen neškodný vetřelec, který se obvykle vmísí do davu s cílem zadarmo se najíst? Nebo se vynořil z minulosti někoho ze svatebčanů? A koho? S Janem Bendou u svatebního stolu dostává romantika trhliny. Toho chlápka je třeba dostat co nejrychleji pryč. Některá tajemství by prostě neměla být prozrazena!

Foto z natáčení filmu Líbánky
Foto z natáčení filmu Líbánky
Na konci prázdnin do kina

Jan Hřebejk obdržel za Líbánky na nedávném 48. karlovarském filmovém festivalu cenu za režii, kritiky jsou zatím poněkud rozpačité zejména z druhé poloviny filmu. Nicméně pokud jste nebyli ve Varech, dojem si brzy budete moci udělat sami – v kinech se Líbánky objeví koncem léta, od 22. srpna. Na Slovensku se premiéra uskuteční o týden později, 29. srpna.

Líbánky

Scénář: Petr Jarchovský
Režie: Jan Hřebejk
Kamera: Martin Štrba
Hudba: Aleš Březina
Střih: Alois Fišárek

V hlavních rolích

Tereza: Aňa Geislerová
Radim: Stanislav Majer
Benda: Jiří Černý
Renata: Kristýna Fuitová
Milan: David Máj
Karel: Jiří Šesták
Marie: Jana Radojčičová
Dominik: Matěj Zikán
Stanislav: Vlastimil Dušek
Ivana: Eva Kukučková

Generální partner filmu: Nikon


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *