JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – ekologický sen 5. týdne

Protože léto je žhavější, než obvykle v našich končinách bývá, trochu jsem čekal, že někdo z našich čtenářů vtipně vloží do galerie JSEM | Fotka týdne Nikonblogu na Flickru nějaký ten hezký zasněžený zimní snímek. Nestalo se, nevadí. Ani tak jste ale nelenili a zásobili skupinu velmi kvalitními fotografiemi, což nás samozřejmě moc těší. Jen malá poznámka: Nebojte se svoje snímky vkládat v „rozumném“ rozlišení. Fotografie o delší straně 800 px není při rozlišení dnešních monitorů a přenosových rychlostech internetu takříkajíc nic moc. Není třeba hned uploadovat snímky v plném rozlišení, nicméně například při rozměru delší strany 1 200–1 600 px vaše fotografie při prohlížení vyzní mnohem lépe.

Když „středovka“ nevadí

Zdeněk Veselý poslal do naší fotosoutěže pět snímků a jeden z nich – Ecological Dream (Ekologický sen) – nás zaujal natolik, že jsme mu i přes velmi vyrovnanou konkurenci udělili titul JSEM | Fotka týdne Nikonblogu 5. kola.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – 32. týden 2015
JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – 5. kolo | Ecological Dream | Foto Zdeněk Veselý

Těžko odhadovat, zdali jde o aranžovanou fotografii či nalezené zátiší, důležité je, že snímek s jakýmsi ekologickým poselstvím vyniká velmi jednoduchou kompozicí, která bezesporu vědomě – ale v tomto případě velmi vhodně – porušuje „zakázané“ umístění hlavního motivu do středu záběru. Skvělou roli hraje stejně středové přímé „protislunce“ a totožně orientované stíny (jak jinak, že ano…). Dokonce i soudkovité zkreslení objektivu vytváří vtipný prvek virtuálního vyklenutí hladiny „betonového moře“.

Zdeňku Veselému gratulujeme k vítězství v 5. kole fotosoutěže JSEM | Fotka týdne Nikonblogu!
Ulice a krajina Miloše Kostky

Autorství dalších dvou fotografií, zbývající do trojice, kterou každý týden ze snímků ve skupině JSEM | Fotka týdne Nikonblogu na Flickru prezentujeme, náleží jednomu autorovi, Miloši Kostkovi. Ten se ukázal jako výborný pozorovatel městského života, nejprve však ukážeme jednu výjimku – výbornou krajinářskou fotografii Podzim.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Podzim | Foto Miloš Kostka

Autor se oprostil od tradičního krajinářského – promiňte mi to slovo – klišé a podzim v přírodě ztvárnil velmi výtvarně až surrealisticky. Pravděpodobně využil vícenásobné expozice, na fotografii je také vidět pohybové rozmazání, barvám a kontrastu bylo jistě „pomoženo“ v počítači, nicméně výsledek vypadá skvěle.

Mezi street fotografiemi Miloše Kostky jsme měli hned několik adeptů k publikování, po dlouhé debatě jsme nakonec vybrali snímek s názvem Street Art.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Street Art | Foto Miloš Kostka

Vodorovné linie nějaké rolety přetíná svislice sterilní nerezové příčky, aby se na druhé polovině fotografie tvary změnily v zaoblené linie stylizované ženské postavy. Vše v jednotné příjemné barevnosti, bez rušivých prvků, jednoduché, čitelné… Jen bych trochu autorovi vytkl příliš těsný ořez v pravé části snímku, ale je mi jasné, že se v záběru dost možná vyskytoval rušivý element, který prostě bylo třeba „zaříznout“.

Geometrie architektury a portréty v přirozeném světle

Zahraniční inspirace uživatelů fototechniky Nikon tento týden přichází z Německa a Itálie. Oba fotografové – byť každý z nich pracuje s velmi odlišným žánrem – mají jednoho společného jmenovatele: oba jsou nadšení fotoamatéři, které fotografie neživí, nýbrž je tak, jako většinu našich čtenářů, prostě „jen“ uchvátila.

Ital Alessio Albi o sobě tvrdí, že fotografuje teprve tři roky, jeho portfolio portrétů krásných dívek však nemá konce. S oblibou využívá, podobně jako například Jakub Sodomka (viz rozhovor na Nikonblogu), přirozeného světla, modelky i modely často fotí v přírodě, ve vodě, ale i třeba ve vaně se zlatými rybičkami. Ostatně koukněte se na jeho prezentaci na Flickru.

Německý fotograf Matthias Heiderich je fascinován moderní architekturou. Vyhledává zajímavé detaily, libuje si v přísně geometrických kompozicích a výtvarné barevné skladbě. Jeho snímky jsou liduprázdné, pokud na fotografii najdete člověka, pak je to obraz billboardu… Práci Matthiase Heidericha si můžete prohlédnout na jeho webu.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Foto Alessio Albi
JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Foto Matthias Heiderich | Z cyklu Reflexionen Drei

Sdílej

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *