JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – rozpačité květnové téma…

Pro minulý měsíc jsme po dlouhé době vyhlásili tématické zadání naší pravidelné fotosoutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu. Téma znělo: Příroda, krajina. Ne, ani zdaleka bych si nedovolil krajinářský žánr nebo obecně fotografie přírody považovat za snadnou záležitost. Musím se však přiznat, že ze snímků, které jste na toto téma poslali do skupiny JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu na Flickru jsem poněkud rozpačitý.

Mnozí z vás odvedli skvělou práci, to je třeba předeslat. Zároveň však musím dodat, že jsou to stále ta stejná jména, autoři, jejichž fotografie můžete vidět ve výsledcích naší soutěže s železnou pravidelností. Ne, že by nebylo vhodné jejich práci ocenit, nicméně ptám se: Kde jsou noví Nikoňáci, kteří by rozvířili poněkud stojaté vody naší soutěže?

Na výsledcích květnového kola fotky měsíce mě ale nejvíc rozčarovala jiná věc. Nenašel se jediný fotograf, který by téma Příroda, krajina, zpracoval kreativněji než v rámci takříkajíc klasického přístupu k tomuto žánru. Nechci to zdlouhavě rozvádět, ale jeden příklad za všechny: Kam se poděla třeba perfektně zpracovaná černobílá krajinářská fotografie? Ve skupině JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu na Flickru ji za poslední měsíc nevidím…

Jeden nováček

O pár řádků výše jsem psal o stále stejných jménech. A je to tady. Vítězem květnového kola fotosoutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu se stává – stejně jako v dubnu, kdy jej svým one man show zcela ovládl – Dalibor Papcun… Přesvědčil nás svým snímkem s dramatickou světelnou atmosférou, nazvaným Spring rain on Folkmarske sedlo. Gratulujeme Daliborovi k dalšímu vítězství!

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – květen 2016 / Spring rain on Folkmarske sedlo / Foto Dalibor Papcun
JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – květen 2016 / Spring rain on Folkmarske sedlo / Foto Dalibor Papcun

Neznámým autorem naší fotosoutěže rozhodně není ani Peter Čech. V květnu nás zásobil slušnou porcí svých krajinářských snímků, z nichž vybíráme fotografii s poetickým názvem Home sweet home.

Ale abych jen stále nelkal nad absencí nových jmen, autorem třetího dnes zveřejněného snímku je Róbert alias Robbie Troják, jehož tvorbu jsme prozatím na Nikonblogu neprezentovali. Z fotografií, které poslal, vybíráme – do aktuálního počasí se sice trochu nehodící–, nicméně zadání vyhovující snímek Frozen II.

JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – květen 2016
Home sweet home… / Foto Peter Čech
JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – květen 2016
Frozen II / Foto Robbie Troják
Soutěž pokračuje… téma opět volné

Fotosoutěž JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu „jede“ dál. Tématické zadání, které bylo v minulém měsíci, chceme i nadále určovat pouze výjimečně, do červnového kola tedy můžete opět posílat svoje fotografie s libovolným námětem. Excelujte v žánru, který vás baví nejvíc, my se těšíme na vaše nové fotografie!


Sdílej

4 komentáře

 1. Pre mňa osobne „malý-veľký úspech“.Za prezentáciu fotografie vám veľmi pekne ďakujem.Gratulujem víťazovi !!!

 2. A možná jen my ostatní nikoňáci „jen“ fotíme to, co v přírodě je. Fotky pro nás a naše blízké, tak je to právě teď ,bez nutnsoti vnášet umělecké vidění do obrazu skutečnosti. A je to špatně?

 3. Mně osobně se foto :
  „JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu – květen 2016 / Spring rain on Folkmarske sedlo / Foto Dalibor Papcun“

  nelíbí, je extrémně „přikrášlená“ doupravená,
  divné je jak je žádáná iluze , neskutečnost, nepřirozenost..
  smysl pro obyčejnou krásu se vytrácí

 4. To marek:
  Já ji naopak považuji za velice zdařilou. Jistě úpravy tam jsou viditelné (kde taky ne, že?), ale podle mě jdou pouze vstříc uměleckému záměru. Fotografie přece není jenom o přesném zachycení reality. Autor vítězné fotografie podle mě poskytl toliko svůj pohled na tu úžasnou scenérii, která se před ním rozprostřela. A já mu grauluji, mně se to líbí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *