Láska na první pohled? Nikon Z7 poprvé v ruce

V rámci celosvětového uvedení nového konceptu Nikon Z, uspořádala včera společnost Nikon v Praze tiskovou konferenci, na které se mohli zástupci odborných médií nejen seznámit s novými mirrorlessy, ale také si je osahat. Sahal jsem také :-)

Nikon Z7
Nikon Z7
Skvělé držení

Na tiskovce byl fyzicky přítomný pouze Nikon Z7, ale vzhledem k tomu, že spolu se Z6 se jedná o shodná těla, budu psát v množném čísle. Nejprve k reálným rozměrům a hmotnosti. Rozhodně se nejedná o žádnou kapesní „krabičku na mýdlo“, jde o poctivé foťáky, které jsou ovšem pořád menší než jakákoliv fullframová zrcadlovka Nikonu. Možná více než rozměry, je v ruce znát malá hmotnost „Zetka“ (675 g) – samozřejmě v pozitivním slova smyslu.

Bylo to už víceméně jasné z dostupných produktových fotografií, praxe to jen potvrdila. O čem je řeč? O ergonomii držení. Nikony Z se díky mohutnému gripu drží naprosto luxusně – v tomto ohledu se mohou směle měřit s jakoukoliv profesionální DSLR. Totéž beze zbytku platí o dostupnosti ovládacích prvků vyvedených vně těla. Nikon se zkrátka nezapře.

Nikon Z7
Nikon Z7
Pohlédněte do hledáčku

Odchovaný na zrcadlovkách jsem byl popravdě nejvíce zvědavý na pohled do elektronického hledáčku. A první dojem? Výborný! Zvětšení 0,8× představuje „kino“ velikosti obrazu profesionálních zrcadlovek. Ani s brýlemi jsem neměl sebemenší problém. Obraz je díky vysokému rozlišení velmi jemný a ostrý, obnovovací frekvence naprosto dostačující – hledáček v pohodě „stíhá“ i rychlé švenkování. Po chvíli jsem se také odebral do temných zákoutí, abych zjistil, jak se EVF hledáček chová ve špatném osvětlení. Skvěle! Displej nešumí, obraz je jasný a čistý stejně jako na dobrém světle. Dokonce si troufám předvídat, že právě ve špatných světelných podmínkách bude EVF hledáček odvádět lepší práci nežli klasická „optika“ zrcadlovek – díky elektronickému vyjasnění uvidíte zkrátka lépe.

Mimochodem, na elektronickém zobrazovači Nikonů Z je také zajímavé, že kromě obvyklých „doplňkových“ informací, jako je například možnost zobrazení reálného histogramu, má stavové řádky dva – jeden klasicky dole a druhý užší ještě i na horním okraji. Displej má čtvercovější poměr stran nežli výsledná fotografie, takže stavové řádky samozřejmě nezasahují do obrazu v hledáčku. Jeho pokrytí je tedy vždy stoprocentní.

Srovnání Nikonu Z7 s malou fullframovou zrcadlovkou Nikon Df
Srovnání Nikonu Z7 s malou fullframovou zrcadlovkou Nikon Df
Tichošlápek

A nyní už jen telegraficky: Závěrka má příjemně utlumený chod, pokud přepnete na elektronickou, je fotografování zcela bezhlučné. Žádné „doprovodné zvuky“ nevydává ani autofokus objektivů (k vyzkoušení byl zoom 24–70 mm a pevné 35mm sklo), Nikon Z tedy dokáže být naprosto tichý. Což se v mnoha situacích velmi hodí.

Na přesnější hodnocení autofokusu je po několika snímcích na tiskové konferenci ještě příliš brzy, nicméně první pohled je veskrze pozitivní. Reakce AF na namáčknutí spouště je okamžitá, foťák neotálí ani se samotným přeostřením. Pumpování autofokusu jsem nezaznamenal – aparát i ve zhoršených světelných podmínkách jednoduše zaostří na zvolené místo a hotovo. No a pokrytí obrazovými body v hledáčku je prostě luxusní. Exaktně jde sice o 90 % v obou směrech, nicméně pocitově máte ostřicí body jednoduše po celém obrazu…

Tolik krátké první osahání nového Nikonu Z7. Podrobná recenze bude následovat hned, jak se ke mně tento fotoaparát dostane na delší dobu. V ČR jsou zatím pouhé dva kusy a zájem je obrovský, takže vydržte prosím.


Související články

Nikon Z na scéně! Špičkové fullframové mirrorles fotoaparáty právě přichází


Sdílej

2 komentáře

  1. ´Zetek´ je teď všude plno, zajímavá je i mapa objektivů na další léta, ale nikde se nezmiňuje, zda Nikon zbaví zrcátka i DXko, případně kdy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *