JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – trikově efektový říjen

Desáté kolo naší soutěže bylo ve znamení tématu Experiment/montáž/koláž. Podle – oproti jiným kolům – menší účasti soudím, že zrovna toto téma nepatří na seznamu preferovaných žánrů našich čtenářů k nejoblíbenějším, nicméně i tak bylo z čeho vybírat.

Osobně jsem si při hodnocení vašich fotografií dal za cíl neakceptovat bezmyšlenkovitě prvoplánové efekty, ke kterým toto téma tak nějak automaticky svádí. Vždyť možnosti manipulace s digitální fotografií jsou přece bezmezné. Ovšem „naplácat“ na snímek celou škálu efektových filtrů jen proto, aby nepůsobil obyčejně, to není tvůrčí práce, ale pouhé vytváření dalšího digitálního obrazového smogu, kterého je kolem nás už tak dost.

Ale konec mentorování. Pokud naši soutěž JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu (dříve Fotka týdne…) sledujete pravidelně, pak zcela jistě budete znát jméno Martina Mlčúchová. Kromě toho, že byly snímky této fotografky hned pětkrát v užším výběru, Martina Mlčúchová také dvakrát vyhrála dílčí kolo naší soutěže. A do třetice všeho dobrého… se stává také vítězkou říjnového kola 2017 s fotografií Grape Festival 2017. Gratulujeme!

Grape Festival 2017

Patrně dvojexpozice s přezoomováním nepatří mezi žádné speciální efekty, které by si nemohl vyzkoušet každý. To ale není takříkajíc nic proti ničemu. Použití této techniky (ať mě prosím autorka opraví, jestli fotografie vznikla jinak) je u koncertní fotografie Martiny Mlčúchové totiž zcela na místě. Efekt naprosto symbioticky podtrhuje atmosféru „podujatia“, fotografie má skvělou monochromatickou barevnost, o výborné kompozici ani nemluvě.

Vy nás ale zásobujete…

Pokud jsem v úvodu napsal, že účast v tomto kole nebyla velká, pak je nutno dodat, že „k tomu málu“ významnou měrou – a to hned deseti fotografiemi – přispěl též pravidelný účastník naší soutěže Marek Juras. Z jeho tvorby nyní publikujeme dva vybrané snímky.

Helpless

Parallels

Poměrně plodná byla také Lucia Blašková, která se říjnového kola zúčastnila jak s takříkajíc romantickými montážemi (nebo víceexpozicí?), tak i se syrovými černobílými efekty. Také z jejího portfolia vám představujeme dvě fotografie.
A úplně nakonec pak jeden snímek opět „nestora“ naší soutěže Dalibora Papcuna, o němž stačí napsat krátkou větu: V jednoduchosti je síla.

Pocítiť jar

Z minulosti

night and day together

V listopadu si dejte black & white!

Naše soutěž JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu se pomalu chýlí ke konci. Ano, už jen dvě kola, a sejde se porota, která vyhodnotí absolutního vítěze či vítězku s odměnou poukazu na nákup fototechniky Nikon v hodnotě 30 000 Kč. Ale nepředbíhejme.

Aktuálně nás čeká listopadové kolo s tématem Black & white. Předpokládám, že tento žánr asi není nutné dál podrobněji specifikovat. Prostě černobílá fotografie… Vaše fotografie posílejte tradičně do skupiny JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu na Flickru, a dbejte na to, aby byly označeny tagem nikonblog_11_2017. Autor(ka) vítězného snímku obdrží dílčí cenu od společnosti Nikon – sadu nářadí pro jemnou práci.

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu


Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *