„Když chci něco říct, řeknu to takhle.“ Výstava fotografií Rudolfa Junga v Nikon Photo Gallery

Nikon Photo Gallery uvádí od 23. března 2017 pro veřejnost výstavu fotografií českého fotografa Rudolfa Junga z cyklu Stromovka mezi večerem a nocí (2006–2017).

Rudolf Jung se narodil a stále žije v Praze. Začal fotografovat asi v šestnácti letech, aby dokumentoval život v prostředí sportovního létání. Později rozšířil témata na krajinu, dokument a portrét. V letech 1980 až 1983 absolvoval Institut výtvarné fotografie (IVF) a následně v letech 1985–1994 FAMU (prof. Šmok a prof. Vojtěchovský).

„Když chci něco říct, řeknu to takhle.“ Výstava fotografií Rudolfa Junga v Nikon Photo Gallery

Má za sebou 29 samostatných výstav a kolem 40 společných. Dnes se věnuje figurální fotografii (Fragmenty), uměleckému portrétu, letecké fotografii, dokumentuje nenápadné změny města Prahy (Vnější a vnitřní periferie Prahy). Je členem Asociace profesionálních fotografů a Spolku M.

Výstava fotografií Stromovka mezi večerem a nocí je dlouhodobou výpovědí o soužití fotografa s jedním ze zásadních kusů přírody uvnitř Prahy, sdělením o jeho rozmlouvání s prostorem Stromovky a jejími artefakty na pomezí večera a noci. Cyklus vznikal v průběhu posledních deseti let, prolíná se v něm práce jak na klasických černobílých materiálech, tak i práce využívající nové digitální technologie. Tato výstava je výběrem obou a snaží se postihnout prostor Stromovky v době, kdy park lidé v pozdních hodinách opouštějí, a Stromovka je na krátkou dobu vrácena sama sobě.

Rudolf Jung © Z cyklu Stromovka mezi večerem a nocí (2006–2017)

Na otázku, co by rád fotografoval, Rudolf Jung odpovídá:

„Je to složitější. Jak tvrdil profesor Šmok: ‚Fotografie je řeč, která sděluje něco obrazem.‘ Takže když chci něco říct, řeknu to takhle. Když nemám co říct, jsem zticha.“


Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 23. 3. do 1. 5. 2017


Fotografie Rudolfa Junga

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *