Klíčové slovo: #bokeh. NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena se představuje

Dokonalá reprodukce neostrých míst obrazu čili luxusní bokeh, absence sagitální komy (tzv. „kočičí oči“), minimalizovaná vinětace a další optické vady, plus pochopitelně řezavá ostrost tam, kde obraz ostrý být má – to bylo záměrem vývojářů Nikonu při navrhování nového FX objektivu pro Nikony Z – NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena. Ten právě dnes zažívá svou světovou premiéru…

NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena na těle Nikon Z 8
NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena na těle Nikon Z 8

Král je mrtev… 

Plena? Co to má být? „Po objektivu Noct jde o teprve druhý objektiv v historii firmy Nikon, který má své zvláštní jméno, což ukazuje na to, o jak speciální objektiv se jedná. Jméno objektivu vychází z latinského slova ‚plenus‘, které znamená ‚kompletní‘ nebo ‚úplný‘, a je tak perfektní v případě objektivu s tak výjimečnou reprodukcí neostrých míst, jako je tento“, říká o nové stopětatřicítce pro Nikony Z produktový manažer Nikon Europe, Dirk Jasper.

Ne, nejde o 135mm objektiv s bajonetem F s uživatelsky řízeným rozostřením (Defocus Control), jako před časem AF DC-NIKKOR 135 mm f2D, který Ken Rockwell na svém blogu nazval Králem bokehu. Je zřejmé, že na trůn nejspíš zasedne nový panovník, který vládnutí „DéCéčka“ převezme s grácií Zetkovým objektivům vlastní. 

NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena
NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena

Vzhledově se zdá být nový NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena téměř zaměnitelný s ultrasvětelnou pětaosmdesátkou NIKKOR Z. Co do rozměrů je ale o příslovečný fous menší a také lehčí. To už výrazněji, o rovných 200 gramů. Přesná data: Délka 139,5 mm, průměr tubusu 98 mm, hmotnost 995 gramů. Filtrový závit 82 mm. U Pleny (snad si na toto označení v Česku zvykneme :-)) je na těle navíc ještě druhé tlačítko Fn – v horní části tubusu objektivu, pro použití při focení na výšku.

O prémiovém konstrukčním a dílenském zpracování objektivu řady S-line asi nemá cenu příliš dlouho psát – je to to nejlepší, co si u Nikonu můžete pořídit. Zásadnější je spíše optická konstrukce, která se v tomto případě skládá z 16 čoček, uspořádaných ve 14 skupinách, kdy jedna z nich je asférická, čtyři typu ED a jedna SR. I přes tuto úctyhodnou nálož skla Nikon slibuje rychlé, přesné a bezhlučné ostření s eliminovaným focus breathingem (změna měřítka při přeostřování).

Antireflexní vrstvy jsou typu Nikon Meso Amorphous Coat a ARNEO, a tisková zpráva slibuje potlačení výskyt reflexů a závoje dopadajícího parazitního světla z libovolného směru. Elektromagnetickou clonu má NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena jedenáctilamelovou, kruhového tvaru, což je samozřejmě jeden z předpokladů pro vykreslení co nejhladšího bokehu.

NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena
NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena

Co dodat? Myslím, že hlavně portrétní či svatební fotografové se mají na co těšit. Ale dilema, jestli pořídit nový NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena nebo ne o mnoho starší NIKKOR Z 85 mm f/1,2 S, bych vážně řešit nechtěl. Nejlepší by asi bylo vlastnit oba dva :-)

NIKKOR Z 135 mm f/1,8 S Plena

Doporučená prodejní cena: 75 990 Kč
Dostupnost na trhu: říjen 2023

Sdílej

3 komentáře

  1. Myslím, že volba je jasná: Plena! Prostě stopětatřicitka na portrét je to nejlepší ohnisko. Se slzou v oku vzoomínám na Zeis Sonar 135/4 k Praktice. Ale to je už sto let.
    Teď je tady tenhle kousek, myslim, že konkurence jen zírá.
    Honza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *