Když si vystačíte s málem – videomonopod Vanguard VEO AM-264TV

Jakmile začnete natáčet DSLR video, velmi brzy zjistíte, že pořizovací ceny příslušenství dokážou pěkně zahýbat vaším rozpočtem. Cožpak o to, člověk, který natáčení videa digitální zrcadlovkou podlehne, svoje peníze – sice mnohdy se skřípěním zubů – nakonec stejně vydá. (A když je nejhůř, existují také půjčovny vybavení pro kameramany.)

Nicméně, co má dělat fotograf, který si chce nějaké to video natočit jen příležitostně? Moderní zrcadlovky mají video takříkajíc v základní výbavě, tak proč toho alespoň občas nevyužít? Mám pro vás tip na jednoduché příslušenství, které odvede spoustu práce a je cenově dostupné – videomonopod Vanguard VEO AM-264TV.

Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
V jednoduchosti je síla

Proto, abyste dokázali natáčet video se stabilizovaným obrazem, potřebujete zejména podporu proti směru zemské přitažlivosti. Samozřejmě, v nouzi lze použít de facto jakýkoliv stativ, ale tyto trojnožky jsou neskladné, hůře se s nimi manipuluje, stejně jako překáží při transportu. Zkusili jste ale někdy monopod? Ne videomonopod, jako je tento, ale obyčejnou „tyčku“ se stativovým závitem na konci. Najednou je život kameramana o mnoho snazší – vyzkoušejte. A co teprve takový videomonopod… co vám vlastně přinese navíc? Bavme se konkrétně o testovaném modelu Vanguard VEO AM-264TV.

Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV

Nejprve jen strohá fakta. Samotná noha monopodu je vyrobena z hliníkové slitiny, je čtyřsekční, jednotlivé díly jsou jištěny klasickými páčkovými zámky. Maximální výška celé sestavy (i s hlavou) je 171,5 cm, ve složeném stavu má na délku – opět celá sestava, tentokrát se sklopenou hlavou – 64 cm. Další technické parametry najdete na konci. Nyní už ke specifikům videomonopodu Vanguard VEO AM-264TV.

Jak jste si jistě všimli na fotografiích, videomonopod má dole malou skládací trojnožku. Ta však neslouží k tomu, aby monopod suploval funkci stativu. Jedno z ramen trojnožky prostě lehce přišlápnete nohou, a monopod tím s jistotou fixujete na místě. Ani při náklonu, což je důležitá „funkce“ videomonopodu, vám tyč jednoduše neujede. Náklon do asi 30 stupňů lze „zakázat“ pomocí matice nad trojnožkou. Upřímně řečeno, sestavu to ale nijak zvlášť nezpevní.

K čemu je dobrý onen náklon? Dopředným pohybem (nebo i obráceně) tak můžete do jisté míry simulovat kamerovou jízdu či slider. V tomto případě se sice mírně mění výška kamery, na záběrech to ale pravděpodobně nezaznamenáte.

Jinak můžete samozřejmě nohy přiklopit do transportní polohy a používat monopod „jako monopod“ či třeba jako vycházkovou hůl – jak píše výrobce u popisu tohoto produktu.

Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
Hlava za všechny prachy

Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV je vybaven dvoucestnou hořčíkovou hlavou Vanguard PH-113V. Jedná se o jednoduchou videohlavu bez kapalinové regulace frikce – míra odporu při náklonu je řešena pouhým zvyšováním tření při utahování boční páčky. Nicméně musím říci, že díky přesnému dílenskému zpracování funguje i toto řešení výborně, s náklonem hlavy lze pracovat velmi jemně. Obdélníková rychloupínací destička má čtvercovou základnu, lze ji tedy otočit o 90 stupňů, jak se vám to zrovna hodí. Bohužel ale nemá možnost podélného posuvu pro vyvážení fotoaparátu nebo kamery s rozměrnějším a těžším objektivem.

Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV

Švenkovací páka má své místo na pravé straně hlavy, předělat na druhou stranu ji nelze. Videohlava má také možnost panování/otáčení – tentokrát zcela bez regulace, bez frikce, pouze s možností aretace pomocí malé páčky.
Mimochodem, hlava Vanguard PH-113V stojí samostatně přes dva tisíce korun, takže set s monopodem finančně výhodný je, o tom není sporu.

Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
Funguje skvěle

Takže… co to tu máme? Máme potřebnou podporu zespoda, možnost „zajištěného“ náklonu celé sestavy a volbu náklonu hlavy s volitelným odporem. Otáčení berme u monopodu, ať už má hlavu nebo ne, jako samozřejmost. Jako základ pro občasné natáčení videa jde o naprosto dostačující vlastnosti. Že chcete mít pohyblivou kameru? No problem! Zkraťte nohu monopodu, zaaretujte hlavu, chyťte jej pod ní a běžte… raději jen pomalu jděte. Samozřejmě, nedosáhnete efektu kvalitního steadicamu, ale možná budete překvapeni účinností takového provizorního řešení, které je o sto procent lepší nežli držet foťák v rukou. Mám vyzkoušeno, funguje to i s běžným monopodem.

Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV
Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV

Nevím, kolikrát v tomto článku zaznělo slovo videomonopod, ovšem je třeba dodat, že Vanguard VEO AM-264TV lze samozřejmě použít také jako klasický monopod – typicky jako podporu při focení velmi dlouhými skly. Hlavu je možné aretovat napevno nebo rovnou odmontovat (potřebujete-li například ušetřit na váze). Pomocnou trojnožku, jak jsem už uvedl, můžete přiklopit.

Za sebe toto příslušenství hodnotím velmi kladně a mohu jej doporučit každému, kdo jen občas natáčí nějaké to video, ale nechce si pořizovat drahé speciální příslušenství.


Technické parametry a cena videomonopodu Vanguard VEO AM-264TV

Celková výška: 171,5 cm
Transportní výška: 64 cm
Hmotnost: 1 460 g
Nosnost 6 kg
Celkový náklon sestavy: cca 30˚
Náklon stativové hlavy: 90˚ dopředu, 45˚ dozadu
Otáčení: 360˚

Cena: 3 890 Kč

Zdroj

AGORA DMT, a.s.


Videomonopod Vanguard VEO AM-264TV

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *