Krajina Tomáše Morkese v Nikon Photo Gallery

Zatímco jste mohli ještě naposledy minulou neděli zhlédnout v pražské Nikon Photo Gallery výstavu Pražský chodec Jiřího Všetečky, už zítra, ve čtvrtek 21. 7. 2016, se otevírá nová expozice – snímky fotografa Tomáše Morkese s názvem Světlo v krajině.

Krajina Tomáše Morkese v Nikon Photo Gallery
TOMÁŠ MORKES – Světlo v krajině © Česká republika – Krušné hory / Czech Republic – Ore Mountains
Tisková zpráva

Nikon Photo Gallery uvádí od 21. července 2016 pro veřejnost výstavu českého fotografa Tomáše Morkese Světlo v krajině.

Tomáš Morkes začal fotografovat již ve svých 11 letech a základům fotografie ho učil jeho dědeček, se kterým společně vyráželi fotografovat starou Prahu. Později působil v teplickém fotoklubu BONEX, kde získával nové zkušenosti od starších fotografů. S tímto fotoklubem se zúčastnil řady výstav a soutěží po celé republice. Fotografoval na diapozitivní i černobílé filmy. Po roce 1989 se fotografování věnoval jen příležitostně a vrátil se k němu až koncem 90. let minulého století. V té době mu přestala vyhovovat kvalita kinofilmů a tak v roce 2001 začal používat střední formát, díky kterému si oblíbil čtvercovou fotografii.

V tu dobu však nastala éra digitálních fotoaparátů, jejichž kvalita neustále narůstala a tak v roce 2005 Tomáš přešel definitivně na snímání digitální zrcadlovkou Nikon. Této značce zůstal věrný dodnes, především z důvodu špičkového dynamického rozsahu čipu. V současnosti fotografuje s modelem Nikon D610 v kombinaci s jeho nejoblíbenějším objektivem AF-S Nikkor 16–35 mm F4G ED VR.

Krajina Tomáše Morkese v Nikon Photo Gallery
TOMÁŠ MORKES – Světlo v krajině © Česká republika – Tiské stěny / Czech Republic – Silents Walls

Fotografování je pro Tomáše Morkese nádherným způsobem relaxace. Nejraději fotografuje krajinu na začátku nebo na sklonku dne, kdy na ni dopadají první nebo poslední sluneční paprsky a vytvářejí tak malebnou atmosféru, která se promítá do jeho obrazů. Je zastáncem teorie, že fotografie je hlavně o dobrém světle a kompozici. Rád fotografuje i lesní zátiší. Jeho nejoblíbenějším tématem je černobílá minimalistická fotografie, kde klade důraz na jednoduchost, kompozici a linie.

„Tomáš Morkes je autorem patřícím do současné moderní vlny krajinářské černobílé fotografie, využívající dlouhé expoziční časy a silné šedé filtry k navození a podtržení dojmu nekonečnosti času a prostoru,“ charakterizuje autora Stanislav Pokorný, kurátor Nikon Photo Gallery.

Krajina Tomáše Morkese v Nikon Photo Gallery
TOMÁŠ MORKES – Světlo v krajině © Dolomity – Alpe di Siusi / The Dolomites – Alpe di Siusi

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 21. 7. do 4. 9. 2016


Fotografie Tomáše Morkese

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *