Jsem život v pohybu – videosoutěž zná své vítěze!

Aktualizace 14. 8. 2014

V souvislosti s původně vyhlášeným vítězným videem Ondřeje Sýkory s názvem Let′s get lost! se bohužel vyskytly určité problémy. Již dříve jsme byli upozorněni na skutečnost, že námět soutěžního videa je okopírovaný podle jiného staršího videa umístěného na portálu Vimeo. Porota váhala, zda výsledek změnit, ale nakonec jsme usoudili, že je jednak těžké někomu dokazovat, jestli byl tímto dílkem inspirován, či nikoliv, a že tvůrce odvedl kus práce i tím, jak námět zpracoval. Nicméně když se Ondřej Sýkora v komentáři pod tímto článkem veřejně sám přiznal k tomu, že jej právě toto video velmi inspirovalo, porota se rozhodla, že vybere nového vítěze a Ondřejovi ponechá jedno ze čtyř následujících míst.

Jsme rádi, že se autor veřejně přiznal a moc si přejeme, aby ho tato zkušenost neodradila od poctivosti a dalšího tvoření. Věříme, že v Ondřeji Sýkorovi je tvůrčí potenciál, a že takto jednal jen z nezkušenosti či nepoučenosti. Nemůžeme však veřejně podpořit „půjčování“ si něčí ideje a její využití ve vlastní prospěch.

Místo vítěze videosoutěže Nikonu Jsem život v pohybu tedy nově zaujímá Česko-slovenský filmový zpravodaj: Vědou proti klimatické změně od tvůrce Jiřího Dohnala.

Jiří Dohnal – Česko-slovenský filmový zpravodaj: Vědou proti klimatické změně

Historicky první videosoutěž Nikonu skončila přesně před měsícem. Do soutěže jste poslali bezmála stovku příspěvků (přesně 98 videí), což nás mimochodem velmi mile překvapilo, protože takovouto hojnou účast jsme upřímně řečeno nečekali. Ale zase bylo z čeho vybírat… Porota si i v parných letních dnech snažila zachovat chladnou hlavu, aby se nakonec shodla na celkovém vítězi a čtyřech dalších oceněných soutěžících bez nároku na pořadí.

Připomínám, že porotu tvořil Jiří Mádl – herec, scénárista a režisér, Edita Kainrathová – kameramanka (viz např. rozhovor na Nikonblogu), a moje maličkost, Petr Lindner – tvůrce Nikonblogu.cz. To abyste věděli, u koho vznášet případné protesty…

Nikon D5300 pro vítěze
Nikon D5300 pro vítěze

Nicméně zcela vážně: Stovka zaslaných videí téměř automaticky znamená – tedy v případě tvůrčích čtenářů Nikonblogu – že určitě pět až deset procent z nich bude výborných. V našem případě se naplnila optimističtější hodnota, o to těžší jsme měli v porotě práci.

Dalšími čtyřmi výherci, kteří získávají tašku Nike s logem filmu Pojedeme k moři, audio CD k filmu Pojedeme k moři a župan Nikon jsou (v abecedním pořadí):

Tomáš Fišer – Na polední chvíli/autoportrét
Kristián Havel – Banda vetřelců v1 4 full hd
Martin Rachmann – Co teď
Ondřej Sýkora – Let′s get lost!
Vyhráli všichni

Jako člen poroty, který viděl všechna soutěžní videa od začátku až do konce, musím suše konstatovat, že jste se drželi zadání, nebo spíše doporučení velmi pečlivě. Jistě vzpomínáte na větu z úvodního článku:
„Video by mělo mít příběh, vtip a kouzlo a na škodu určitě nebude, když přinese i moudro a ponaučení…“

Příběhy jste si vymýšleli, půjčovali od života, nebáli jste se ani vlastní intimní zpovědi – a klobouk dolů – mnohdy vám pro vyslovení myšlenky stačilo i méně než povolené čtyři minuty délky videa. Často jsem se pozastavil nad vynikající technickou kvalitou vašich soutěžních příspěvků (byť byl i pravý opak), použitými filmařskými postupy i postprodukčními zásahy.

Říká se „sláva vítězům, čest poraženým“ a v této soutěži to platí několikanásobně. Nechtěl bych tvrdit, že video je oproti fotografii náročnější, protože skvělý snímek se obvykle také neudělá sám a vyžaduje maximální tvůrčí nasazení. Nicméně film má další prostor – kterým je samozřejmě čas – a je mu přidán zvuk, titulky a další „parametry“. Je s tím zkrátka „více práce“. To vám však evidentně vůbec nevadí a rádi dáváte svoji kůži na trh i u pohyblivých obrázků. Za to patří všem účastníkům této videosoutěže velký dík a přání, ať ani ti, kteří nyní nevyhráli, nezatrpknou, a snaží se pokořit nejvyšší mety.

Díky za vaše videa!


Sdílej

6 komentáře

  1. Soutěž jsem v průběhu nesledoval, jen teď jsem si prohlédl těchto pět videí. Rozhodně Let′s get lost!
    a Na polední chvíli/autoportrét jsou perfektní. Gratuluji

  2. Ano, presne tím jsem se inspiroval.. Snažil jsem se o co nejlepší provedeni, ale bohužel nejsem takovej profik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *