JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – únor ve znamení sportu

Dobrá sportovní fotografie, to není jen otázka stisknutí spouště v rozhodujícím okamžiku. Stejně jako každý snímek, musí být i sportovní fotografie výborně komponovaná, samozřejmostí je práce se světlem, snímek by měl zachycovat celkovou atmosféru sportovního výkonu, v ideálním případě by v sobě měl nést i obsahový a vizuální přesah, a v neposlední míře i kousek toho artu – výtvarného ztvárnění. Úkol nikterak lehký, řeknete si možná. A máte pravdu.

Nicméně výborných sportovních fotografií jste do únorového tématu soutěže JSEM | Fotka měsíce poslali vcelku hodně, takže je na místě prozradit, kdo je tím šťastlivcem, který splnil nelehké předpoklady skvělého snímku tohoto žánru – a zvítězil tak ve druhém kole naší soutěže. Pomyslná zlatá medaile putuje k Tomáši Mähringovi za snímek s názvem Today, right now :).

#fotocz #imcanada #whistler #hellobc Today, right now :)

Tomáš Mähring svým fotoaparátem zachytil (patrně) start (patrně dálkového) plaveckého závodu na přírodní vodě. Nebo to byl triatlon či Ironman? Nevím, snad nám to autor upřesní. Každopádně Tomáš Mähring vytvořil obraz s velmi silně redukovanou barevností, díky čemuž ale snímek dostává skvělou čitelnost. Kompozici plavců „plácajících“ se ve vodě výborně doplňují dva paddleboardisti mimo hloubku ostrosti záběru. Opar nad hladinou v pozadí pak už jen dotváří 3D efekt snímku. Výborné! Tedy až na mírně nakloněnou vodní hladinu – zde si mohl autor dát více práce (asi tak minutu navíc) s úpravou v počítači. Nicméně pro tentokrát jsme byli ochotni přivřít jedno oko :-)

Redakce Nikonblogu Tomáši Mähringovi gratuluje, jako výhru posíláme čtečku paměťových karet Nikon.

Od vody k antuce a do zvířecí říše

Je na místě, ukázat další výborné fotografie se sportovní tématikou, které jste do únorového kola soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu poslali. Zůstaneme-li ještě chvíli u vody, pak musíte vidět snímek Pod plnými plachtami mého slovenského jmenovce Michala Lindnera.

pod plnými plachtami

Od vody se následně přesuneme do prachu červené antuky – na baseballové hřiště. Zápas dětí zachytil na několika fotografiích svým Nikonem Pavel Chorobik. Pokud jste si doposud mysleli, že „obyčejným“ Nikonem D5200 nedokážete zachytit letící baseballový míček, pak se nechte přesvědčit snímky Pavla Chorobika.

2016-05-28 - 134136

2017-09-24 - 122020

2016-05-22 - 093549

Sport, to není záležitost takříkajíc výhradně lidská – sportovat mohou i zvířata. Třeba psi… což ukazují na svých velmi akčních snímcích dvě dámy se stejným křestním jménem: Lucie Peštová a Lucia Blašková.

DSC_9919

Catch!

A na závěr jedna „artovka“ :-) Dění kolem sportu je obvykle velmi barevné. Dresy jsou barevné, všude barevné reklamy sponzorů, samotná sportoviště oplývají barvami. Pustit se na tenký led sportovní fotografie se snímky ve škále šedi, to chce trochu odvahy. A také hodně výtvarna. Možná spíš více výtvarna nežli samotného zachycení sportovního výkonu. Ne, jinak. Oboje dohromady.

Černobílých fotografií se v únorovém kole soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu objevilo docela dost, ale upřímně řečeno, většině z nich barva chybí – převedení do škály šedé snímkům spíše ublížilo. Komu se to naopak velmi povedlo? „Nestorovi“ naší soutěže, Peteru Čechovi. Posuďte sami:

Jump into Darkness

Březen na ulici

Máme 1. března a startujeme tedy do třetího kola soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu. Jaké je téma prvního (snad už) jarního měsíce? Dáme vám malou hádanku. V únoru se mezi sportovními snímky objevily minimálně dvě fotografie, které by si zasloužily zařadit do jiného žánru nežli je sport. Mrkněte na ně:

Awayyy

Tunnel

Přesně tak, je to streetfoto! A streetfoto je také tématem měsíce března. Hodnotit vaše fotografie z ulice bude tentokrát velký milovník streetfota, šéfredaktor slovenského Nikonblogu Julo Kotus. A ten vám vzkazuje – přečtěte si tyto články: Pravdivá fotografia ľudí, street fotografia I a Zahoďte teleobjektív! Street fotografia II.

Autor(ka) nejlepší streetové fotografie obdrží od společnosti Nikon krásný žlutý voděodolný batoh, a zároveň postupuje do nejužšího výběru o hlavní cenu – poukaz na fototechniku značky Nikon v hodnotě 30 000 Kč. Takže foťte a hledejte ve svých archivech ty nejlepší streetfotografie. Nahrajte je jako obvykle do skupiny JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu na Flickru, a nezapomeňte je označit tagem nikonblog032018. Těšíme se na vaše snímky!

Cena pro vítěze/vítězku březnového kola soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu
Cena pro vítěze/vítězku březnového kola soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu

Sdílej

2 komentáře

  1. Jé, to jste mi ale udělali velikou radost takhle při neděli večer :-) Moc děkuji za vybrání mé plavecké fotky i za zpětnou vazbu u ní, moc si toho vážím. Je to fotka z Ironmana ve Whislteru.

    A s rozhozeným horizontem naprosto souhlasím. Byla to fotka v rámci mého 365 projektu zveřejněná v den závodu, skutečně pár minut po startu. Sdílel jsem jí jen s poladěním ve foťáku a pomocí wifi v D750 jsem si jí pak rovnou přetáhl do mobilu a nasdílel (proto i název Today, right now:) ) I proto ten křivý horizont, za prvé maličké displeje, za druhé ani vlastně nevím, jestli ve foťáku přímo horizont rovnat jde a za třetí jsem pospíchal, abych se stihl pak přemístit na focení cyklistů a běžců. Ještě jednou díky moc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *