„Lausitz jedenácti“ – nová výstava v Nikon Photo Gallery

Ve čtvrtek 4. června 2015 otevírá Nikon Photo Gallery pro veřejnost novou výstavu, tentokrát s poněkud záhadným názvem Lausitz jedenácti. Lausitz, česky Lužice v bývalém východním Německu (neplést s obcí Lužice na Hodonínsku), respektive velká část regionu Lužicka, byla za bývalého režimu „jedním velkým hnědouhelným dolem“. Jak se můžete dozvědět v článku na webu iuhli.cz, na ploše o rozloze osmdesát krát pětatřicet kilometrů tu po neefektivní těžbě zůstaly pouze obří jámy. Základem revitalizace tohoto zpustošeného území se stalo zatopení jam po povrchové těžbě vodou a vytvoření turisticky a volnočasově zajímavé lokality.

A co má tento bohulibý projekt společného s fotografií? Na podzim roku 2012 pozvala IBA (mezinárodní organizace Internationale Bauausstellung Fürst-Pückler-Land) jedenáct známých fotografů z Francie, Itálie, České republiky, Polska, Německa a Slovenska, aby zachytili změny, které se v této krajině udály.

Výstava „Lausitz jedenácti“ v Nikon Photo Gallery
Lausitz jedenácti/Lausitz by eleven | Ester Havlová Geierswalde, 2012 | www.esterhavlova.cz

 

Tisková zpráva k výstavě dále uvádí:

 

Toto mapování měnící se krajiny začalo prvním workshopem v roce 2001, další následovalo v roce 2006 a v září 2012 se uskutečnilo třetí, a to poslední. Všichni pozvaní autoři z celé Evropy jsou ve své domovské zemi uznávanými fotografy a rozsah jejich práce pokrývá širokou škálu oblastí fotografie. Na všechny proměna rozsáhlého území velmi zapůsobila – a to jak samotná zraněná krajina, tak obnovovací procesy organizace IBA i obyvatel regionu.

Transformační proces v těžbou poničeném území Lužicka a jeho rozmanitost v oblasti architektury a krajiny se staly ústředním tématem všech workshopů. Poslední workshop neměl být inscenací situace před a po, ale spíše interpretací současného stavu: nový obraz znovuzrozené rozkvétající krajiny jako reflexe po jedenácti letech.

Každý z fotografů přistoupil k území svým osobitým způsobem. Autem, pěšky, na kole nebo v malé skupině. A to vše v Lužici, kterou ukázali v tom nejlepším světle. Napětí, které je vytvořeno fotografiemi v této expozici, je výsledkem vzájemného působení jednotlivých snímků mezi sebou. Každý, kdo tuto oblast nezná, si na základě vystavených fotografií může odnést malý kousek Lužice – země, která díky IBA Fürst-Pückler-Land znovu vzkvétá. Přičemž je to vždy pohled individuální, subjektivní, zachycený prostřednictvím fotoaparátu umělce.

Na výstavě se představí fotografové: Uwe Jacobshagen – Německo, Jochen Ehmke – Německo, Ester Havlová – Česká republika, Norbert Kaltwaßer – Německo, Thomas Kläber – Německo, Marek Maruszak – Polsko, Jürgen Matschie – Německo, Anton Sládek – Slovensko, Peter Thieme – Německo, Roberta Valerio – Itálie a Pierre Vallet – Francie.


Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 4. 6. do 19. 7. 2015


Výběr fotografií z výstavy „Lausitz jedenácti“

Sdílej

Jeden komentář

  1. Vážení přátelé a příznivci dobré fotografie,
    dovoluji si Vás pozvat na besedu v galerii, kterou povedu u příležitosti výstavy Lausitz jedenácti. Uskuteční se 18. června v 18 hodin a účast přislíbil i Peter Thieme, autor z Německa.

    Budu se na Vás těšit, zvláště na ty co se nemohli zúčastnit vernisáže :-)
    Ester Havlová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *