Krajina Tomáše Morkese v Nikon Photo Gallery

Zatímco jste mohli ještě naposledy minulou neděli zhlédnout v pražské Nikon Photo Gallery výstavu Pražský chodec Jiřího Všetečky, už zítra, ve čtvrtek 21. 7. 2016, se otevírá nová expozice – snímky fotografa Tomáše Morkese s názvem Světlo v krajině.

Krajina Tomáše Morkese v Nikon Photo Gallery
TOMÁŠ MORKES – Světlo v krajině © Česká republika – Krušné hory / Czech Republic – Ore Mountains
Tisková zpráva

Nikon Photo Gallery uvádí od 21. července 2016 pro veřejnost výstavu českého fotografa Tomáše Morkese Světlo v krajině.

Tomáš Morkes začal fotografovat již ve svých 11 letech a základům fotografie ho učil jeho dědeček, se kterým společně vyráželi fotografovat starou Prahu. Později působil v teplickém fotoklubu BONEX, kde získával nové zkušenosti od starších fotografů. S tímto fotoklubem se zúčastnil řady výstav a soutěží po celé republice. Fotografoval na diapozitivní i černobílé filmy. Po roce 1989 se fotografování věnoval jen příležitostně a vrátil se k němu až koncem 90. let minulého století. V té době mu přestala vyhovovat kvalita kinofilmů a tak v roce 2001 začal používat střední formát, díky kterému si oblíbil čtvercovou fotografii.

V tu dobu však nastala éra digitálních fotoaparátů, jejichž kvalita neustále narůstala a tak v roce 2005 Tomáš přešel definitivně na snímání digitální zrcadlovkou Nikon. Této značce zůstal věrný dodnes, především z důvodu špičkového dynamického rozsahu čipu. V současnosti fotografuje s modelem Nikon D610 v kombinaci s jeho nejoblíbenějším objektivem AF-S Nikkor 16–35 mm F4G ED VR.

Krajina Tomáše Morkese v Nikon Photo Gallery
TOMÁŠ MORKES – Světlo v krajině © Česká republika – Tiské stěny / Czech Republic – Silents Walls

Fotografování je pro Tomáše Morkese nádherným způsobem relaxace. Nejraději fotografuje krajinu na začátku nebo na sklonku dne, kdy na ni dopadají první nebo poslední sluneční paprsky a vytvářejí tak malebnou atmosféru, která se promítá do jeho obrazů. Je zastáncem teorie, že fotografie je hlavně o dobrém světle a kompozici. Rád fotografuje i lesní zátiší. Jeho nejoblíbenějším tématem je černobílá minimalistická fotografie, kde klade důraz na jednoduchost, kompozici a linie.

„Tomáš Morkes je autorem patřícím do současné moderní vlny krajinářské černobílé fotografie, využívající dlouhé expoziční časy a silné šedé filtry k navození a podtržení dojmu nekonečnosti času a prostoru,“ charakterizuje autora Stanislav Pokorný, kurátor Nikon Photo Gallery.

Krajina Tomáše Morkese v Nikon Photo Gallery
TOMÁŠ MORKES – Světlo v krajině © Dolomity – Alpe di Siusi / The Dolomites – Alpe di Siusi

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 21. 7. do 4. 9. 2016


Fotografie Tomáše Morkese

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *