K čemu samospoušť (když máte Opožděné spuštění závěrky)?

U fotoaparátů (ale i jiné techniky) je spousta malých, drobných funkcí, které dá se říci nic nestojí – dnes je to většinou jen otázka naprogramování firmwaru – nejsou nijak klíčové, ale přesto dokáží do značné míry například zjednodušit ovládání nebo o stupínek povýšit stávající funkcionalitu. Jednou z takových je Opožděné spuštění závěrky (Exposure delay mode) u digitálních zrcadlovek. Ovšem pozor – řeč je ale o nově pojatém Opožděném spuštění závěrky tak, jak jej má Nikon D4, D800/800E nebo D600.

Dejte si pauzu

Jistě víte, co je to předsklopení zrcátka, že ano? Pro jistotu rychlý výklad: Zrcátko je nenulová hmota, která svým pohybem nahoru před otevřením závěrky způsobí „kopnutí“. Je to sice neznatelné rozechvění, ale fotografujete-li například s dlouhým sklem, může hrát nezanedbatelnou roli – a to i u fotoaparátu na stativu s aktivní samospouští nebo dálkovým ovládáním. Kvůli tomu existuje funkce předsklopení zrcátka, která zajistí, že se nejprve zrcátko vyklopí, poté nastane časová prodleva, aby se případné chvění ustálilo, a až pak se otevře závěrka. Mimochodem: Používáte předsklopení zrcátka? Je to vynikající funkce, nezanedbávejte ji! Já osobně kdykoliv mám fotoaparát na stativu, po předsklopení sahám zcela automaticky.

Tato funkce je ale trochu specifická. Pro její využití potřebujete buďto dálkovou spoušť (kabelovou, infračervenou nebo rádiovou) nebo… U digitálních zrcadlovek se stalo jakýmsi nepsaným zvykem, že výrobci dávají předsklopení zrcátka také k funkci dvouvteřinové samospouště, nicméně Nikon zřejmě jako jediný šel vlastní cestou. Předsklopení u samospouště nenajdete, v menu vybraných modelů (od D5100 výše) je však funkce Opožděné spuštění závěrky (Exposure delay mode). Což není nic jiného než „neřízené“ předsklopení zrcátka v pevně nastaveném čase. Zpočátku, tuším, že poprvé u modelu D70, to bylo 0,4 s – tuto hodnotu Nikon prosazoval jako ideální a dostatečnou – nyní je prodleva kolem jedné sekundy. Od letošního roku je tomu ale u vybraných modelů ještě jinak…

Tři druhy pauzy

Ony vybrané modely jsou, jak jsem již uvedl, Nikon D4, D800/800E nebo D600, tedy fullframové stroje nejvyšší třídy, byť D600 Nikon řadí do kategorie amatérských zrcadlovek. A co že to je zde jinak? Nalistujte menu uživatelských funkcí, sekci d–Snímání a indikace, položku d4–Opožděné spuštění závěrky.

Opožděné spuštění závěrky

Myslím, že ani nemusím psát dál. Nyní zkrátka máte možnost časovou prodlevu nastavit volitelně ve třech krocích od jedné do tří sekund. A tohle že je onen zázrak? Jednak tedy zázrak nikdo nesliboval a potom: Druhotným efektem, u časů 2 nebo 3 s, je takříkajíc duplikace samospouště. Při dvou- nebo třísekundové prodlevě zkrátka nemáte potřebu ještě zapínat samospoušť. Na co, když její funkci přebírá právě Opožděné spuštění závěrky? Je to tedy skvělá funkce pro ty uživatele, kteří často pracují s fotoaparátem na stativu, ale ještě si nepořídili dálkovou spoušť. Ti, kteří ji mají, si jednoduše nastaví prodlevu pouze sekundovou.

Teď aby ještě Nikon tuto funkci zavedl i u nižších modelů zrcadlovek a pak už, jak se říká v pohádkách, budou spokojení všichni…


Sdílej

10 komentáře

  1. Daf: Není to tak jednoznačné – záleží na konkrétním modelu DSLR. Máte-li D4 nebo D800, pak to funguje. U nižších modelů zrcadlovky v Live View práskají zrcátkem dvakrát tolik než normálně, takže to výhoda není. No a třeba starší D3 to má úplně jinak…

  2. Mám Nikon D90. Dosud jsem si myslel, že tam to zrcátko práská až po závěrce. Pokud to tak není, tak už roky žiju v omylu ;)

  3. Pokud je to jenom kvůli fotoaparátu, tak je to ještě v pohodě. Jsou horší životní omyly ;)
    Ale vážně: Jak je to u D90 si bohužel nepamatuju. Vzhledem ke stáří tohoto modelu bych se ale nedivil, že podobně jako u D3, kde se před expozicí Lv vypíná. Pak by to bylo v pohodě. Ale jak říkám, nevím…

  4. A úplně nejlepší by bylo, kdyby Nikon přestal kašlat na uživatele starších modelů a podobné jednoduché vychytávky dodatečně přidal i do jejich firmware. Například tohle, nebo Auto ISO s nastavením času podle aktuálního ohniska by šlo krásně přidat i do starších modelů. Pak by jsme opravdu byli spokojení uživatelé kteří cítí, že si vybrali správnou značku…

  5. Vypadá to, že při live view na D90musí těsně před expozicí zrcadlo dolů kvůli změření expozice. Takže máte pravdu práská 2x tolik :)

  6. To zrcadlo nepráská v liveview kvůli měření expozice, ale kvůli správnému nastavení clony. Je tam společný mechanismus pro ovládání nastavení clony a pohybu zrcátka. Pokud se v LV změní clona, tak se na displeji nemění náhled z hlediska hloubky ostrosti, ale až při zhotovení snímku je to správně (práskne tam to zrcátko a nastaví se skutečná zvolená clona).

  7. Tak bohužel musím napsat že D70s možnost zpoždění závěrky nemá, nebo jsem to nenašel. Pokud by jste někdo věděl jak celkem bych byl rád za radu :)

  8. Callgaro: Bohužel si myslím, že máte pravdu – tato funkce podle mě přišla až s D80, takže D70s ji nemá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *