K2 vlastní cestou. Zdolání 2. nejvyšší hory světa v celovečerním filmu a na výstavě fotografií

„Ká dvojka“ je sice „až“ druhou nejvyšší horou světa (8 611 m n. m.), nicméně kromě toho, že drží primát v počtu nezdařených výstupů, je bohužel i druhou nejhorší osmitisícovkou co do počtu úmrtí horolezců, kteří se ji pokoušeli zdolat. Nejnebezpečnější horu světa ale téměř přesně před rokem úspěšně slezla česká horolezkyně Klára Kolouchová, čímž se stala první Češkou, která pokořila tři nejvyšší vrcholy světa.

Klára Kolouchová
Klára Kolouchová

Úspěšný výstup natáčela dokumentaristka Jana Počtová, díky níž se můžete těšit 30. července 2020 na premiéru celovečerního filmu K2 vlastní cestou. Uvedení filmu do kin předchází venkovní výstava fotografií v Praze v ulici Na Příkopě, která byla „otevřená“ toto pondělí, 13. července, fotografie budou vystavené 14 dní. Jedním z autorů fotografií je také ambasador Nikonu Petr Jan Juračka, samotný Nikon je hlavním partnerem výstavy. Až tedy půjdete po Příkopech, nezapomeňte se zastavit…

Tisková zpráva

Klára Kolouchová zdolala jako první Češka tři nejvyšší hory světa. V roce 2007 stanula na vrcholu Mount Everestu. V roce 2019 vystoupala na posvátnou Kanchejungu. Vloni v létě, 25. července 2019, pokořila nemilosrdnou a nebezpečnou K2. 

Dlouhou a náročnou cestu na „Kdvojku“, předchozí neúspěšné pokusy, přípravy, vlastní pochyby i samotný výstup sledovala s kamerou renomovaná dokumentaristka Jana Počtová. Díky ní vzniknul celovečerní dokument K2 vlastní cestou, který bude uveden do kin 30. července 2020, tedy rok poté, co Klára Kolouchová horu K2 zdolala. 

 Klára Kolouchová

Premiéru filmu doprovodí výstava velkoformátových fotografií umístěná v ulici Na Příkopě v Praze. Pod širým nebem budou představeny výjimečné fotografie z cesty k hoře K2 v kulisách pohoří Karákóram i záběry z výstupu na obávaný vrchol. „Pořízené fotografie mají sílu člověka na chvilku přenést úplně jinam,“ říká Klára Kolouchová.  

Výstava bude k vidění od 13. 7. 2020 po dobu dvou týdnů. „Fotografie představíme přesně rok poté, kdy jsem naplno prožívala třetí pokus o zdolání K2. A je to krásná příležitost i pro všechny ostatní, aby se na chvilku zastavili a prožily kouzlo těchto okamžiků znovu společně se mnou“ doplňuje Klára Kolouchová. 

Výstava Vlastní cestou ukazuje pestrost a kontrasty horolezecké expedice Kláry Kolouchové k nejobávanější hoře světa. Provádí přes největší ledovec světa Baltoro až do základního tábora K2 ve výšce 5 000 m n.m. Fotografie zároveň zachycují unikátní okamžiky ze samotného výstupu na vrchol ve výšce 8 611 m n.m. 

Autory fotografií jsou Jakub Freiwald, Petr Jan Juračka, Klára Kolouchová a Jana Počtová.

Horolezkyně a dokumentaristka – Jana Počtová a Klára Kolouchová
Dokumentaristka a horolezkyně – Jana Počtová a Klára Kolouchová

Film K2 vlastní cestou představuje nejen jedinečný výkon a úspěch, ale ukazuje i příběh nezdolné vůle, touhy a úsilí dosáhnout vysněného cíle. Jaké emoce doprovází souboj s obávanou horou? Jaká vnitřní pnutí doprovázejí hledání křehké životní rovnováhy mezi realizací snů a naplňováním požadavků každodennosti života ženy jako matky a manželky? 

„Pokud výstava návštěvníky zaujme a bude inspirovat, je možné příběh naplno prožít i následně od 30. července v kinech. Je to film o křehkém hledání rovnováhy mezi povinnostmi, těžce vysvětlitelnou touhou zdolat nezdolatelné a o potřebě vymezit se vůči společenským očekáváním,“ přibližuje režisérka Jana Počtová.

Hlavním partnerem výstavy je Nikon.

Producentem filmu K2 vlastní cestou je Bontonfilm Studios, koproducentem je Karel Janeček, innogy Česká republika, a.s., Česká televize, Nahoru a dolů, z. s. Do kin ho uvede Bontonfilm.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *