LEDové světlo pro video. A náhražka blesku k tomu

Když jsem nedávno „listoval“ webem italské firmy Manfrotto, známého výrobce stativů, zaujala mě nabídka nových produktů pro DSLR video (nebo obecně natáčení videa). V Manfrottu zjevně naprosto přesně pochopili směrování trhu, prolínání fota s videem, a neváhali připravit produkty specializované pro tento zajímavý segment. Já jsem nezaváhal také a do testu jsem zapůjčil neobvyklá videosvětla.

Jen houšť ledek!

Zapomeňte na žárovky, ty nám beztak úředníci Evropské unie zakázali, řeč ale nebude ani o halogenkách či zářivkách. Kompaktní videosvětla řady Manfrotto Led Light využívají sestavy vysocesvítivých LED diod s teplotou chromatičnosti 5 600 K – tedy barvou denního světla. Podle jejich počtu rozeznáváme čtyři základní druhy, které se pak logicky liší i rozměry. LEDky nemusíte počítat, stačí číslo označení světla podělit deseti. Nejmenší model ML120 tedy má 12 diod, ML240 disponuje dvojnásobkem, 36 LEDek má ML360 a nejhustěji je těmito světelnými zdroji osazen nejvyšší model ML840, který má celkem 84 LED diod.

Top model Manfrotto ML840H Maxima je zároveň také největším LED světlem s rozměry „reflektoru“ 12 × 7 cm

Zatímco nejmenší typy ML120 a ML240 představují „obyčejná“ videosvětla s regulátorem intenzity na boku těla (model ML120 má pouze vypínač ON/OFF), druhý nejvyšší typ ML360 je již vyráběn ve třech modifikacích. Jednak opět „obyčejné“ světlo s regulátorem intenzity, za druhé model ML360H neboli hybrid – to je světlo s přidanou funkcí blesku (viz dále v článku) – a nakonec typ ML360HP, který má ještě navíc možnost použití zásuvných filtrů. I k tomu se ještě dostaneme. Nejvyspělejší světlo ML840H pak má stejné možnosti jako ML360HP, pouze písmeno P v označení někdo zapomněl uvést… Pro rychlou orientaci uvádíme základní technická data v tabulce:


* kromě modelů ML360HP a ML840H

Příjemný blesk

Všechna LED videosvětla se na fotoaparát nebo videokameru připevňují do sáněk na blesk, podobnou drážku mají samotná světla na jedné delší a jedné kratší straně. To umožňuje v případě potřeby tyto světelné zdroje umístit na výšku, co je ale důležitější, lze je spojovat vzájemně mezi sebou. Tím jednak zvyšujete výkon, ale také se zvětšuje plocha svítidla, což je důležité pro rovnoměrné nasvícení scény. Nejvyšší modely ML360HP a ML840H pak mají upevňovací mechanismus doplněn kloubem, umožňujícím naklápění světla v jedné ose. Všechna světla pak také lze připevnit na stativ pomocí obvyklého ¼” závitu.

Velmi mile mě překvapila funkce blesku, kterou mají modely s označením H za číslem, byť na úvod je třeba předeslat, že jde o doplňkovou funkci pro občasné využití při natáčení videa – nikoliv náhražku systémového fleše. Světlo jednoduše propojíte dodávaným káblíkem s X-konektorem na těle fotoaparátu (u DSLR, které X-kontakt nemají, lze použít redukci do sáněk).

Blesk v tomto podání samozřejmě nemá žádnou automatiku, expozici je třeba „ladit“ clonou, nicméně světlo je – alespoň u největšího modelu ML840H – příjemně měkké a výkon stačí zhruba na vzdálenost 1,5 m při cloně F4 a ISO 400. Posuďte sami na ukázce pořízené právě s těmito hodnotami.

S filtry na žárovky

Verze videosvětel Manfrotto označené písmenem H mají na boku krycího akrylátového skla drážku, do níž je možné zasunout dodávané filtry. Barevně neutrální fólie má za úkol světlo rozptýlit, což se jí daří spíše jen málo znatelně, ale zato za cenu ztráty zhruba 1 EV. Další dvě nahnědlé fólie pak mají za úkol vyvážit LEDkové světlo s „přirozeným“ osvětlením v lokacích osvětlených teplými žárovkami.

Světlo na kontaktní vzdálenost

V redakci Nikonblogu jsme zkoušeli zejména typ ML360 a samozřejmě nejvyšší model ML840H. Menší typy, určené podle výrobce pro nezrcadlovky či kompakty, nejsou vzhledem ke svému výkonu a vyzařovacímu úhlu nejvhodnější pro vážnou práci, „třistašedesátka“ i ML840H však kus světla vydají. My jsme vyzkoušeli dvě modelové situace: V relativně dostatečné hladině přirozeného osvětlení jako přisvětlení v protisvětle a při nedostatečném umělém světle jako de facto hlavní reflektor. Oboje jsme natáčeli na vzdálenost asi 1,5 m – tedy odstup běžný například při natáčení rozhovorů apod.

Model ML360 poskytuje na vzdálenost 1,5 m nárůst světla cca o 1 EV, můžete si tedy dovolit o jednu clonu více zaclonit nebo například o 1 EV snížit ISO. Vyjasnění stínů funguje výborně i při ISO 100. To stejné lze konstatovat u typu ML840H s tím rozdílem, že je dvakrát výkonnější a větší plocha svítidla také poskytuje o něco měkčí světlo.

Nikonblog doporučuje

Jediné, co mě na konstrukci těchto světel překvapilo, jsou LED diody namontované na černém pozadí. U svítidla bych očekával stříbrnou nebo jinou leštěnou plochu, která bude vyzářené světlo lépe odrážet dopředu. Je sice pravda, že LEDky mají každá jakýsi svůj reflektor s optikou, ale i tak, každý „kousek“ světla navíc je dobrý. Také bych si – být výrobcem – vsadil raději na AA akumulátory místo mikrotužkovek AAA. Do těla světel by se AA vejít měly v pohodě a kapacita, kterou oproti AAA akumulátorům disponují, je mnohem vyšší.

Nicméně tak či tak jde o zajímavý produkt, či přesněji produktovou řadu, kterou mnozí fotoamatéři, ale i poloprofesionálové koketující s DSLR videem jistě rádi využijí. Světla jsou kompaktní, přenosná, cenově ve své kategorii také nijak „neurazí“. Velmi zajímavá je možnost vzájemného spojování světel a funkce blesku také není k zahození.

Zdroj: Hama, Brno, www.manfrotto-foto.cz

Sdílej

4 komentáře

  1. Bohužel vás musím zklamat – naše kapacita je velmi omezená a máme mnoho jiné práce nežli srovnávat dva téměř identické produkty :)

  2. koupil jsem si Amarana, myslel jsem si že to bude konečně to pravé, ale byl jsem dost zklamanej, je to takové „čínské“ jako jo, svítí to, ale po tom co jsem si měl možnost vyzkoušet právě Manfrotto Maxima, tak jsem rozhodnut prodat Amarana a získat konečně něco co se mi nejen líbí, ale taky dobře funguje!
    pokud člověk chce jen nej cenu, tak pak jsou i levnější diody než Amarana, ale pokud někdo chce kvalitní světlo a hlavně spolehlivé příslušensví tk myslím že je jasná volba Manfrotto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *