JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – 3. týden – one man show Martina Veverky

Ve třetím týdnu fotosoutěže JSEM | Fotka týdne Nikonblogu jste nás trochu šetřili – do stejnojmenné skupiny na Flickru mnoho fotografií nepřibylo. Věříme tomu, že se plně oddáváte letním toulkám s fotoaparátem a hned, jakmile zpracujete svoje čerstvé úlovky, nás jimi zahrnete.

I v tom malém počtu snímků jsme však našli vítěze 3. kola klání JSEM | Fotka týdne Nikonblogu, přičemž tvorba autora této fotografie nás zaujala natolik, že se tento týden budeme věnovat výhradně jemu. Jak už víte z titulku, jmenuje se Martin Veverka a vyhrál se snímkem s názvem Birds.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – 30. týden 2015
JSEM | Fotka týdne Nikonblogu – 3. kolo | Birds, foto Martin Veverka

Syrová černobílá fotografie s poměrně značně redukovanou škálou šedi vyniká velmi jednoduchou kompozicí, která však do značné míry ctí pravidlo zlatého řezu – autor zbytečně neexperimentuje, drží se klasiky. Napětí na snímku vyvolává čistě bílá, přesněji spíše jemně šedá obloha. Tam, kde by nejeden divák očekával dramatická oblaka, jednoduše není nic… Lehká vinětace v rozích, ať už je „přirozená“ nebo dodaná v počítači, záběr pěkně rámuje. Nízké světlo, které je na fotografii zřejmé pouze na tělech racků, představuje třešničku na dortu tohoto výborného snímku.

A zase ptáci…

Martin Veverka není prvoplánový „ptákolog“, jak se můžete sami přesvědčit z jeho portfolia na Flickru nebo webových stránek autora. Nicméně do naší skupiny umístil ještě jednu fotografii, která má tentokrát český název… ptáci.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Ptáci, foto Martin Veverka

Na první pohled typická krajinářská manýra – zapadající slunce nad nějakým polem či sadem nebo obojím. Nechybí výrazná mračna, třetinová kompozice. Snímek však činí zajímavým nemalé hejno ptáků, kteří jakoby přilétali ze slunce. Divák nemusí být ornitog, aby poznal, že nejde o hejno špačků nad vinicí – v záběru jsou jasně vidět dravci. Kde se vzalo v krajině tolik „velkých ptáků“? To je otázka, kterou tento snímek vyvolává.

Abychom ale byli i trochu kritičtí: Dlouhý světlý odlesk od protisvětla nepůsobí extrémně rušivě, nicméně červené „prasátko“ už trochu vadí. Je zřejmé, že tato fotografie byla dílem okamžiku, možná ale autor mohl o něco více clonit, aby odlesky eliminoval. To je ale pouze naše spekulace, pojďme proto ke třetí fotografii Martina Veverky s názvem Liška polární.

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Liška polární, foto Martin Veverka

Upřený pohled bílé lišky, jejíž tělo se ztrácí ve sněhu, je prostě uhrančivý. Přestože se jedná o barevnou fotografii, tonalita je extrémně redukována, snímek však ruší kusy špinavého sněhu v horní části záběru. A přitom stačí jednoduchý zásah – fotografii oříznout, například na čtverec. Nebo také změna orientace na výšku by jí slušela náramně. Autor fotí Nikonem D800, k výřezu by tedy měl mít k dispozici spoustu pixelů (pokud tedy už tento snímek není výřezem).

Obejít se bez Photoshopu

Zahraniční inspirace příznivců Nikonu k nám ve 3. kole soutěže JSEM | Fotka týdne Nikonblogu přicestovala z Německa a Číny, respektive Kanady. U obou fotografií zůstaneme u vody, přesněji tedy rovnou ve vodě.
Německý fotograf Christian Schlamann je specialistou na podvodní fotografii, byť v jeho portfoliu najdete i jiné žánry. Vážně netuším, co je to na snímku za (vel)rybu, ovšem fotografie je to skvělá!
Pokud si myslíte, že fotografie tradičního čínského rybáře, plujícího na bambusové loďce pod vodou, je dílem Photoshopu, jste na velkém omylu. Jde o podvodní aranžovaný snímek, který čínský fotograf Benjamin Von Wong žijící v Kanadě pořídil na jedno stisknutí spouště v bezpochyby velmi náročné a drahé produkci. Ostatně podívejte se na video na konci článku, je to zajímavé až trochu šílené…

JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Foto Christian Schlamann
JSEM | Fotka týdne Nikonblogu
Foto Benjamin VonWong

Sdílej

Jeden komentář

 1. Dobrý den,

  moc děkuji za tolik prostoru a kritiky! Osobně jsem si o fotce týdne přečetl právě tento týden po návratu z dovolené, jinak bych se jistě zapojil dříve.

  Trochu se omlouvám za strohé informace, Flickr používám spíše jako odkladiště fotek a až v poslední době jsem narazil na oblíbené soutěžní tagování, tak občas některé kousky zpětně dopisuju. Dovolím si pár informací k zde vyobrazeným fotkám:

  Birds – anglický název jsem zvolil nejspíš protože je obrázek uloven v zahraničí, u polského moře. Jsem rád, že jste vybrali tuto, je to můj oblíbený minimalistický počin.

  Ptáci – tihle jsou naopak zachyceni při běžném stěhování ptactva v Hrušovanech u Brna, jedná se o havrany a obvykle jich tu bývají až desítky tisíc. Jak nejsem moc krajinkový typ, tak obvykle málo cloním a zapomenu si v těchle situacích otočit kolečkem. Pro nový web jsem dělal novější verzi fotky, která je trochu líbivější:
  https://martin.veverka.photography/#scapes/mv-758

  Liška – k této fotce jsem na jednom českém serveru získal stejnou kritiku, víceméně souhlasím. Mám rád fotky na šířku, středové kompozice i prostor kolem a tady se to tak nějak sešlo. Brzy mám v plánu tisk, takže si jistojistě se špinavým sněhem ještě promluvím.

  Děkuji.
  MV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *