Lastolite HaloCompact – odrazné desky do kapsy

Odrazná deska. Asi nejjednodušší fotografické příslušenství, které však udělá mnohdy neocenitelnou práci. Odrazné desky si můžete sami vyrobit, v nouzi lze improvizovat s čímkoliv, co odráží světlo, a stejně tak je možné odrazné desky v různých tvarech a velikostech koupit. O použití odrazných desek jsem ostatně psal na Nikonblogu už před lety zde. V tomto článku jsou představené dnes už dá se říci klasické, komerčně vyráběné kulaté odrazné desky, které se skládají díky rámečku z pérové oceli. Firma Lastolite, respektive tato značka, patřící už nějaký čas pod křídla koncernu Manfrotto, má ve svém portfoliu taktéž tento typ „odrazek“, ale kromě toho nabízí také několik specialit. Mezi ně patří velmi zajímavý systém Lastolite HaloCompact – pojďme se na něj podívat podrobněji. 

Lastolite HaloCompact | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto
Lastolite HaloCompact | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto

Trubičky na gumičce

Pokud používáte odrazné desky v ateliéru, můžete si je vyrobit třeba z polystyrenových ploten (a že to tak mnozí fotografové dělají). Když ale vyrážíte do terénu, požadujete… skladnost. Ony výše zmíněné „pérové“ odrazné desky se sice složit dají, pořád to ale není věc do kapsy. Lastolite HaloCompact do kapsy je :-) Vtip je v tom, že rám o průměru 85 cm, tvořený hliníkovou trubičkou, přesněji jejími segmenty, se skládá jako slepecká hůl. A odrazná či rozptylná tkanina je na něm „nacvaknutá“ pomocí plastových háčků. Jednoduché, ale vysoce funkční… a ve složeném stavu se skutečně vejde do větší kapsy.

Lastolite HaloCompact | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto
Lastolite HaloCompact | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto
Složený Lastolite HaloCompact v pouzdru o průměru 6,5 cm, délce 27 cm a hmotnosti 335 gramů | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto
Složený Lastolite HaloCompact v pouzdru o průměru 6,5 cm, délce 27 cm a hmotnosti 335 gramů | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto

I na tak jednoduché konstrukci se ale dá udělat ještě malé vylepšení. Tím je plastová rukojeť – tvořící zároveň spojku rámečku – usnadňující manipulaci s odraznou deskou jednou rukou. Téměř metrový průměr už přece jenom představuje velkou plochu, a ona rukojeť držení výrazně pomáhá. Navíc je opatřená standardním stativovým závitem (1/4″), díky němuž se nemusíte spoléhat na asistenty, protože odraznou desku jednoduše připevníte k běžnému stativu. Tato nenápadná malá mosazná vložka se závitem je možná ještě větší bonus než samotná rukojeť rámečku.

Rukojeť rámečku se stativovým závitem | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto
Rukojeť rámečku se stativovým závitem | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto

Letošní móda – proužky

Lastolite HaloCompact není úplnou novinkou – tento systém byl představený na konci roku 2018, nicméně pouze se dvěma nejpoužívanějšími výplněmi: Oboustrannou odraznou tkaninou stříbrná/bílá (Reflector Silver/White) a difuzérem, tedy rozptylnou tkaninou (Diffuser 2 stop). Zhruba před měsícem byly ale uvedeny na trh další dvě tkaniny, které představují tak trochu „punkový“ přístup vývojářů. Což prosím berte jako můj kompliment kreativitě tvůrců :-) 

Zatímco běžné „odrazky“ mívají takříkajíc plnou plochu, výplň s názvem Sunlite/SoftS (soft silver) je sice ve smyslu kompaktnosti tkaniny také plná, nicméně zároveň je… pruhovaná. Na stříbrném podkladu strany Sunlite jsou natištěné (nebo jinou technologií nanesené) tenké zlaté proužky. Proto název sun a lite čili volně přeloženo jemné slunce. Logické je, že světlo, odražené od této plochy, poskytuje lehce teplé zabarvení. Ideální využití pro romantické portréty. Druhá strana této výměnné tkaniny je taktéž pruhovaná, tentokrát jsou zde ale stříbrné proužky na bílém podkladu. Tudíž taková soft verze klasické stříbrné odrazné plochy pro decentní přisvětlování.

Detaily obou stran výplně Sunlite/SoftS | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto
Detaily obou stran výplně Sunlite/SoftS | Zdroj foto Lastolite/Manfrotto

Husarský kousek se ovšem výrobci podařil u výplně s názvem Difflector, což je difuser (rozptylka) a reflektor (odrazka) v jednom. To jde? Překvapivě jednoduše. Klíčové slovo je opět: proužky. V Lastolitu nanesli na jednu stranu poloprůhledné tkaniny (tedy rozptylky) lesklé stříbrné proužky. Ty zajišťují odrážení světla, ke kterému menší měrou přispívá také bílá barva podkladové látky. No a když ji otočíte na druhou stranu a dáte před světelný zdroj, funguje to jako rozptylná deska. Pecka!

HaloCompact v praxi

Složení, stejně jako rozložení rámečku, je otázkou několika sekund práce, nacvaknutí (stejně jako vycvaknutí :-)) odrazné, rozptylné či kombinované tkaniny, pak zabere stejný zanedbatelný čas. Plastová rukojeť vám – v případě, že desku držíte v ruce – dává kromě dobré ergonomie ještě jeden bonus navíc. Máte volnou druhou ruku. Což jednak znamená, že při troše šikovnosti si může tyto odrazné desky obsluhovat fotograf sám, anebo, pokud máte asistenta, jej jednoduše využijete k další činnosti navíc. Ve druhé ruce vám může držet třeba hrnek s kávou nebo vyřizovat objednávky od klientů ;-)

Lastolite HaloCompact v improvizované studiové praxi. Jako „držák“ výborně posloužil stativ Manfrotto Befree GT XPRO s možností rychlého „položení“ středového sloupku
Lastolite HaloCompact v improvizované studiové praxi. Jako držák výborně posloužil stativ Manfrotto Befree GT XPRO s možností rychlého položení středového sloupku

Díky stativovému závitu v rukojeti si ale vystačíte sami kdykoliv, tedy pokud máte po ruce zbytnou trojnožku s běžnou stativovou hlavou. To osobně považuji za velké plus, protože jak známo, volných rukou nikdy není dost. Jediným nepřítelem vám tedy bude silný vítr, ale ten vadí všem odrazným deskám nemalé velikosti bez rozdílu konstrukce či výrobce.

Musím suše konstatovat, že zejména dvě novinky, výše zmíněné tkaniny Sunlite/SoftS a Difflector, představují skutečně zajímavou a hlavně funkční inovaci ve světě odrazných desek. Odraznou stranu Difflectoru jsem použil na portrét svého mladšího syna s názvem „Pubertální mladík nad věcí“ :-) Stíny středně ostrého slunečního světla Difflector pěkně vysvítil, jen ten jeho odraz v brýlích se mně nechtělo retušovat. Ale možná to ještě udělám…

„Pubertální mladík nad věcí“ – foto s Difflectorem (odrazná strana)
„Pubertální mladík nad věcí“ – foto s Difflectorem (odrazná strana)
„Pubertální mladík nad věcí“ – bez Difflectoru
„Pubertální mladík nad věcí“ – bez Difflectoru
„Pubertální mladík nad věcí“ – backstage foto před tím, než připlul „polorozptylný“ mrak
„Pubertální mladík nad věcí“ – backstage foto před tím, než připlul „polorozptylný“ mrak

Základní technické parametry

Průměr rám/tkanina: 85/82 cm
Velikost a hmotnost – složená: průměr 6,5 cm, délka 27 cm, hmotnost 335 g

Doporučené prodejní ceny

Rám + 1 tkanina: 2 170 Kč
Pouze tkanina: 960 Kč

Zdroj

Stedis.cz

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *